Nem újdonság, hogy a Fideszben Soros Györgyöt ekézni menő. 2013-ban például Hoppál Péter Soros „pénzügyi köreit” látta Gyurcsány Ferenc cégeinek támogatása mögött. Most éppen a menekültválságot akarja Orbán Viktor és a teljes Fidesz vezérkar az amerikai tőzsdeguru nyakába varrni. Pedig a Fidesz, valamint a párt holdudvara is tele van „Soros-fiókákkal”, akik annak (is) köszönhetik karrierjüket, hogy Soros pénzén tanulhattak. Nem véletlen, hogy 1992-ben még teljes vállszélességgel álltak ki a milliárdos mellett, aki „aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb légkör kialakulásához”.
No persze jól tudjuk, hogy a Fidesz és az Orbán-kormány számára háborús retorikára és ellenségekre folyamatosan szükség van (államadósság, IMF, rezsi), úgy tűnik most éppen hajdani támogatójuk van soron. A gond csak az, hogy egyre több jel mutat arra, hogy nem ő, hanem régi-új barátunk, Oroszország áll a menekültek utaztatása mögött.
2010 őszén az Országházban még teljes volt az összhang
Fullon a Fidesz Soros-tanítványokkal
Nem titok, hogy Orbán Viktor, Németh Zsolt és Szájer József is Soros György támogatásával tanulhatott nemzetközi hírű amerikai egyetemeken. A miniszterelnök 1988 áprilisától a Soros Alapítvány támogatásával működő Közép-Európa Kutatócsoport munkatársa volt, majd 1989 szeptemberétől az alapítvány ösztöndíjával az oxfordi Pembroke College-ben az angol liberális filozófia történetét tanulmányozta. Soros-ösztöndíjjal tanult az Oxfordi Egyetemen Szájer József, a Fidesz EP-képviselője és Németh Zsolt külügyi államtitkár is. Egykor az alapítvány támogatásában részesült Kövér László házelnök és Stumpf István alkotmánybíró is.
Azt már kevesebben tudják, hogy Grúber Károly nagykövet, a brüsszeli állandó képviselet kül- és biztonságpolitikai hivatalának vezetője okleveles politológus végzettségét a Közép-Európai Egyetemen és a Budapest és New York State University-n szerezte. Hasonló a helyzet Kumin Ferenccel is (2012-től a második Orbán-kormány nemzetközi kommunikációért felelős helyettes államtitkára), ő 2001 és 2004 között koptatta a CEU padját. Kovács Zoltán államtitkár 1992-ben az elsők között került be a frissen alapított Közép-Európai Egyetemre, ahol 2002-ben PHD-fokozatot is szerzett. Kovács ráadásul kiemelkedő szakmai tanulmányutakat is köszönhet Soros Györgynek, hiszen 1994 és 1995 között egyéves ösztöndíjjal Oxfordban tanulhatott a The Queen’s College-ban. De Orbán Gábor, az NGM adó- és pénzügyekért felelős államtitkára is Soros Györgynek köszönheti, hogy Dallasban, a St. Mark’s School of Texas-on tanulhatott.
A szellemi holdudvar sem érintetlen
Nem csak a politikusok között, de a jobboldal holdudvarában is számtalan kapcsolódási pontot találni Soros és a Fidesz hátországa között. Jeszenszky Géza, a második Orbán-kormány oslói nagykövete hajdanán a Soros Alapítvány kuratóriumában felsőoktatási programokkal foglalkozott. Az alapítvány szakértői közé tartozott Chikán Attila, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere is, sőt, ma is a CEU kuratóriumának tagja. A Soros Alapítvánnyal dolgozott együtt Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Bába Iván, a második Orbán-kormány külügyi államtitkára, Cséfalvay Zoltán, UNESCO-nagykövet (korábban államtitkár), valamint Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Illés Zoltán volt környezetvédelmi államtitkár 1997-ben még fideszesként lett a CEU oktatója.
