A Tárki idén a tavalyihoz képest enyhén csökkenő migrációs potenciált mért a magyar lakosság körében. Ennek ellenére az elmúlt két évtizedhez képest ez még mindig kiemelkedően magas értéknek számít. Azonban feltehetjük a kérdést, hogy ez egyfajta trendfordulót jelenthet majd kivándorlásban?
A hazai rossz munkaerő-piaci helyzet, a hagyományosnak mondható célországok (Ausztria, Németország) munkaerőpiacának megnyitása a 2004-ben csatlakozott országok állampolgárai előtt növekvő migrációs szándékban és rekordszámú kivándorlóban kulminálódtak.
A migrációs potenciál legvonzóbb országai között még mindig a szomszédos Ausztriát, Németországot és az Egyesült Királyságot találjuk. Szintén népszerű Írország és Hollandia a rövid vagy hosszú távú munkavállalást fontolgatók körében. A végleges kivándorlást tervezők között azonban az USA-t és Kanadát találjuk a három legnépszerűbb célország mögött.
Rekord számú magyar munkavállaló Ausztriában
A magyar munkavállalók száma az utóbbi két évben ugrott meg látványosan. A legnagyobb növekedést tavaly könyvelhettük el, szemben az előző évtized lassú emelkedési tendenciájával.
Egy osztrák tanulmány szerint magyaroké a nyolcadik legnagyobb közösség a 8,7 milliós Ausztriában. A legtöbben (220 ezren) a németek vannak, de Szerbiából, Montenegróból és Koszovóból is együttesen több mint kétszázezren vándoroltak be. Emellett 180 ezer főre teszik a török száramzásúakat, 70 ezerre a románokat és 60-ra a lengyeleket. 2012 elején 45 ezer 589 magyar származású – a meghatározás szerint magyar állampolgárságú személy, vagy Magyarországon született osztrák állampolgár – élt Ausztriában.
A magyar állampolgárságú foglalkoztatottak száma az országban élő magyar származásúakénál magasabb, 47 ezer 950 fő volt 2012-be.
A migránsokkal foglalkozó felmérés szerint a magyarok körében a foglalkoztatottság (72 százalék) meghaladja a migránsok átlagos foglalkoztatottsági arányát (65 százalék), és csaknem azonos az osztrákokéval (74 százalék).
A magyar dolgozók száma 2013-ban 50 ezer fölé emelkedett. Azonban az alábbi táblázat csalóka: bár a törököket sikerült "leelőznünk" az osztrák statisztika külön számolja a volt Jugoszláviából és a jelenlegi utódállamokból érkezetteket.
Németország
A német statisztikai hivatal 2012 első felében rekord méretű magyar bevándorlást tapasztalt: ilyen magas féléves elvándorlási számot nem mértek az utóbbi húsz évben. A Destatis adatai szerint 46 százalékkal nőtt a Magyarországról érkezők száma az előző évhez képest.
Az első fél évben Magyarországról 25 ezer 415 bevándorlót regisztráltak. Természetesen nem példa nélküli az sem, hogy Németországból költöznek Magyarországra ( egész pontosan 13 ezer 23), de a mérleg így is 12 ezer 392 fős bevándorlási többletet jelez.
Nagy-Britanniában is a TOP 10-ben
Az is figyelemre méltó, hogy a brit adószám-kérelmek tekintetében először sikerült bekerülnünk az első tízbe (18 ezerrel) a 2011 áprilisától 2012 március végéig számított időszakban. Sőt, ha a küldő ország lélekszáma alapján számítjuk a kivándorlás intenzitását, ránézésre megállapíthatjuk, hogy csak két balti ország előz meg minket Nagy-Britanniában.
Az alábbi táblázatból az is jól látható, hogy az első hullámot az EU-s csatlakozás nyomán megnyíló munkaerő-piaci lehetőségek, majd a másodikat a II. Orbán-kormány gazdaságpolitikai sikertelenségének a tolóhatása okozza. Arra pedig nagyobb összegben mernénk fogadni, hogy 2012-ben 20 ezer felett lesz ez a szám.
Csökkenő kivándorlás a közeljövőben?
A Tárki legfrissebb kutatása szerint a migrációs potenciál csökkenőben van, ez azt jelenti, hogy azok akik el akartak menni a többség már elment. Viszont még koránt sem mindenki. A statisztikák azonban egyelőre a korábbi időszakra vonatkoznak és ezek minden országban rekordszámú magyar állampolgárságú munkavállalót jeleznek.