A hétvégén újabb súlyos csapás érte az egyébként is egyre szűkebb sarokba szoruló magyar sajtószabadságot. Az, hogy tisztán politikai döntés született, nem pedig „racionális gazdasági lépés”, pont az újság felfüggesztésének a módja bizonyítja: az új tulajdonosi kör megtehette volna, hogy esetleg a jövőben kevesebb újságírót foglalkoztatnak, vagy éppen csak a netes-felületen működtetik tovább a médiumot, ezzel szemben egyik napról a másikra keresztbe tettek a mit sem sejtő szerkesztőségnek.
A történések csak igazolják mindazokat a nemzetközi felméréseket, amely szerint (Orbán állításával szemben, hogy Magyarországon ma virágzik a szabad sajtó) 2010 óta jelentősen romlott a magyar sajtószabadság. Sokatmondó az is, hogy pont akkor függesztik fel a Népszabadságot, amikor éppen a kormány számára nagyon kínos két ügy tálalásába kezdett bele az újság: Rogán Antal családi helikoptertúrájának, illetve Matolcsy szeretőjének juttatott közpénzek ügyében.
Forrás: 444.hu
A kiadó, a Mediaworks felfüggeszti szombattól a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását – közölte a társaság szombaton, az MTI-vel. A kiadó, amely sajtóértesülések szerint nemrég került kormányközeli körök kezébe, a lap veszteségességére hivatkozva hozta meg döntését. A Népszabadság megszüntetését minden parlamenti párt elítélte, kivéve a Fideszt és a KDNP-t. A kormánypárt szerint a lap kiadásának felfüggesztését gazdasági megfontolások indokolták, és kik ők, hogy ebbe beleszóljanak?
A Fidesz közleményt adott ki a Népszabadság kiadásának felfüggesztésével kapcsolatban szombaton az után, hogy Németh Szilárd, a párt alelnöke már kifejtette a véleményét, hogy éppen ideje volt a lap beszántásának. A párt a közlemény szerint a Népszabadság kiadásának felfüggesztését nem politikai, hanem ésszerű gazdasági döntésnek tekinti, hiszen a kiadó tájékoztatása szerint a lap 5 milliárd forintos veszteséget termelt. „Az lenne a sajtószabadság megsértése, ha beleszólnánk egy médiatulajdonos döntéseibe” – folytatódott a Fidesz közleménye.
Az, hogy tisztán politikai döntés született, nem pedig „racionális gazdasági lépés”, pont az újság felfüggesztésének a módja bizonyítja. Az új tulajdonosi kör megtehette volna, hogy átalakítják a szerkesztőséget, kevesebb újságíróval dolgoznak tovább, esetleg előre tervezetten és előre kommunikálva megszüntetik a nyomtatott kiadást, és a jövőben csak a netes-felület él tovább a lap. Ha itt gazdasági döntés született volna, akkor minden bizonnyal életben maradt volna legalább a Népszabadság internetes portálja, a Nol.hu.
A fideszes Magyar Időknek mindössze 3 ezer olvasója van, de a Fidesz szerint „gazdasági” szükségszerűség, hogy 40 ezres példányszámú Népszabadságot zárják be.
Az online kiadás megszüntetése normális esetben nem egyik óráról a másikra történik, mivel például a domain nevek tulajdonjogának van bizonyos hosszabb távú lejárata. Legfeljebb nem frissítik az online kiadást, de archívumként még hónapokig, akár évekig elérhető az interneten az újság. A lényeg: súlyos veszteségre hivatkozva nem megszüntetik az egész, több évtizedes Népszabadság brandet, hanem megpróbálják üzletileg megtérülővé tenni. Azonban nem ez történt…
Sokatmondó az is, hogy pont akkor függesztik fel a Népszabadságot, amikor éppen két, a kormány számára nagyon kínos ügy tálalásába kezdett bele az újság: Rogán Antal családi helikoptertúrájának és Matolcsy szeretőjének juttatott közpénzek az ügyében.
Szabad magyar sajtó?
Ma a migránsügy kapcsán nyugaton egy irányított médiavilág tárul fel a szemünk előtt, és (...) a gondolat-, szólás- és sajtószabadság Magyarországon színesebb, szélesebb és mélyebb, mint tőlünk nyugatra. – mondta Orbán Viktor a Fidesz kongresszusán 2015 decemberében.
Orbán Viktor kijelentése, a mostani történések fényében pláne csak egy rossz viccként értelmezhető. Ahogy a médiapiaccal kapcsolatos elemzésünkben is rámutattunk, a Fidesz, illetve a hozzá köthető gazdasági szereplők, az elmúlt 5 évben a hazai médiumok jelentős hányadára rátette a kezét, amelyre pedig nem, azt elárasztotta az MTI propaganda-hírszolgáltatásával. A közszolgálati médiával szinte már foglalkozni sem érdekes. A 80 milliárd forintnyi közpénzből kitömött állami médiabirodalom annyira egyoldalúvá vált, hogy akár a Fidesz székházból is sugározhatnának. A független újságírás megmaradt szigeteivel szemben pedig a kormánypártok teljes offenzíváját láthatjuk, beszéljünk akár a fősodrú médiáról, a nonprofit világról, a csupán online elérhető lapokról vagy a pártos sajtóról.
A hazai média kormányzati megszállása már külföldön is szemet szúrt. A Freedom House (FH) idei jelentése amellett, hogy lesújtó képet fest a magyarországi demokrácia állapotáról, külön kitért a hazai média helyzetére is. A FH szerint a kormányközeli médiabirodalom kiépítése jelentős mértékben korlátozta a magyar sajtószabadságot.
Az amerikai szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy a Fideszhez közel álló üzleti körök számtalan sajtóorgánumot megvásároltak, többek között a korábban gazdasági napilapként megjelenő Napi Gazdaságot – amelyet Magyar Idők néven erősen kormánypárti napilappá alakítottak. Külön megjegyezték, hogy a kormányközeli körök a két legnagyobb kereskedelmi televízió egyikét, a TV2-t is felvásárolták, ráadásul az üzletet az állami tulajdonú Eximbank által folyósított hitelcsomag tette lehetővé.
A Freedom House értékelései 1-től 7-ig terjedő skálán történik, amelyen az 1-es érték szimbolizálja a demokratikus értékek legmagasabb, míg a 7-es érték a legalacsonyabb minőségét.
A felmérésük szerint tehát 2010-ben jelentősen szabadabb volt a sajtó, mint 2016-ban, cáfolva a miniszterelnök azon állítását tehát, hogy jelenleg a magyarországi sajtószabadság kiváló állapotban van.
Hogyan tovább?
Murányi András főszerkesztő a hétvégén azt nyilatkozta, hogy a szerkesztőség szeretne együtt maradni, és ehhez keresnek potenciális befektetőket. A Népszabadság néhány munkatársa vasárnap bejelentette, hogy hétfőn délután kettőre hívták őket (a munkavállalókat) tárgyalásra, de mivel a főszerkesztő még mindig az épületben tárgyal, ők sem mennek el onnan, megvárják, hogy kijöjjön az épületből.
Végül a főszerkesztő azzal jött ki a tárgyalásról két óra után, hogy megpróbálta elérni, a Mediaworks írjon egy szándéknyilatkozatot arról, eladják a lapot, ha találnak rá vevőt. Erről viszont egyelőre nem egyeztek meg, ezzel azonban így az is bizonyossá vált, hogy a nol.hu sem indul újra, a nyomtatott lap pedig nem fog megjelenni hétfőn.
Félő tehát, hogy elesett egy újabb olyan médiaműhely, amelynek még komoly szerepe volt abban, hogy a magyar nyilvánosság értesülhessen fontos ügyekről.
Az utolsó 100 komment: