Mészáros Lőrinc, az ország legsikeresebb gázszerelője, 2011-től Felcsút polgármestere, ma már a leggazdagabb magyarok egyike. Sikereivel nem büszkélkedik, pedig az bizony akad szép számmal: állami megrendeléseknek és befolyásos barátainak köszönhetően sorra nyeri a közbeszerzéseket, földbirtokai pedig szép számmal gyarapodtak az állami földosztások során.
A nemzet gázszerelőjének októbere rendkívül sikeresen telt: mint kiderült, sorra nyeri a közbeszerzéseket a MÁV-nál, félmilliárdért biztosít vizet a vasútnak, és bár tagadja, minden jel arra mutat, hogy még a Népszabadságot is ő szerezte meg. Ha mindez nem lenne elég, még a szállodaiparba is sikerült berobbannia. Vagyona már 35,4 milliárdra rúg, ezzel a Forbes listáján kiérdemelte az ország 28. leggazdagabb emberének a címét.
Félmilliárd vízért...
A MÁV 486,6 millió forint értékű keretszerződést kötött a Vivienvíz Kft.-vel, amely szerint Mészáros vállalkozása 2018. augusztus 9-ig szállíthat nyári védőitalt a MÁV dolgozóinak, amely több mint 6 millió darab 1,5 literes ásványvizet jelent. Úgy tűnik, jól megy a Vivienvíznek, hiszen nem ez az első állami céggel kötött megállapodása: a MÁV már 2015-ben is vett tőlük ásványvizet, ám akkor még csak 2 millió forintért. Idén augusztusban pedig a Magyar Közút kötött 45 milliós szerződést Mészáros cégével, amely azt jelenti, hogy 560 ezer palack ásványvizet fognak leszállítani a cégnek.
A MÁV-val szoros kapcsolatot ápol a Mészáros cégbirodalom másik kulcsszereplője, az R-Kord Kft. is, amely vasúti fejlesztésben érdekelt. A polgármester és testvére csak idén több mint 76 milliárdnyi közbeszerzésben vett részt önállóan vagy konzorciumban.
A nemzet gázszerelőjének az öccse, Mészáros János sem járt rosszul a MÁV-val, ugyanis cége, a Pegazus Trade Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. februárban három beszállítói szerződést kötött a vasúttal, amelyért bruttó 25,3 millió forintot kapott. A MÁV nem nyílt közbeszerzés során, három ajánlat közül választotta ki őket – így különböző telephelyekre szállíthattak fémporokat, hegesztő- és forraszanyagokat.
Kimondottan rá szabott hitelprogram?
A felcsúti milliárdos máshol is le akarja aratni a babérokat mostanában – újabban a szállodabizniszbe is berobbant. Övé ugyanis a balatonalmádi Ramada Hotel and Resort szálloda, az egerszalóki Saliris, az ő cége végzi az egykori alcsúti Habsburg-kastély felújítását, de tizenkilenc hotelt érintő beruházáson is töri a fejét, folynak ugyanis az egyeztetések a Hunguest-lánc átvételéről is.
Ehhez úgy tűnik, most állami támogatást is kap, mert a kizárólagos állami tulajdonban lévő, fejlesztésekre közpénzt fordító Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hitelprogramjáról az a hír járja, hogy a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó hotelek fejlesztése miatt született. A hitelprogram kirívóan magas, 44 milliárd forintos keretösszeggel azon vendéglátóhelyeket, szállodákat és egyéb turisztikai fejlesztéseket tervező vállalkozásokat céloz meg, amelyek a közép-magyarországi régión kívül vannak bejegyezve. Az „életképes, jó jövedelemtermelő képességű, vendéglátással foglalkozó cégek, projektek” a továbbiakban 1–600 millió forintig juthatnak kamatmentes hitelhez.
Szállodái eddig is népszerűek voltak, hiszen a Magyar Nemzet értesülése szerint több minisztérium is az érdekeltségébe tartozó hotelekbe szervezi konferenciáit, valamint dolgozói továbbképzéseit. Novemberben például a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium több száz alkalmazottját látja vendégül egy többnapos továbbképzés keretében Balatonalmádiban a Ramada Hotelben. A wellness-szolgáltatásokkal és étkezéssel kiegészített program legkevesebb 40 ezer forintba kerül fejenként éjszakánként a tárcának.
