A frissen létrejött Együtt 2014 mozgalom nyilvánvalóvá tette, hogy működésének sikertelenségét jelentené, ha az MSZP-vel nem sikerülne megegyeznie a részvételről. Ráadásul mindkét szereplő hangsúlyozta, hogy csak a programalapú együttműködésben hisz.
Nos, eddig csak az MSZP készítette el a Gazdasági kilábalási koncepció című gazdasági programját, amely alternatívát próbál állítani az elmúlt két év gazdaságpolitikájával szemben. Így ez lehet a felek közti esetleges együttműködés alapja. Nézzük meg hát közelebbről!
A program elsősorban a növekedést és a munkahelyteremtést célozza meg, a jelenlegi adórendszer átalakításával, a jogi és gazdasági környezet helyreállításával, valamint a befektetői bizalom visszanyerésével. A legnagyobb ellenzéki párt tehát azokat a sarkalatos pontokat állította középpontba, amelyekbe Magyarország belerokkant az elmúlt két évben.
Nem szabad elfelednünk, hogy az ország jelenleg recesszióban van, és 2013-ra sem látszik, hogyan fogunk kimászni ebből a gödörből. A legújabb Matolcsy-csomagnak köszönhetően hitelezés jövőre sem lesz, ráadásul azáltal, hogy a kormány átverte a bankokat, ismét meginoghat a befektetői bizalom az országgal szemben. Hitelezés és befektetői bizalom nélkül pedig nincsenek beruházások. De nem csak a beruházási, hanem a fogyasztói környezetben sem várható előrelepés. Ilyen környezetben csak és kizárólag akkor lehetne növekedés 2013-ban, ha az eurózóna növekedése beindulna, jelen körülmények között erre viszont kockázatos építeni. Ha a kormány nem változtat, jövőre ugyanúgy recesszió lehet, mint idén.
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy 2002 és 2010 között részben a felelőtlen fiskális politika, részben a fogyasztási expanzió – és ezzel együtt hitelezési expanzió – miatt mind az államháztartási, mind a lakossági adósságállománya jelentősen növekedett. A magas adósság miatt az összes gazdasági szereplő mozgástere beszűkült. Emiatt az MSZP-nek figyelnie kell arra, hogy ne essen abba a korábbi csapdába, hogy túl sokat ígér, A szigorú fiskális fegyelem miatt bárki is kerüljön kormányra 2014-ben, nem lesz könnyű dolga. Ígéretekben márpedig bővelkedik a gazdasági kilábalási koncepció.
Progresszív adózás
A program egyik legfontosabb pontja a többkulcsos szja visszavezetése, valamint a progresszivitás kiterjesztése a tőkejövedelmekre is. Azt már az elmúlt két év gazdaságpolitikája bebizonyította, hogy az egykulcsos adó több kárt okoz, mint amekkora hasznot hoz. A fogyasztást nem pörgette fel, az alacsonyabb jövedelműek rosszabbul jártak – az adójóváírás kivezetése miatt például -, ráadásul lyukat ütött a büdzsében is. Ezzel kezdődött meg az a felelőtlen ad hoc politizálás, amely a magyar gazdaság megroppanásához vezetett.
A mostani környezetben az egykulcsos adórendszer fenntarthatatlan. Hasznot nem hoz, viszont a gazdaságpolitika mozgásterét beszűkíti. Erre még a szlovákok is rájöttek. Nincs más út, mint a progresszív rendszer visszaállítása, hogy a nagyobb költségvetési bevételek mellett a vállalkozók válláról le lehessen venni az elmúlt két év terheit. Előremutatónak mondható, hogy a szocialisták nem kettő, hanem három sávot vezetnének be, így az alacsonyabb jövedelműeket, a középosztályt és a gazdagabb rétegeket eltérő mértékben adóztatnák. A középső sávot viszont érdemesebb lenne lejjebb vinni 22-23 százalékra, és helyette a leggazdagabbak számára, francia mintára, egy extra adót bevezetni.
Fontos megjegyezni, hogy a 2010 előtti túlbonyolított, mindenféle kedvezménnyel teletűzdelt, katyvasz progresszív adózást nem érdemes visszahozni. Egy nagyon egyszerű, de igazságos rendszerre van szükség.
Kérdés, hogy 2014-ig a Fidesz nem rögzíti-e kétharmados törvényben az egykulcsos adót? Az IMF miatt egyelőre ez elmaradt, viszont ha nem lesz IMF-megállapodás, akkor semmi sem indokolja, hogy ne váltsák be korábbi ígéretüket. Ebben az esetben pedig meg lenne kötve a későbbi kormányok keze, és örökké álom maradhat a progresszív adózás visszavezetése.
Bankárkormány?
Nem tisztünk a szocialisták vélelme, azonban a bankárkormány kijelentés nagyon erősnek mondható. Szakértők és laikusok számára is egyértelmű, hogy ha nincs hitelezés egy országban, akkor nincs növekedés sem. Jelenleg pont ez zajlik Magyarországon. Hogy miért nincs hitelezés? Orbán Viktor szavaival élve a magyar bankadó brutális. Pont ezért. A legtöbb bank veszteséges, ezért a vegetáláson kívül nem sok mindent csinálnak.
