Abszurd, drága, értelmetlen és alapjogilag aggályos ötlettel rukkolt elő a minap a Habony-művek nagyon drogellenes Kocsis Máté. A fideszes politikus már bizonyított, olyan „humánus” döntések szellemi atyja, mint a hajléktalanok kriminalizálása vagy a Kék Pont józsefvárosi tűcsereprogramjának leállítása. A kormánypárt profiljába kiválóan illenek az ehhez hasonló atyáskodó, erőszakos, átgondolatlan, leegyszerűsítő és hatásvadász ötletek, így hát a javaslat villámgyorsan napirendre is került.
A koncepció azonban annyi sebből vérzik, hogy az internetadóhoz hasonlóan nehéz eldönteni, hogy a Fidesz vajon komolyan gondolja-e bevezetését, vagy csak gyorsan el akarja terelni valamivel az állampolgárok figyelmét a romokban heverő külügyeinkről, a CBA-t gyakorlatilag monopolhelyzetbe hozó, a szupermarketek ellen folytatott kíméletlen partizánharcról vagy a szegényellenes vasárnapi zárva tartásról, netán arról, hogy éppen aláírtuk a paksi atomerőmű építéséről szóló dokumentumot.
A kötelező drogteszt egyszerűen kontra produktív, nem szolgálja azt a célt, amire kiötlötték. Az is tény, hogy a kormánypárt kommunikációja egyáltalán nem egységes az ügyről, tele van önellentmondással, és még saját képviselőik sem állnak be mögé. Miközben éppen aláírtuk a 3000 milliárdos adósságba taszító paksi paktumot, demagóg frázisok pufogtatásával van tele a sajtó. Ennél többre nem telik a Fidesznek, de ennyi pont elég volt ahhoz, hogy ne Paksról magyarázkodjanak.
Forrás: sailorripley.tumblr.com
Drogpolitika, vagy minek nevezzelek?
dr.(ogteszt) Kocsis Máté a facebookján december 5-én közzétette:
Kezdjük azzal, amit Sárosi Péter, drogpolitikai szakértő az Indexnek elmondott: amikor 2007-ben a Gyurcsány-kormány idején merült fel hasonló ötlet (iskolai drogteszt bevezetése), akkor hamvában halt el, lévén minden nemzetközi kutatás szerint az efféle ellenőrzés nem segít a droghasználat megelőzésében. Ahogyan pedig Sárosi a Kocsis-féle javaslatról szóló cikkében levezeti: alapjogot sértene a gyerekek vizeletének vizsgálata szülői beleegyezés nélkül, emellett egy ilyen program megvalósítása legalább 5 milliárd forintba kerülne, miközben jövő évi költségvetésből drogügyekre a kormány összesen 355 millió forintot szán, ami az előző évekhez hasonló a Nemzeti Drog Fókuszpont adatai szerint.
A jövő évi összegből egyébként kevesebb, mint 100 millió forintot terveznek csak fordítani prevencióra, ami köztudottan a leghatékonyabb a droghasználat visszaszorítását célzó harcban. Ezek alapján a javaslat - ha nem lenne kacsa - még illene is a kormány megelőzés helyett a kriminalizálást preferáló drogpolitikájába: ugyanez a szemellenzős logika érvényesült a tűcsereprogram kivégzésénél, amellyel egy olyan prevenciófókuszú programot sikerült eltörölni, amellyel az elmúlt 15-20 évben rengeteg európai országban hatékonyan szorították vissza a HIV-fertőzöttek számának növekedését. A vizeletmintás ötlet azonban azért is értelmetlen, mert a gyorsan terjedő dizájnerdrogok vizeletből kimutathatatlanok, a tesztelgetés tehát az ilyen, sokkal veszélyesebb szerek használata felé terelné a drogfogyasztókat.
Amikor a Fidesz fullba nyomja a kretént
Mindezek ellenére Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a frakció nevében is a javaslat mellé állt egy december 8-i sajtótájékoztatón, ahol közölte, hogy a Fidesz tárgyalni fogja a javaslatot, majd egy régi érveléstechnikai hibával, egy ún. hamis dilemmával idézte fel a klasszikus, „aki nincs velünk az ellenünk van” típusú retorikát, mondván:
„...aki nem támogatja az ötletet, a drog mellett van.”
Egy ilyen logikát semmibe vevő, nevetséges „okfejtéssel” máris hatástalaníthatjuk megalapozott ellenérvek sorát? Ez alapján Rubovszky György KDNP-s (!) képviselő is a drog oldalán áll? Szerinte ugyanis a javaslat „alkotmányellenes és ezer sebből vérzik”. Egyelőre nem tudni, milyen hatással lesz a felvetéssel kapcsolatos egyeztetésre, hogy a kormány által „kábósnak” vagy liberálisnak címkézett szakértők és újságírók mellett a parlament igazságügyi bizottságának kormánypárti elnöke is ellenzi Kocsis javaslatát.
Rogán másik verhetetlen gondolatmenete szerint egyébként arra sem „ér” hivatkozni, hogy a teszt esetlegesen traumát okozhat a gyerekeknek, hiszen szerinte „már most is vannak ennél traumatikusabb vizsgálatok, amelyeknek alá kell vetniük magukat”. Vagyis, ha már így is tarumának vannak például egy-egy védőoltással, akkor már nem fog ártani még egy kis sokk.
Rogán kiemelte azt is, hogy kiskorúak esetében a teszt nem járna semmilyen jogkövetkezménnyel, a vizsgálat önkéntes alapon működne, feltétele lenne a szülői beleegyezése, az eredményeket pedig kizárólag a szülő tudná meg (Kocsis Máté ezzel szemben pont a kötelező jelleggel érvelt), de innentől kezdve ki is üresedne a javaslat, hiszen önkéntes szűrővizsgálatra most is van lehetőség. Az egész kommunikációból süt az inkonzisztencia és az átgondolatlanság.
Jogosan merül fel az a kérdés is, hogy az iskolás gyerekek mellett, miért csak a politikusokat és az újságírókat kéne vizsgálni? Más szakmák képviselői talán nem viselnek legalább akkora felelősséget munkavégzésük során? Mi a helyzet az orvosokkal, a buszsofőrökkel vagy a pedagógusokkal? Arról nem is beszélve, hogy jogilag kérdéses a szakmák szerinti kötelezettség megvalósítása.
Ha pedig a kormánytagok ennyire szívükön viselik a józanság fontosságát, mi a helyzet a legkárosabb, rengeteg emberéletet követelő, családokat szétszakító, sokakat nyomorba döntő legális droggal, az alkohollal, ami ráadásul Kocsis Máté tudatlansága ellenére bizony öli az embereket?
Forrás: orulunkvincent.tumblr
A parlamenti büfé talán az egyetlen munkahely az országban, ahol házon belül osztják a szeszt, ülésszakonként több száz üveg sör és bor fogy el, a képviselők józanságának megállapítására pedig szonda helyett a szemrevételezés a szűrési módszer. Rogán szerint persze ez és a drogprobléma messze nem vethető össze.
Forrás: sailorripley.tumblr.com
Mit gondolunk?
A javaslat, amely egyelőre inkább egy kommunikációs kavarásnak tűnik, (és még annak is szörnyű) megkezdte útját a Fidesz törvénygyártó gépezetében. Azt nem lehet tudni, hogy valamit meghagynak-e a javaslatból mutatóban, vagy kukába dobják, amint kicsit lecsillapodtak a kedélyek, vagy esetleg annyira elrugaszkodnak a valóságtól, hogy bizonyos formában tényleg bevezetik. Az viszont tény, hogy a Sárosi Péter által összegyűjtött ellenérvek átgondoltak és logikusak, a kötelező drogteszt egyszerűen kontraproduktív, nem szolgálja azt a célt, amire kiötlötték. Az is tény, hogy a kormánypárt kommunikációja egyáltalán nem egységes az ügyről, tele van önellentmondással, demagóg frázisok pufogtatásánál többre egyelőre nem telik a Fidesznek. Idő kell majd, amíg (ha egyáltalán) valamilyen konkrét törvényjavaslat kerekedik ki az ügyből. Rogán elmondása szerint Gulyás Gergely január végéig kapott időt a jogi lehetőségek feltérképezésére.
Mi azonban inkább azt javasoljuk, hogy az értelmetlen javaslat feletti lamentálás helyett tartsuk nyitva a szemünket, és figyeljünk oda, hogy nem tűnik-e el egyszer csak a sarki Tesco, vagy esetleg nem írunk-e alá valami zsíros szerződést a paksi atomerőmű építéséről Oroszországgal - ja, várjunk csak...