Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a minap az MTV Ma reggel éberebb nézőit kápráztatte el az alábbi kacifántos okfejtéssel: "Értem persze, hogy ezek a döntések a múltban történtek (...); tehát visszaható hatállyal nem lehet jogszabályt alkotni" - …, ugyanakkor hozzátette: "csak (...) ezeknek a múltban megszületett döntéseknek a jelenben meg a jövőben is nagyon komoly hatásaik és következményeik vannak, és az mégsem megy, hogy mindenki viseli a következményeit, csak azok nem, akik előidézték ezt a helyzetet".
Ilyen gyors szélkakast még nem látott a világtörténelem. Alig mondta ki Szijjártó Péter, hogy felelősségre kell vonni az államadósság növelőit, máris cáfolta Szijjártó Péter azt állítva, hogy ezt bizony nem lehet megtenni, amire rávágta Szijjártó Péter, de hogy pedig muszáj.
Igaz, hogy kiemelte, hogy a felelősségre vonás az államadósság kapcsán egy „bonyolult”, sőt, „komplex”, sőőt „összetett” kérdés. De hol ott kötött ki, hogy felelősségre kell vonni a felelősöket, olyan „bűntényekért”, amelyen nem voltak bűntények akkor, amikor elkövették őket, hol pedig maga is beismerte, hogy márpedig visszamenőleges hatályú törvény nem lehet.
Szegény Obersovszky Péter csak kapkodta a fejét, nem volt kivel vitatkoznia a folyamatosan önellentmondó szóvivővel szemben. Bízunk benne, hogy aznapra azért kapott fizetést.
De felmerül a kérdés: most akkor érti a Szóvivő úr vagy sem (vö. "Értem persze, hogy ezek a döntések a múltban történtek")? Hiszen az most immár sajnos tévedés, hogy nem lehet visszamenőleges törvényt alkotni, lévén a Fidesz egyenesen elvette az Alkotmánybíróság hatáskörének jelentős részét, annak érdekében, hogy ezt megtehesse.
Tehát a Fidesz a jogállamot védő legfőbb intézmény jogkörét építette le (legalábbis átmenetileg?), annak érdekében, hogy alapvető jogokat sérthessen. Amikor az AB ennek ellenére megtalálta a törvény megsemmisítésének jogilag vitathatatlan módját, annak visszamenőlegességére hivatkozva, akkor pedig kevésbé tette visszamenőlegessé azt. Most már nem őt évre érvényes visszamenőlegesen az adó, hanem mindössze 2010 elejéig.
Péter vs. Péter
Ha a 2011 augusztusi Szijjártó „visszaható hatállyal nem lehet jogszabályt alkotni” Pétert megkérdezte volna a 2011 májusi Szijjártó „a visszamenőleges hatályú törvényt személy szerint újra benyújtó” Péter, akkor ez a súlyos hiba elkerülhető lett volna: ugye az augusztusi elveti a visszamenőleges hatályú törvényeket, a májusi még maga indítványozott ilyet.
De kit érdekelnek augusztusban a májusi fordulatok, amikor a jelenlegi nyilvánvalóan kapott egy alkotmányjogi gyorsképzést, és legalább az alapfogalmakkal tisztában van – néha.
Ugyanis még mindig nem tudja megállni, hogy visszamenőleges büntetőtörvénnyel fenyegesse az előző kormány vezetőit. Nem tudni, hogy Szijjártó úr érti-e, de míg visszamenőleges adótörvényt alkotni alkotmányjogilag necces, addig a visszamenőleges büntetőtörvény a legdurvább kommunista diktatúrák szintje.
Ej, nincs jelentősége, hogy érti-e Szijjártó: az októberi Szijjártót már úgysem fogja érdekelni, hogy mit gondolt az augusztusi.
Ezen írás a ténytár.hu-n is megjelenő bejegyzés enyhén szerkesztett változata.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!