A listát nézve korántsem meglepő, hogy 1992-ben a Fiatal Demokraták Szövetsége még teljes vállszélességgel állt ki a Soros Alapítvány mellett:
Megdöbbenéssel figyeljük mind a Soros Alapítványt, mind pedig Soros György személyét az utóbbi időben ért nemtelen támadásokat. A fiatal nemzedék és a szakkollégiumi mozgalom támogatásával aktívan járult hozzá egy szabadabb és nyitottabb szellemi légkör kialakulásához Magyarországon. Látva a felsőoktatás szorult helyzetét úgy gondoljuk, hogy az újabb nemzedékeknek is szükségük lesz arra az önzetlen támogatásra, amelyet a Soros Alapítvány remélhetőleg a jövőben is nyújtani fog. Tiltakozunk az Alapítvány politikai csatározásokba történő bevonása ellen.
(A Fiatal Demokraták Szövetségének nyilatkozata a Soros Alapítványról, 1992. szeptember 28.)
Az új mumus
A szép barátságnak vége, Soros Györgyből, a Fidesz változásával párhuzamosan ellenség lett. Most éppen a menekültválságot akarja Orbán Viktor és a teljes Fidesz vezérkar az amerikai tőzsdeguru nyakába varrni. Soros bűne, hogy egy cikkben amellett érvelt, hogy Európának sokkal többet kellene tennie a menekültekért és a bevándorlókért. Egységes tervre van szükség, amit hat pontban foglalt össze:
Na erre megindult a Finkelstein-féle gépezet: előbb a miniszterelnök utalt arra hagyományos Kossuth rádiós interjújában, hogy a „migránsözönt” olyanok is segítik, akik „mindent támogatnak, ami gyengíti a nemzetállamokat”. E nyugati gondolkodásmódot és aktivistahálózatot talán Soros György neve fémjelzi a legerősebben. Ezzel ki is adta a lövetési engedélyt, jöttek a Fidesz-közlemények, majd november 2-án a parlamentben előbb Kósa Lajos, majd Rogán Antal is keményen nekiment Sorosnak. Kósa szerint a Európai Bizottság menekültkvóta javaslata mögött a „tudjukkik” állnak, Soros pedig „velünk vitetné el a balhét, és lévén pénzember, még jól is jönne neki, ha az európai országok kénytelenek lennének egy nagyobb arányú kötvénykibocsátással megadni az éves támogatást az illegális bevándorlóknak”.
Soros vagy Putyin?
Igen ám, csakhogy eközben Martin Stropnický azt mondta, hogy a Balkánról Nyugat-Európába tartó, menekülteket szállító autóbuszokat Oroszország finanszírozhatja. A cseh védelmi miniszter hozzátette:
A magyar védelmi minisztertől kaptam ezt a hírt, amelyet nem tudok száz százalékig megerősíteni, de nincs okom, hogy ne bízzak meg kollégám szavaiban.
Felidézte, hogy a Balkán területén, nem kis létszámban, autóbuszok jelentek meg, és senki nem tudja, hogy ezek az autóbuszok honnan kerültek oda, de elég valószínű, hogy Oroszország pénzelhette a projektet. A hatalmas emberáradatot ilyen módon szállították a schengeni határhoz.
A miniszter szavait a magyar honvédelmi tárca cáfolta ugyan, de a csehek szerint biztos, hogy a téma a NATO védelmi minisztereinek tanácskozásán felvetődött. Értjük persze, hogy folyamatosan kell valami ellenségkép, amellyel el lehet terelni az emberek figyelmét a hazai állapotokról, csakhogy van itt egy aprócska bökkenő: egyre több jel mutat arra, hogy nem Soros, hanem régi-új barátunk, Oroszország áll a menekültek utaztatása mögött. Kérdés, hogy mit reagál majd Orbán Viktor, ha kiderül, hogy valóban ez a helyzet.
Az utolsó 100 komment: