Épp az egyik Harry Potter film megtekintése után írom a bejegyzést, de már most kétségeim vannak: vajon a filmben vagy az új nyugdíjtervekben van-e több varázslat.
Különösen most, hogy éppen a valódi egyéni számlákat sem adják oda, amelynek ígérete egy fontos indok volt, amiért sokan visszaléptek az állami rendszerbe.
Amennyiben bármelyikünk nyugdíjat szeretne kapni, akkor félre kell tennie pénzt, ebben nincs misztikum. A kérdés az, hogyan, kinél, mennyit.
Az egyik véglet, ha a megtakarításaim belevarrom a párnámba (nem javasoljuk), beteszem a bankba, befektetési alapba, vagy akár a családi ezüstbe. Jó eséllyel meg is őrzi majd az értékét. Ekkor magamról gondoskodom: ha sokáig élek, elfogyhat a pénzem idő előtt, ha nem, akkor pedig nem én élvezem. Senkitől nem függök ugyan, de mivel nem tudom meddig élek, nem tudok tervezni sem.
A másik véglet, hogy odaadom az államnak, aki azonnal elkölti a mostani nyugdíjakra, szántóföld alatti alagutakra, Alkotmány másolatokra, de "biztosan" megkapom a nyugdíjat, "reálértéken". Ekkor gondoskodom másokról is, függök is tőlük, a gyerekeim nem biztos, hogy öröklik, de tervezhető és élhetek, amíg élek.
Egyik sem jó megoldás önmagban, ám vegyíteni a kettőt már jó döntés lehet. Eszerint legyen egy rész, ami csak az enyém (MNYP), legyen közös és esetleg egy önkéntes. Szívem szerint rábíznám az egyénre, milyen arányban kombinálja az első kettőt, de félő az államnak nem maradna 50x70cm-es színes nyomtatóra. Márpedig a játékszabályokat ő hozza és szeret nyomtatni.
Vitatkozni persze lehet azzal, hogy a MNYP-k jól gazdálkodtak-e, a %-os határok jól vannak-e meghúzva, kinél van jobb helyen a pénzem. Én meg sem próbálom. Az új százalékok sem térnek el lényegileg a mostaniaktól, a befizetett összeg szinte ugyanannyi lesz, de a visszakapott … nos, az már nem olyan biztos.
A MNYP-knek van egy előnye (hátránya, kockázata), mégpedig, hogy pontosan lehet tudni mennyi pénzem is van. Jelenértéken, aznap. 40 évig gyűjtöm a pénzt, lehet hogy ingadozik, de tudom mennyi és követi a fizikailag létező vagyonom a többi ember vagyonát, a gazdaságot, így hozzájuk képest nem keresek, nem veszítek. A játékszabályokat pedig a (világ)gazdaság írja.
Az állami rendszerben, mivel a befizetett járulék nem kerül fizikailag semmilyen számlára, befektetésbe, sosem lehet tudni mennyi pénzünk is van, illetve, hogy mennyi lesz. Az állam azonnal elkölti, miközben nyilvántartja egy „számlán” mennyit fizettünk be. Ez viszont csak arra jó, hogy mutasson egy számot a többi befizetőhöz képest, hogyan is állunk. Itt nincs megtakarításunk, csak egy ígéret, jelesül, hogy a pénzünkért cserébe, hogy kapunk majd nyugdíjat. No itt indul a varázslat…
Az állam mondja meg mennyit ér ma, amit neki adtunk, mennyi jár nekünk, mennyire kövesse az inflációt, mennyire a keresetnövekedést (svájci indexálás), mennyire az időjárást. A rossz hír pedig, hogy bármit mondhat. Ha csak annyit fizet ki, amennyi éppen befolyik (svéd modell), akkor egy egész generáció járhat pórul, csak mert rosszkor született. Magyarországon, ahol egy Ratkó-korszak eltorzította a korfát, nem is szabadna ilyesmiben gondolkodni. Ráadásul jelenleg aggasztóan kevés gyerek születik. 25-30 év múlva a most sokat befizetők is nagyon rosszul járnának.
Cinikus az állami nyugdíj megbízhatóságáról beszélni, mikor az elmúlt 3 évben eltörölték a 13. havit, változott az indexálás, a korhatár, elvették a magán nyugdíjpénztári megtakarításokat. Most pedig éppen a valódi egyéni számlákat sem adják oda, amelynek ígérete egy fontos indok volt, amiért a sokan visszaléptek az állami rendszerbe. Féltünk, visszaléptünk, most mégis elveszik. Ez is egy ígéret volt a pénzünkért cserébe. Fél év sem telt el. Ez lenne tehát a „tervezhető, megbízható állami rész”?
A nyugdíjrendszernek 30-40 évre kellene szólnia, 3-4-et is alig bír ki jópár eleme - miközben még mindig egy 60 évvel ezelőtti program levét is isszuk. Varázsolni csak a mesékben lehet. Többet nehéz kifizetni, mint amennyit megtakarítottunk, de az állam láthatóan nem takarít meg semmit, inkább varázsolni próbál folyamatosan. Lehet, hogy mégsem olyan rossz az a néhány kötvény és részvény a MNYP-k birtokában.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!
Az utolsó 100 komment: