Két hónapot kellett várnunk rá, de megszületett a SOTE titkos tényfeltáró bizottságának álláspontja Schmitt Pál pálgium plágium-ügyében. Az öt tagú testület az úgynevezett kisdoktori vizsgálata során arra a következtetésre jutott, hogy:
A doktori értekezés – a fent részletezett eljárási hiányosságokkal ugyan, de – formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testnevelési Egyetem gyakorlatának. A dolgozat szokatlanul nagy terjedelmű, szöveg-azonos fordításon alapul, ami nem derült ki időben, holott annak feltárása a korabeli védési eljárás részét kellett volna képeznie. A Testnevelési Egyetem szakmai hibát vétett, amikor ezt a szöveg-azonosságot nem tárta fel időben, s így a dolgozat szerzője azt hihette, hogy értekezése megfelel az elvárásoknak.
Összefoglalva: nem Schmitt, csak és kizárólag a TF a hibás. Szegény elnököt megvezették. Nem bűnös, csak áldozat.
Fény derül a titokra
Hivatalosan ugyan csak ma kellett volna előállni a farbával, azonban a Schmitt Pál doktori disszertációját vizsgáló tényfeltáró bizottság már tegnap nyilvánosságra hozta az 1157 oldalas jelentés rövid összefoglalóját. Azt is megtudhattuk végre, hogy kik voltak – az eddig szupertitkos – testület tagjai: Tóth Miklós, az egyetem sporttudományi karának dékánja (aki a vizsgálat ideje alatt, február 26-án bekerült a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségébe), Gombocz János, a SOTE-TSK Testneveléselmélet és Pedagógia Tanszékéről, Kovács Etele, az egyetem atlétikai tanszékéről, Rácz Károly, az egyetem Doktori Iskolájának vezetője, illetve Fluck Ákos ügyvéd. Utóbbi különvéleményt is csatolt a jelentéshez, azonban egyelőre nem tudni, abban mi áll. (Pedig mi speciel nagyon kíváncsiak lennénk rá.)
Formai szabálytalanságok
A bizottság álláspontja szerint, mindössze formai szabálytalanságnak tekinthető, hogy a jelentkezés és a védés között mindössze egy hónap telt el, hogy sem forrásmegjelölés, sem irodalmi hivatkozások, sem lábjegyzetek, sem végjegyzetek nem szerepeltek/nem szerepeltek megfelelően a kisdoktori dolgozatban. A testület véleménye szerint, a disszertáció még így is megfelelt a kor követelményeinek.
Mi ez, ha nem pálgium?
A TF 1985-ben kiadott doktori szabályzata valóban nem foglalkozott a lábjegyzetekkel, ugyanakkor kimondta, hogy a doktori cím csak önálló kutatáson alapuló, új tudományos eredményt elérő disszertáció megvédésével érdemelhető ki. Schmitt 225 oldalas dolgozatából azonban csupán 12 oldalt nem sikerült más szerzők munkájával azonosítani. A bizottság tagjai is beismerik, hogy:
A dolgozat 34. oldalától 50. oldaláig teljes szövegazonosságot tartalmaz Klaus Heinemann: Sport, The Third Millenium (...) című művének 312. oldalától 319. oldaláig tartó részével.
A kisdoktori értekezés mintegy további 180 oldala részleges egyezést mutat a Gueorguiev művel.
Arról már nem is beszélve, hogy a dolgozat mellékletében szereplő diagramok, valamint a táblázatok (hét darab legalábbis) szintén koppintás a bolgár kutató tanulmánykötetéből.
Az egykori TF szabályzat elég egyértelműen állást foglal:
„Amennyiben az egyetemi doktorátus odaítélését követően kiderül, hogy az értekezést más készítette, vagy az más személy munkájának (eredményének) illetéktelen felhasználásával készült, az Egyetemi Tanács a doktorátust, s az ezt tanúsító oklevelet visszavonja, az egyetemi doktorátusra utaló névmegjelölés használatát megtiltja, intézkedik a személyi igazolványból való törlésről, s a visszavonás tényét a Művelődési Közlönyben, valamint az OTSH Közlönyben közzéteszi."
Mi lesz veled SOTE?
Schmitt tehát bűnös, mondhat bármit a t. bizottság. Plagizált, még akkor is, ha a magyarok többsége nem tudja, ez mit jelent. Plagizált, ezt a SOTE bizottságának tagjai egészen biztosan tudják. Döntésüket nehéz másként, mint az aktuális politikai akarat előtti meghajlásként értelmezni. Ez pedig sajnálatos módon alátámasztja – kis híján egy évvel ezelőtti írásunk – mondanivalóját: elbúcsúzhatunk az egyetemi autonómiától is.
Ezzel a lépéssel sikerült lenullázni a több, mint 240 éves múltra visszatekintő Semmelweis Egyetem világszerte elismert tudományos presztizsét. (Jól mutatja ezt, hogy a nemzetközi visszhangok máris „egy valaha tisztelt" intézményként emlegetik.) A 2010 óta „Kutató-elitegyetem” címet viselő SOTE Magyarország, valamint a közép-kelet európai régió piacvezető intézménye a klasszikus feladatok, az oktatás, a gyógyítás, az egyetemi kutatás és az innováció területén. Legalábbis eddig az volt.
8200 kilométerre a sajtótól
Az államfő még vasárnap Dél-Koreába utazott. Hivatalos látogatása egészen holnapig tart. Kétségtelenül fontos, hogy képviselje hazánkat a második nukleáris védettségi csúcson, hogy megtekintse a koreai bútormúzeumot, illetve, hogy együtt vacsorázzon a NOB ottani tagjával. Az biztos csak a véletlen műve, hogy a kiküldetés épp akkorra esik, amikor reagálnia kell(ene) a bizottsági verdiktre, ezzel nyerve pár napot (a közlemények gyors megírásában nem éppen remekelő) stábja számára. Az mindenesetre biztos, hogy pénteken már Budapesten van hivatalos programja. Legkésőbb akkor nem kerülheti el a reagálást.
Merre tovább?
(Z)ember legyen a talpán, aki a Schmitt-ügyben jóslásokba kíván bocsátkozni (egy héttel ezelőtt még szerkesztőségünk tagjai is biztosak voltak abban, hogy itt nincs más út, mint a plágium kimondása). Mi most – szokásunktól eltérően – mégis felvázolunk egy lehetséges menetrendet.
Az államfő pár hetet kivár, hogy elüljön valamelyest a botrány szele, majd megtépázott tekintélyére, meghurcoltatására, a lelki fájdalmakra stb. hivatkozva, nagyvonalúan lemond. Politikai üldözötté, sőt, mártírrá válva pakolhat majd össze – a kormánypárti többség által hozott törvényeknek köszönhetően – a lehető legnagyobb nyugalomban, élete végéig tartó, milliós juttatásokkal.
Egész jól hangzik, igaz?
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!