A Kúria szerdán megtagadta annak a kérdésnek a hitelesítését, amelyet Erdősi Lászlóné nyújtott be a vasárnapi boltzárral kapcsolatban. A Nyakó István által benyújtott kezdeményezést viszont elfogadták, így a szocialisták hozzákezdhetnek az aláírásgyűjtéshez. Korábban a Fidesz minden eszközt felhasznált annak érdekében, hogy ne legyen népszavazás a vasárnapi boltzárról, most viszont a Kúria döntésével megnyílt az út egy olyan voksolás előtt, amely bár a jelenlegi jogszabályok szerint igen nehéz megnyerni, azonban nem lehetetlen.
A Fidesz most két dolgot tehet: vagy meghátrál és feloldja a vasárnapi boltzárat, vagy fölveszi a kesztyűt. Lázár tegnapi beszéde alapján az utóbbi valószínűsíthető: a miniszterelnökséget vezető miniszter azt nyilatkozta, ő azt a politikát képviseli, hogy a vasárnap munkaszüneti nap legyen minél több embernek, és a magyar polgároknak vasárnap, ne kelljen dolgozni. Úgy tűnik, hogy ez lesz a fő kommunikációs csapásirány a Fidesz részéről a népszavazási kampány során.
Fotó: MTI / Marjai János
Másfél éves küzdelem kellett hozzá, de úgy tűnik, hogy a szocialisták elérték azt, amit akartak: a Kúria szerdai döntésével az MSZP-s Nyakó István népszavazási kérdését hagyta jóvá, így a szocialistáknak nem kell új kérdést beadniuk, és el is kezdhetik az aláírásgyűjtést arról, akarnak-e az emberek vasárnap vásárolni. Az MSZP-nek most 120 nap alatt kell 200 ezer aláírást összegyűjtenie, hogy valóban lehessen majd népszavazni. Amint az érvényes aláírások száma elérte a 200 ezret, a parlamentnek 30 napon belül ki kell írnia a népszavazást.
A többi parlamenti ellenzéki párt is érzékeli, hogy itt a lehetőség, hogy bevigyenek egy gyomrost a Fidesznek. A Jobbik és a Demokratikus Koalíció is közleményben jelezte, hogy pártjaik tagjai aláírásaikkal támogatják a kezdeményezést, és erre biztatják támogatóikat is.
Vonáék lépése azért visszás, mert most a Jobbik annak ellenére ellenzi a vasárnapi boltbezárást, hogy annak bevezetését 2010-ben még támogatta. Sőt, a párt 2014-es programjában is szerepelt a vasárnapi pihenőnap biztosítása. Ezen kívül, amikor a parlamentben szavaztak a boltzár bevezetéséről, akkor a szélsőjobboldali párt képviselői tartózkodtak, amikor pedig a törvényt nagyrészt szigorító javaslatot nyújtott be a kormánypárt, akkor azt mindegyik Jobbikos támogatta.
Három igenes népszavazás?
Tóbiás József pártelnök azt nyilatkozta a Hír TV-nek, hogy „háromigenes” népszavazást akarnak tartani. A szocialisták terve az, hogy a vasárnapi boltzárról szóló kérdés aláírásgyűjtését összevonják az állami földekről és az állami bérplafonról szóló kérdésekkel, így létrejöhetne egy nagy Fidesz-ellenes népszavazás.
Ha minden a szocialisták forgatókönyve szerint alakulna, akkor az alábbi három kérdésről dönthetne majd a szavazópolgár (de persze a Fidesz mindent meg fog tenni ennek elkerülésére):
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés semmisítse meg a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényt?
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt az állami tulajdonban álló termőföldek értékesítésének a tilalmáról?Egyetért Ön azzal, hogy a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 2. számú mellékletében meghatározott gazdasági társasággal foglalkoztatási jogviszonyban álló természetes személy havonta legfeljebb bruttó 2 millió forint összegű javadalmazásban részesülhessen?
Sikerülhet-e?
A Political Capital elemzőinek véleménye szerint bármilyen népszerűtlen is a boltzár, az érvényes népszavazáshoz nem biztos, hogy elegendő a mozgósító ereje. 1989 óta hat alkalommal tartottak népszavazást Magyarországon, ebből négyre olyan szabályozás mellett került sor, hogy nem volt szükség az összes választó több mint felének részvételére, elegendő volt az érvényességhez, ha a választópolgárok egynegyede egy irányba mutató szavazatot adott le.
Mára azonban a Fidesz bevezette a többségi elvet: egy népszavazás csak akkor érvényes, ha a választópolgárok több mint fele, mintegy négymillió választópolgár elfárad az urnákhoz. A 2008-as háromdíjas népszavazás alkalmával éppen hogy meghaladta az 50 százalékot a részvétel, de biztosra veszi a Political Capital, hogy a ma hatályos szabályok mellett sokan inkább a távolmaradás mellett döntöttek volna, ezzel elérve, hogy érvénytelen legyen a referendum. Márpedig a Fidesz lényegesen nagyobb mozgósító erővel rendelkezett 2008-ban, mint a mai ellenzék.
A szocialisták szempontjából a sikeres népszavazáshoz nem csak 50 százalék feletti részvétel szükséges: az is kell, hogy az érvényesen szavazók több mint fele egyetértsen a vasárnapi boltzár megszüntetésével. A szigorú szabályok ellenére az MSZP-nél nagyon optimisták: Nyakó István például teljesen biztos abban, hogy négymillió ember elmegy majd és igenekkel szavaz a népszavazáson, így a boltok már az idén újra kinyithatnak vasárnaponként.
Ha tényleg sikerülne nekik összevonni a kérdéseket, lehetne esély elég választópolgár mozgósítására. Ezt azonban nyilván tudja a Fidesz is, így a kopaszok után már elképzelni sem tudjuk, mi lesz a következő, amit megpróbálnak majd ennek a forgatókönyvnek az ellehetetlenítésére.
Mit tesz a Fidesz?
A kormánypárt jelenleg két dolgot tehet: meghátrál és feloldja a vasárnapi boltzárat, vagy beleáll a népszavazási kampányba, és meggyőzi az emberek arról, hogy a voksolás alkalmával maradjanak otthon, vagy szavazzanak nemmel a szocialisták által benyújtott kérdésekre. Az első opció esetén a Fidesz gyakorlatilag beismerné, hogy fél a nép véleményétől, azonban még mindig ez lenne a kisebb rossz, minthogy elbukjanak egy népszavazást.
Jelenleg azonban Lázár nyilatkozata alapján valószínűbbnek tűnik, hogy Orbánék fel fogják venni a kesztyűt. A Miniszterelnökséget vezető miniszter az nyilatkozta ugyanis, hogy a kormány tiszteletben tartja a Kúria szerdai döntését, amellyel zöld utat adott az MSZP vasárnapi boltzárról szóló népszavazási kezdeményezésnek, és a kormány nemcsak a Kúria döntését tartja tiszteletben, hanem a népszavazást is, úgyhogy: „hajrá, MSZP!” – tette hozzá Lázár. A szocialisták biztatása után ugyanakkor a fideszes képviselő máris elkezdett kampányolni a boltzár mellett, mint mondta, ő azt a politikát képviseli, hogy a vasárnap munkaszüneti nap legyen minél több embernek, és a magyar polgároknak vasárnap ne kelljen dolgozni.