A mai nappal jubilálunk: az egy évvel ezelőtti G-nap egész biztosan hosszú ideig emlékezetes esemény marad a rendszerváltás utáni magyar történelemben. A felszín alatt évek óta lappangó, azonban egyre gyakrabban napvilágot látó ellentétek ezen a napon torkollottak nyílt háborúba a miniszterelnök és Simicska Lajos, a Fidesz egykori pénztárnoka között. Ha az eddigi eseményeket vesszük sorra, akkor nem kétséges, hogy a kettejük között kirobbant háborúban a miniszterelnök áll nyerésre, ha csak Simicska ki nem húz valamit a kalapjából, például pont a választások előtt.
Egy év leforgása alatt azonban Orbán Viktor megtisztította kormányát a Simicskához hű emberektől, kigolyózta a Közgépet a közbeszerzések milliárdos piacáról, gondoskodott arról, hogy a Simicska-Nyerges páros tulajdonában lévő földterületek elsőként kerüljenek kalapács alá, és elkezdte kiépíteni az új, Simicska-nélküli kormányzati médiabirodalmat. Most éppen a Mahir hirdetőoszlopok elvesztésén kívül azért is fájhat a feje Simicskának, mert Andy Vajna új rádióval és tévécsatornával, Habony Árpád pedig új nyomtatott sajtóval kívánja visszaszorítani Orbán volt barátjának médiahatalmát.
A hírhedt G-nap
Bár 2015. február 2-án robbant a G-bomba, már korábban is lehetett látni annak jeleit, hogy jócskán megromlott Simicska kapcsolata a miniszterelnökkel. A kettejük közötti konfliktus 2014 tavaszára mélyült el: Orbán Viktor szépen elkezdte megtisztítani kormányát a Simicskához hű emberektől. Felszámolták az NFÜ-t, ahonnan már korábban menesztették Petykó Zoltánt, a Közgép felügyelőbizottságának korábbi elnökét. Az uniós pénzek elosztását Lázár János vette át. A Miniszterelnökségről Győri Tibor (korábban Mahir), a fejlesztési minisztériumból Schváb Zoltán (Közgép) kényszerült távozni. A tárca élére Németh Lászlóné helyett Seszták Miklós került, aki átalakította a minisztériumok beszerzéseit és leállíttatta a szerződéskötéseket.
Mindennek jól látható hatása volt az államigazgatás működésére is: zavar, fejetlenség, bénultság jellemezte a III. Orbán-kormány első hónapjait.
Hogyan állnak a frontvonalak most?
A dulakodás a TV2 megszerzéséért Vajna és Simicska között tavaly kezdődött. Andy Vajna ősszel jelentette be, hogy megvette a TV2 csatornáját birtokló céget, aztán a következő nap Simicska Lajos üzlettársa leszólt, hogy az már két napja az övék. Jelenleg úgy tűnik, hogy Vajna lesz a befutó, mivel a cége hivatalosan is lezárta a TV2-csoport megvásárlását, és mindehhez közpénzből kap majd hitelt.
Simicskáék azonban nem adják fel: a TV2-ért folyó harc új szakaszába lépett, ugyanis a sértett fél a bírósághoz fordult. Simicska embere, Fonyó Károly beperelte a tévét a kormánybiztosnak eladó Yvonne Dedericket és Simon Zsoltot, illetve fellebbezett a cégbíróság számukra hátrányos döntése ellen is. Hiába jegyezték be tehát a kormánybiztost, a harc nem ért véget, Simicskáék bírósági úton próbálták bizonyítani igazukat, mert úgy tűnt, sikeresen tették rá a kezüket a csatornára a Megapolis Media Zrt.-n keresztül, a TV2 Media Group Holdings Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlásával.
