Matolcsy György szerdán bejelentette azokat az új adóváltoztatásokat, amelyekről már korábban is rengeteg információ szivárgott ki. A telefonadó, a tranzakciós adó, és a kibővített társasági adó talán elnyerte végleges formáját. Megmutatjuk, miként is valósulnak meg az új megszorítások.
Látni fogjuk, hogy az új adók semmiképpen sem segítik a növekedést. A háztartási és vállalati szektor terhei így is növekedtek az elmúlt két év során, és ez a tendencia úgy látszik, változatlan marad. A megszorítások hatására a hitelpiac beszűkült, a beruházások és a fogyasztások idén már negatív irányú tendenciát mutatnak
Sajnos azt kell látnunk, hogy a kormány háttértanulmányok és számítások nélkül, össze-vissza bedobál újabb és újabb adóterheket, miközben a tabunak számító szja-rendszerhez nem nyúl.
Forrás: parhuzamosmatolcsy.tumblr.com
Szent szja
Az elmúlt két év során nyilvánvalóvá vált, hogy a fiskális kiigazításokat a kormány leginkább az adóprés segítségével próbálja megvalósítani. Leszámítva a Fidesz gazdaságpolitikai lépéseinek egyik fő motívumát – az egykulcsos szja-rendszert –, szinte minden adónemben negatív irányú eltolódás történt, egyértelműsítve, hogy a kormánypárt a forgalmi adók révén próbál minél nagyobb fix bevételre szert tenni.
A szja-változtatások természetesen rossz hatással voltak az államháztartás bevételi oldalára, a kieső adóbevételeket pedig pótolni kellett más csatornán keresztül. Nem véletlenül váltak szükségessé az olyan adóemelések, mint például a legmagasabb áfakulcs 27 százalékra emelése, a járulékok egy százalékpontos növelése, az eva adókulcsának megemelése, és még hosszasan folytathatnánk.
Ön szinte biztos, hogy nem növekszik
Mivel az új jövedelemadó rendszer nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ráadásul a lakosság egy jelentős hányada rosszul járt – leginkább az adójóváírás lehetőségének kivezetésével –, ezért a kormánypárt a vállalkozások és vállalatok vállára rakott olyan többletterheket is, mint a kötelező minimálbér-emelés, vagy a bérkompenzáció. E gazdaságpolitikai lépések és az európai adósságválság hatása, hogy a gazdasági növekedés gyakorlatilag megállt.
Részben a vártnál rosszabb GDP adatok – a kormány számára a legpesszimistább forgatókönyvnél is gyengébb teljesítmény – miatt újabb kiigazításokra van szükség, hogy a költségvetési hiány tartható legyen. És el is jutottunk az új adóterhekhez. Igazából lehet azt mondani, hogy ezek nem megszorítások, de végső soron, az áthárításnak köszönhetően, ismét a lakosság és a kkv szektor jár rosszul, a gazdaság pedig stagnálni fog.
Az új adóterhek és hatásuk
A bevezetésre készülő új adókat alábbi táblázatunk foglalja össze:
Táblázatunkból jól látható, hogy az új adók egyértelműen a háztartási, és vállalati szektort terhelik. 2013-ban már több mint 150 milliárd forintnyi többletbevételt remélnek tőlük. A kormány szempontjából előnyös a forgalmi adók „erőltetése”, mert a költségvetés számára sokkal nagyobb fix bevételt jelent, mint a mindig bizonytalan jövedelmi, vagy vagyonadók.
Más kérdés, hogy a lakosság mennyire fogja igénybe venni a helyettesítő termékek használatát a megnövekedett szolgáltatási díjak miatt. A telefonadó esetében ilyen például a skype, vagy egyéb internetes programok használata, amelyek teljesen ingyenesek. A biztosítások területén fokozódó versenyt figyelhetünk majd meg, így ebben a szektorban jelenti a legkisebb problémát a növekvő terhek veszélye. Az eddigi bankadót amúgy fokozatosan kivezetnék. Jövőre 50 százalékkal csökkenne, majd 2014-ben teljesen megszűnne a bankokat és a hitelpiacot agyonnyomó adó. Persze nem szűnik meg, hiszen a tranzakciós adó lesz helyette.
Az energetikai szektor megsarcolása
Nem csak új adók kerülnek bevezetésre, hanem olyan adóváltoztatások is megjelennek, mint a háromkulcsossá váló társasági adó. Az energiaszektornak és a közműszolgáltatóknak 19+11, azaz 30 százalékos társasági adót kell majd fizetniük. Az utóbbi 11 százalék az úgynevezett Robin Hood adó három százalékpontos emeléséből adódik. Nem lepődnénk meg, ha ez az adótöbblet megjelenne az energiahordozók szolgáltatásának árában; így további drágulásokkal, és inflációs nyomással kell számolni.
Nem gondolták át
Az új adók semmiképpen sem segítik a növekedést. A háztartási és vállalati szektor terhei az elmúlt két év során így is növekedtek, és ez a tendencia úgy látszik, változatlan marad. A megszorítások hatására a hitelpiac beszűkült, a beruházások és a fogyasztások idén már negatív irányú tendenciát mutatnak. Sajnos azt kell látnunk, hogy a kormány háttértanulmányok és számítások nélkül, össze-vissza bedobál újabb és újabb adóterheket, miközben a tabunak számító szja-rendszerhez nem nyúl.
Az utolsó 100 komment: