Az eddig sem okozott újdonságot, hogy az Opimus Group Nyrt.-nek köze van Mészáros Lőrinchez, mindez azonban a közelmúltban hivatalossá is vált. A nemzet gázszerelője tulajdonrészt vásárolt az Opimus Nyrt.-ből, amelynek tulajdonában van az a Opimus Press, amely ősszel vette meg a Népszabadságot bedaráló Mediaworks-öt, amihez egyébként saját bevallása, valamint a Fidesz egybehangzó véleménye szerint elvileg semmi köze nem volt. A Pannon Lapokat is bekebelező Mediaworks után az Echo TV volt soron, így már összességében Mészáros Lőrinc tulajdonában van Magyarország egyik legnagyobb médiavállalata.
Forrás: index.hu
Népszabadság – Mediaworks – Opimus Press – Opimus Group
A Mediaworks Hungary Zrt. 2016. október 8-án bezárta a Népszabadságot, arra az indokra hivatkozva, hogy a Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal csökkent, és a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt.
Az azonban mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy a „gazdasági” érvek mögött politikai döntés áll, a kiadó pedig nagy valószínűséggel kormányközeli körök kezébe került, a gyanú azonban be is bizonyosodott. Mészáros Lőrinc ugyanis tulajdonrészt vásárolt az Opimus Nyrt.-ből – egészen pontosan 16,9 százalékos részesedést szerzett. Szintén tulajdonos lett a cégben a Konzum Management Kft., amely az Opimus-részvények 14 százalékát vásárolta meg. Ez a cég annak a Konzum Nyrt.-nek a tulajdona, amelyben Mészárosnak múlt hét óta 20 százalékos tulajdona van.
Ez azért is érdekes, mert az Opimus Group tulajdonában van az Opimus Press, amely ősszel vette meg a Mediaworks-öt, a Nemzeti Sport, a Világgazdaság és számos magazin kiadásáért felelős kiadót, amely már magáénak tudhatja a Pannon Lapokat is, amely a megyei lapkiadásban jár az élen. Ezzel pedig hivatalossá vált, hogy Mészáros Lőrinc tulajdonában van Magyarország egyik legnagyobb médiavállalata.
Egységes volt a visszautasítás, csak igazságtartalma nem volt
Bár az Opimus vezetése és Mészáros, sőt a Fidesz gyakorlatilag egy emberként tagadta, hogy köze lenne a céghez, a felcsúti polgármestert eddig is ott lehetett sejteni a cég hátterében. A Fidesz-kommunikációról most azonban kiderült, hogy a fele sem igaz, hiszen gyakorlatilag minden védelmező, szóbeszédnek, ostobaságnak minősítő nyilatkozatról kiderült, hogy hazugság.
Kósa Lajos októberben azt mondta, „ostobaság Mészároshoz kötni a Népszabadság új gazdáját”, hiszen az Opimusnak „tőzsdei részvénytársaságként nagyon sok tulajdonosa van, szabadon lehet venni a részvényeit”. Hasonlóképpen reagált Deutsch Tamás is, a Fidesz EP-képviselője decemberben a 168 óra kérdésére – hogy véletlennek tartja-e, hogy Orbán Viktor jó barátja, Mészáros Lőrinc vette meg a Népszabadságot – azt mondta: „Két gazdasági társaság kötött egy üzletet. Ennyi. A többi, a szokásos Mészáros Lőrincezés, nettó bullshit”. Liszkay Gábor, aki októberben a Magyar Idők tulajdonosaként lett a Mediaworks elnök-vezérigazgatója is beállt a sorba, ugyanis az RTL Klub Mészáros Lőrincre vonatkozó kérdésére azt válaszolta: „Egy nyilvánosan működő részvénytársaság, egy tőzsdei cég áll az ügylet mögött”.
De hogy maga az érintett se maradjon ki: Mészáros Lőrinc a Borsnak adott interjújában tagadta, hogy köze lenne a Népszabadság kiadója, a Mediaworks felvásárlásához. A céget ugyanis a tőzsdén jegyzett Opimus Group vette meg az osztrák VCP-től, és Mészáros azt nyilatkozta, neki egyetlen Opimus részvénye sincs, így nem is lehet semmi köze a vásárláshoz. Ám egy másik interjúban azt is mondta, néhány éve azt sem gondolta volna, hogy szállodákat vesz, azt sem zárja ki, hogy majd egyszer újságot, tévét vesz, hiszen „semmi sem lehetetlen”.
Nem is kellett sokáig várni
Ha úgy vesszük, Mészáros Lőrinc meg sem cáfolta önmagát, hiszen nem is kellett sokáig várni a nagy bejelentésre. Hozzá került az Echo TV, a közel 2,8 millió háztartásban fogható csatorna, ami várhatóan bekerül a szolgáltatók ingyenes csomagjába, ami plusz egymillió háztartást jelent. A korábbi tulajdonos, Széles Gábor szerint Mészáros Lőrinc korrekt és szerény ember, aki abban érdekelt, hogy az Echo TV továbbvigye az eddigi szellemiségét, amely nem jobboldali, hanem a Fidesz–KDNP szellemiségének megfelelő, a kormányhoz legközelebb álló csatorna. Egyébként pedig az értékrendjük hasonló és politikailag is szót lehet vele érteni.
Teljesítménye gazdasági csoda
Mészáros Lőrinc lassan az ország egyik legbefolyásosabb médiavállalkozójává válik. Egyértelműen az ország legsikeresebb emberéről beszélhetünk, hiszen tíz év alatt ezerszeresére (saját vállalkozásainak legalább 12 milliárd forint vagyona van) növelte kis gázszerelő cégének bevételeit. Utazik az építőiparban, a mezőgazdaságban, a turizmusban, a borászatban, az autójavításban, de mint látjuk, újabban a médiában is bontogatja szárnyait.
A Mészáros és Mészáros Kft. 2006 és 2016 között ezerszeresére növelte a bevételeit a kezdő 19,2 millió forintról 2015-ben már 20 milliárdra rúgott a bevétel. Ez egyébként igazi csodaként tartható számon, hiszen például a Facebook majdnem hatszázszorosára tudta növelni a bevételeit, az Apple-nek pedig ugyanennyi idő alatt csak a 12-szeresére sikerült gyarapítania vagyonát. Mindezt pedig a 2010 óta eltelt hat évben érte el: a Fidesz 2010-es hatalomra kerülésekor Mészárosnak még csak egy cége volt, hét év alatt viszont már egy legalább harminc cégből álló birodalmat épített ki, ám üzletfelei cégeivel együtt körülbelül 70 milliárdos céges vagyont nevezhetünk Mészáros-közelinek, és még ki tudja, hogy mennyit.
Mészáros Lőrinc, a szerény felcsúti gázszerelő az állami megrendeléseknek és befolyásos barátainak köszönhetően sorra nyeri a közbeszerzéseket, rendre gyarapodik vagyona is nem kis összegekkel. Ő az élő példája annak, hogy bárkinek bejöhet az élet, hiszen ha eddig sem volt „semmi sem lehetetlen”, akkor határt már csak a csillagos ég szabhat. Persze nem árt, ha a miniszterelnök gyermekkori barátja vagy...