Januárra azonban mégis kiszorultak. Vajna cége hivatalosan is lezárta a TV2-csoport megvásárlását, ráadásul mindehhez közpénzből kap majd hitelt. A tulajdonos hivatalosan is Andy Vajna lett, a meccsből tehát Vajnáék jöttek ki győztesen. De ezen nincs mit csodálkozni, végül is mögötte ott van Orbán Viktor, ez pedig Magyarország.
A TV2-ön kívül máshol is gyengíteni akarják Simicska médiahatalmát: a budapesti 105,9 MHz frekvencián megszólaló Karc FM főszerkesztőjévé azt a Gajdics Ottót nevezték ki, aki azt követően hagyta ott a Lánchíd Rádiót, hogy Simicska kikelt a miniszterelnök ellen. A rádiócsatorna a kormánypárti (Habony-féle) Magyar Idők érdekszférájába tartozik, s a cél az, hogy a Lánchíd Rádió erős konkurense legyen. Ezen kívül a Radio Plus Kft. valószínűleg már tavasszal elindíthatja a budapesti 96,4 MHz frekvencián a Andy Vajna új rádióját, a DJ FM-et, amelyet szakmai körökben a szintén Simicska-érdekeltségbe tartozó Music FM komoly kihívójának tartanak.
A nyomtatott sajtóban is készülődik egy újabb támadás Simicska ellen: a Habony Árpádhoz érdekkörébe tartozó Modern Media Group Zrt. egy ingyenes napilappal állít konkurenciát a szintén közvetetten Simicskához köthető Metropolnak.
Drukkolnunk kéne a vesztésre álló Simicskának?
Bár szimpatikusnak tűnhet a part szélén ülve, hogy a két régi jó barát így gyepálja egymást, egy dolgot nem szabad elfelejteni: Simicska nem egy szabadsághős. Bár az anekdoták szerint azért történt meg az éles szakítás, mert Simicska közölte, hogy nem akar egy új diktatúra kialakításában részt venni, illetve nem nézi jó szemmel Orbán oroszbarát kül- és energiapolitikáját. A tapasztalatok azért mégiscsak azt mutatják, hogy távol van attól, hogy a demokrácia és a sajtószabadság felkent harcosa legyen. Simicska szemét valahogy nem igazán szúrta sem a demokratikus intézmények szétrombolása, sem a sajtószabadság sárba tiprása 2010 és 2014 között.
Ezen kívül a boldog együttműködés évei alatt a hozzá köthető cégek a magyar közbeszerzések egyik legnagyobb nyerteseivé váltak. Csak a Közgép 2010-ben és 2011-ben 200 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el a különböző állami építkezési beruházásokból. 2013-ra gyakorlatilag verhetetlenné vált a cég: mindössze egyetlen év alatt 432 milliárd forint értékben nyert el állami megbízásokat. Akár tetszik, akár nem, Simicska az Orbán-rendszer legnagyobb hatalmú oligarchája volt, hosszú éveken át.
Hogyan tovább?
A múlt héten „robbant” a hír, hogy Simicska Budapestről Veszprémbe költözött, a főtér egyik műemlék-épületébe. A veszprémi Kukac című lapnak adott nyilatkozatában arra a kérdésre, hogy huzamosabb ideig szándékozik-e Veszprémben időzni, úgy válaszolt:, csak annyit válaszolt, hogy „nem tudom, meddig élek”.
Nem ez volt az első alkalom, hogy sokat sejtetően jelezte, hogy most már az élete egyáltalán nem biztos, hogy biztonságban van. A G-nap óta eltelt egy évben Simicska komoly sebeket szerzett, de (elsősorban a korábbi jó viszonynak köszönhetően) továbbra is Magyarország leggazdagabb embereinek egyike. Biztos, hogy nem lesz egyszerű két vállra fektetni, jól láthatóan nem adja egykönnyen magát. A kettejük között kirobbant háborúban a miniszterelnök áll nyerésre, ha csak, Simicska ki nem húz valamit a kalapjából, például pont a 2018-as választások előtt.