A bankadó mérséklése, majd fokozatos kivezetése az ország érdeke, ellenkező esetben soha nem mászunk ki a kátyúból. Azért, mert az MSZP gazdasági programjában szerepel a válságadók kivezetése, és a bankadó mérséklése, még nem nevezhetőek bankárpártnak. Ráadásul a Fidesz megfeledkezik arról, hogy a szektoradókat a piaci szereplők áthárítják a fogyasztókra – nincs törvényben rögzítve, hogy ne lehessen áthárítani a terheket – így végső soron a mostani kormány is a lakosságot terheli.
Nem utolsó sorban az Fidesz szenttehene az egykulcsos adó a leggazdagabb csoportoknak kedvez. És kiknek magas a jövedelmük? A bankároknak. Ha mi is ilyen egyszerűen gondolkozunk, akkor nyugodtan lehet bankárkormánynak nevezni a Fideszt is.
A bizalom visszanyerése
Az MSZP jól látja, hogy az egyik legfontosabb pont a befektetői bizalom visszanyerése. Ehhez kiszámítható gazdaságpolitikára, az ad hoc döntések elhagyására, és a normális jogi és gazdasági környezet visszaállítására van szükség. A bizalomhoz viszont az is kell, hogy az MSZP mindenképpen elhagyja a korábbi neoliberális elemekre épülő gazdaságpolitikáját, és baloldali pártként, baloldali eszközöket alkalmazzon. Ennek jó példája lehet a mostani francia kormány.
A vállalkozások támogatása
A mindenkori kormányok mindig is vállalkozó barátnak hirdették magukat, csakhogy a valóságban ez csak nagyon ritkán sikerült. Az adóemelések első áldozata mindig a vállalkozói szektor volt – ez a mostani időszakban is jellemző. Az MSZP programjának egyik legnagyobb hiányossága, hogy hiányoznak azok a konkrétumok, amelyeket megalapoznák a vállalkozói szektor ösztönzését – nem beszélve a fedezetről.
Merthogy az adózási szabályok hatékonyabbá tétele, vagy a kifehérítésre építés légből kapott ötlet. Ez már az első Matolcsy-csomagnál is látszott, hogy nem működik. Sürgető lenne a feketegazdaság szürkítése, azonban Magyarországon erre még jó megoldás sem született.
Nem esik szó a vállalkozói innovációs teljesítmény megsegítéséről sem, pedig szignifikánsan kimutatható, hogy az innovatívabb vállalkozósások sokkal szélesebb exportpiaccal rendelkeznek, magasabb termelékenységet tudnak felmutatni, és ezáltal nagyobb bevételre tudnak szert tenni. Jobb versenyképesség, nagyobb növekedés. Ez a kulcsa mindennek. Az ígéretek szerint lesz K+F koncepció is, talán abban lesz erről szó.
Ami még hiányzik
Kevés szó esik az oktatáspolitika és a gazdaságpolitika kapcsolatáról. Bár lesz külön oktatáspolitikai koncepció is, azért nem szabad elfeledni, hogy a két tétel között szoros kapcsolat van. A gazdasági és vállalati teljesítmény szempontjából fontos a jó minőségű humántőke megléte, amely részben az oktatási rendszeren alapszik. Az elmúlt két évben ezen sokat rombolt a Fidesz az új felsőoktatási és köznevelési törvénnyel, a negatív visszacsatolási hatások pedig a gazdaságban is érezhetőek lesznek. Emiatt az MSZP-nek mindenképpen kapcsolatot kell teremtenie az oktatási rendszer rendbetétele és a gazdaság felvirágoztatása között.
Hiányoznak a konkrétumot. Sok az ígéret, csak nem látszik mindezt miből. A progresszív adóztatás pár százmilliárd bevételt hozhat a kasszába, de ez csak arra lehet elég, hogy visszavonják azokat az intézkedéseket, amelyek rombolják a bizalmat és a hitelességet. Pénz nélkül pedig nehéz lesz bármit is megvalósítani – vegyük számításba, hogy a deficitcélt mindenképpen tartani kell.
Mivel nem csak a növekedés – ami most nincs is -, hanem az ország potenciális növekedési pályája is nagyon alacsony, emiatt arra sem lehet építeni, hogy majd 2014 után a GDP volumennövekedése nagyobb mozgásteret biztosítana az aktuális kormánynak.
Amin még csiszolni kell
A matolcsyzmussal kapcsolatban is már sokszor elmondtuk, hogy nem látjuk a koncepció mögötti tanulmányokat és számításokat. Ez most sincs másképpen. Nem azt kérjük az MSZP-től, hogy komoly matekot mutassanak be, de azt jó lenne látni, hogy bevételi és kiadási oldallal hogyan kalkulálnak. Bár vannak előremutató ötletek és ígéretes elképzelések, amelyek szerencsére még csak nem is unortodoxak, de egy-két komolyabb tanulmányt készíteni kell. Ráadásul azzal is számolni kell, hogy Fidesz annyira bebetonozta a hatalmát, hogy bárki is kerüljön 2014-ben kormányra, nehéz dolga lesz alternatív gazdaságpolitikát csinálnia.
Van még mit csiszolnia az MSZP-nek a gazdasági programján, ehhez még van másfél éve. Az alapok jók, de sokkal többre van szükség. Ahhoz, hogy alternatív gazdaságpolitikát lehessen csinálni, a kormányváltó erőknek kétharmadra lesz szükségük. Emiatt az MSZP-nek úgy kell csiszolgatnia a gazdasági programját, hogy az mások számára is elfogadható legyen, viszont ne veszítsen túl sokat a baloldaliságából.
Az utolsó 100 komment: