Teljes zűrzavar tört ki a napokban a Keleti pályaudvar mentén. Köszönthető ez legfőképpen annak a pontatlan híresztelésnek, hogy Németország hajlandó minden szír állampolgárt befogadni. Mindez azonban nem menti fel az Orbán-kormányt, amely képtelen a pályaudvarokon lévő három-négyezer menekültet emberi módon elszállásolni, a kialakult helyzetet humánus módon kezelni. Inkább a Jobbikkal verseng abban, ki tud nagyobbat mondani a menekültkérdésben.
Legutóbb éppen a sajnálatos 2006-os események hatására betiltott gumilövedék újbóli alkalmazásáról nyújtottak be törvényjavaslatot. De mostantól a rendőr jogosult lesz magánlakásba - hatósági nyilatkozat nélkül is - belépni, behatolni, hogy menekültet keressen. Azoknak pedig, akik továbbra is a 177 kilométeres magyar–szerb határon felállított határzáron keresztül próbálnak bejutni az országba, esélyük sem lesz, ugyanis a határzár megrongálása kiutasítással lesz büntethető.
Az Orbán-kormány, Pintér Sándorral az élén azzal dicsekedett még nem is olyan régen, hogy ha Kárpátaljáról az ukrán polgárháború durvulása miatt megindulnának a menekültek, Magyarország akár 170 ezer embert is be tudna fogadni. Miután csak egyre nagyobb káosz tapasztalható az ügyben felmerül a kérdés: vajon a kormány csak bemondta, hogy van elég hely ennyi embernek, vagy esetleg a káosz előidézése nem is annyira véletlen, inkább lehetőség? A helyzet összeurópai megoldása esetén Orbán ugyanis itthon büszkén tetszeleghet az országmentő vezér szerepében.
A zűrzavar oka
Az Unióban ma az a szabály, hogy aki Magyarországon lép az EU területére és menedéket kér, annak itt kell lefolytatni a menekültügyi eljárását. Nyugati vezetők a napokban többször is elmondták, hogy elvárják Magyarországtól ennek a szabálynak a betartását. A legnagyobb zűrzavart az elmúlt napokban ugyanis az okozta, hogy először olyan hírek érkeztek, hogy minden szíriai szabadon mehet Németországba, ezért a magukat szírnek vallók nem voltak hajlandóak regisztrálni és a magyarországi táborokba menni.
Bár mindenki tisztában van azzal, hogy a menekültek döntő többsége Ausztriába és Németországba akar menni, az uniós jog szerint Magyarországról jelenleg legálisan nem utazhatnak tovább, hiába van vonatjegyük. Ezért egy magyar befogadó állomáson kell megvárniuk, amíg menekültkérelmüket elbírálják. Jelenleg éppen a befogadó állomásokra viszik a menekülteket, akik érthetően nem örülnek annak, hogy végső úti céljukhoz ilyen közel kénytelenek további kitérőt tenni.
Mindez azonban nem menti fel az Orbán-kormányt, amely totális káoszt generált a Keleti pályaudvaron az elmúlt napokban.
Orbán káoszt akar?
Az Orbán-kormány, Pintér Sándorral az élén azzal dicsekedett még nem is olyan régen, hogy ha Kárpátaljáról az ukrán polgárháború durvulása miatt megindulnának a menekültek, Magyarország akár 170 ezer embert is be tudna fogadni. Egyelőre ezt a számot még alulról veri a menekültek száma, valahogy mégsem pont úgy néz ki, hogy a rendszer képes lenne, vagy meg akarna birkózni a megnövekedett feladattal.
Mit kellett volna, és mit kellene tenni?
Ha Orbán nem akarta volna azt, hogy a menekültek ellenőrizhetetlenül csatangoljanak az országban, akkor nem egy magyar nyelvű írással és egy vaktérképpel a kezükben hagyta volna őket bolyongani az országban. Illetve, ha Orbán valóban a lehető leggyorsabban regisztráltatni akarta volna a menekülteket, akkor nem vonatoztatta volna a menekülteket át az egész országon, hanem elegendő regisztráló állomást, illetve menekülttábort telepített volna a határ mentére (a kerítés árából még pénze is lett volna rá), így elkerülhető lett volna, hogy a pályaudvarok megteljenek menekültekkel.
A készenléti rendőrség többezres létszámával az ideiglenes táborok körüli rendfenntartói feladatokat is elláthatták volna/elláthatnák, amelybe szükség esetén a katasztrófavédelmesek segítségét is kérhette volna a belügyminiszter.
Úgy tűnik, hogy a demokratikus ellenzék hónapok óta kért megoldását - sok egyéb, vállalhatatlan dologgal, például a gumilövedék újbóli legalizálásával együtt - végre beépítette a javaslatába a kormánypárt, és a határ közelében tranzitzónákat fognak létrehozni.
Ami azonban a magyar kormány részéről végképp botrányos és egyben döbbenetes, hogy képtelen a pályaudvarokon lévő három-négyezer menekültet emberi módon elszállásolni, a kialakult helyzetet humánus módon kezelni. Ha nem lennének olyan civil szervezetek, amelyek naponta foglalkoznak a pályaudvarokon rekedt több ezer emberrel, a helyzet már válságos lenne.
Hol a magyar állam?
Abban az országban, ahol minden magyar állampolgárra legalább két államtitkárhelyettes jut, még mindig nem sikerült felállítani egy olyan szervezetet, vagy bármi mást, amely az állam részéről menedzselné a kialakult helyzetet. Sehol egy tolmács, a legtöbb helyen csak az egyház az önkéntesek foglalkoznak a menekültekkel.
Angol nyelvű figyelmeztetés az önkéntesektől a menekülteknek a Keletiben – Fotó: Tánczos Mihály / nyugat.hu
A magyar állam véletlenül sem mondja el a menekülteknek, hogy mit tehetnek és mit nem, például, hogy ne vegyenek maradék pénzükből (százezrekért) vonatjegyet, még ha az állami vasúttársaság el is adna nekik, mert azokra a vonatokra érvényes papírok hiányában nem szállhatnak fel. Vagy hogy hiába van kiírva egy vonatra hogy Sopronba indul, ha végül Bicskén köt ki a szerelvény, és ott letessékelik a menekülteket.
Hogy Budapest kellős közepén ez idáig nem történt humanitárius katasztrófa, az kizárólag az önkénteseknek köszönthető: ők szereznek be ételt, vizet, takarót, pelenkát. Mindeközben önkéntes orvosok biztosítanak egészségügyi ellátást a fővárosi pályaudvarok környékén összezsúfolódott embereknek. Ezek mind-mind állami feladatok. De a magyar állam ezeket nem végzi el, szimplán politikai okokból.
Lenne közös európai megoldás – csak Orbán nem kér belőle...
Az EU vezető országai, főleg Németország és Franciaország szerint új helyzet van, amelyhez új szabályok kellenek. Lehetséges megoldás lenne a kvótarendszer, amely alapján a tagállamok között gazdasági teljesítőképesség alapján arányosan osztanák szét a menekülteket. Ezt a megoldást azonban Magyarország élesen elutasította, sőt, Magyarország jelezte, hogy egyáltalán nem akar befogadni menekülteket.
A szlovákokkal együtt jelenleg azt képviseljük, hogy a tagállamok határozhassák meg, akarnak-e befogadni menekülteket, és ha igen, kiket. Ez a nézetkülönbség jelen pillanatban, ahogy az index.hu is írta: az EU alapjait kérdőjelezi meg. Magyarország most is jelentős támogatást és gyorssegélyt kap a menekültügy kezeléséhez Brüsszeltől, de a menekültügy megoldásában határozottan nem ért egyet a most formálódó közös európai fellépéssel.
Külföldi diplomaták már jelezték, hogy annyi pénzt adnának Magyarországnak, amennyi csak kell például az uniós befogadó állomások létesítéséhez, de az nem megy, hogy egy tagállam egyetlen menekültet sem hajlandó befogadni. Sőt, a magyar kormány nem állt elő eddig semmilyen javaslattal, és nem kért konkrét segítséget sem, miközben mártírkodik, hogy mindenki cserbenhagyja Magyarországot.
Csak a politikai haszon számít
Ha Orbán célja a keresztbefekvéssel csupán a politikai haszonsszerzés, akkor nagyon jó ügyet választott. Egy politikai vezető nem kívánhat magának jobb helyzetet, minthogy az országa külső nyomás alá kerüljön, ő pedig a tettre kész, nemzetmentő szerepében tetszeleghessen, amikor mások megtalálják majd a helyzetre a megoldást. Külföldön mindeközben rólunk szól a sajtó, és a menekültekkel való bánásmódnak köszönthetően tovább öregbíthetjük hazánk jó hírét. De Orbán nem is nekik, hanem az előzőleg gyűlöletkampánnyal felajzott választóinak akar megfelelni.
Mindenesetre Orbánék egyik legnagyobb hazugsága a minap lelepleződött: azt mondta ugyanis a miniszterelnök Brüsszelben, hogy a pályaudvari válság alapvetően német probléma, illetve „senki sem akar ezek közül az emberek közül Magyarországon, vagy például Szlovákiában vagy Észtországban élni. Mindannyian Németországba akarnak menni”. Akkor mégis, miért kellett pár héttel ezelőtt ezekkel a plakátokkal elárasztani az országot?