Ha nem Mészáros győz, akkor az üzlettársa
Négyszer 70 milliárd, azaz összesen 280 milliárd forintból olyan szennyvízelvezetési és -tisztítási, valamint hulladékgazdálkodási és ivóvízminőség-javító beruházásokat valósítanak meg a következő években, amelyeket uniós pénzből, konkrétan a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretéből finanszíroz az állam. A Nemzeti Fejlesztési Iroda döntött ezekről a pénzekről: ezek közül egy keretszerződés Mészáros cégénél landolt, a másik két térségben konzorciumi partnerénél, a negyedikben pedig üzlettársa nyerte a közbeszerzést.
A Mészáros és Mészáros Kft. név szerint csak a Budapest és Pest megyei régióban győzött (rajta kívül három másik pályázóval). Konzorciumi partnere, az EuroAszfalt az Északkelet-magyarországi és a Nyugat- és Dél-magyarországi régiót vette be, Közép- és Kelet-Magyarországon pedig egy olyan cég is nyert, a Magyar Vakond, amelynek tulajdonosa, Varga Károly a Mészáros Lőrinc gyakori üzleti partnere.
És végül: a Népszabadság megszerzése
A Budapesti Értéktőzsde honlapján a Mészáros Lőrinc-közeli Opimus Group Nyrt. bejelentette, hogy megszerezte a Népszabadságot is kiadó Mediaworks Hungary Zrt. száz százalékát. A részvények átruházásához a Gazdasági Versenyhivatal 2016. október 25-én hozzájárult, hogy az Opimus Press Zrt. a jóváhagyás időpontjától gyakorolhatja részvényesi jogait. Bár Mészáros Lőrincz tagadta, hogy ő vette volna meg a Népszabadságot, minden jel arra mutat, hogy a Népszabadság bizonyosan Fidesz-közeli kezekbe került.
Az RTL Klub Híradója számolt be arról, hogy egyetlen nappal azután, hogy kiderült, a Népszabadságot is kiadó Mediaworks az Opimus Press Zrt. birtokába került, a frissen a Mediaworks igazgatótanácsába választott Liszkay Gábor felkereste a Népszabadság szerkesztőségének épületét, ahol a kiadó is működik. Liszkay onnan ismeretes, hogy sokáig a Simicska Lajos tulajdonában lévő Magyar Nemzet főszerkesztője volt, de Simicska és Orbán Viktor összeveszése után távozott, jelenleg a kormánypárt propagandalapjának, a Magyar Időknek a tulajdonosa.
„Aranyember”
Az ország gázszerelője idén már a 28. helyre tornázta fel magát a leggazdagabb magyarok listáján, ráadásul úgy, hogy három éve még nem is szerepelt a neve a felsorolásban. Fő cége, a Mészáros és Mészáros Kft. történetének legnagyobb – 20 milliárdos – árbevételét érte el, a Felcsút polgármesterének vagyona a Forbes becslése szerint 35,4 milliárdra rúg.
Ám elmondása szerint vagyonát sikeres vállalkozásának köszönheti, nem pedig a Fidesz-kormányoknak – hiszen ugyan a „nulláról kezdték”, de pályázaton csak az nyer, aki pályázik, és ők pályáztak. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy nem teljesen elégedett, mert nem mindenhol tudtak nyerni, ahol pályáztak. Legújabb nyilatkozatából kiderül, hogy úgy gondolja, hogy nem csak ő él jobban, hanem az egész ország. Mindezt abból következteti, hogy az embereknek futja üdülésre, ő pedig ezért szállt be a szállodabizniszbe.
Már többször felmerült, hogy a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő ingatlanokból, illetve a hozzá áramló pénzekből Orbán családja sem jár rosszul – családtagjai esetleg strómanjain keresztül gyarapodnak, mivel politikusi fizetéséből ekkora vagyonra másképp nem tehetne szert. Mészáros szerint mindez azonban butaság, hiszen mindenért, amit elért, ő és az emberei küzdöttek meg, ezért nem is foglalkozik ezekkel a vádakkal, hiszen az fizikailag csak rontana az állapotán.
A milliárdos felcsúti polgármester elmondása szerint már nem terjeszkedne új terepre az üzleti életben, ám azért - biztos, ami biztos alapon - megjegyezte: ha az embernek pénze van, bármit megvehet.