Két héttel ezelőtt kezdték el tárgyalni a kormány tagjai a jövő évi költségvetést, igaz akkor még számok nélkül. Mi már akkor megírtuk, hogy számításaink szerint egy kb. 1000 milliárdos nagyságrendű megszorításra kiigazításra lesz szükség a várható bevételkiesések miatt. Sajnos ismét igazunk lett, a 2012-es büdzsé egy 750 mrd-os kiigazítást (ami szerintünk nem lesz elegendő) tartalmazó, rossz szerkezetű költségvetés, amelynek véghezvitelére a kormány saját hibái miatt kényszerül. Az árát pedig ismét mi fizetjük meg.
Alig 2 hete nyilatkozta Szijjártó Péter, hogy
"A kormány és a Fidesz elnöksége is leszögezte: nem támogatják a megszorítások politikáját nem lehet az emberekkel megfizettetni a válság árát."
Ez esetben egyet kell, hogy értsünk a miniszterelnök szóvivőjével. A jövő évi költségvetéssel valóban nem a válság árát fizettetik meg az emberekkel, hanem a Fidesz kormány elhibázott gazdaságpolitikáját - a matolcsyzmus tévedéseit fizetjük majd meg, mi mindannyian.
Bizonyára emlékszünk még az elhibázott Gyurcsány féle 2006-os áfa csökkentésre, melynek árát szintén mi fizettük meg. A helyzet hasonló, csak most a személyi jövedelemadó csökkentés volt az elhibázott. Ezzel Orbánék ráléptek a gyurcsányi útra. Arra az útra, aminek beígért elhagyásáért kaptak bizalmat a választóktól.
Az általános forgalmi adó, ami – mint neve is mutatja – adó, így 27 %-ra történő emelése nyilvánvalóan adóemelés. Matolcsy György definíciója szerint az a megszorítás, amikor valami a helyén van, de még húzunk rajta egy nadrágszíjat. Nos, az áfa emelését nehéz nem így értelmeznünk. A munkavállalói járulék 1.5%-os növelése szintén megszorítás, és mint ilyen a Fidesz és a kormány „bizonyára” nem is fogja támogatni. A többi adónem emelése, bevezetése pedig már csak díszítés azon a bizonyos szíjon.
Sajnálatosan az új kormányszóvivő is meg van győződve róla, hogy nem az embereket adóztatják. Nos, szerkesztőségünk még nem látott olyan magányszemélyt, aki az áfát ne fizetné meg, hiszen azt a cégek nagyrészt visszaigénylik. Ezzel európai rekorderek leszünk fogyasztási adók terén, miközben a fogyasztás fellendítése volt a matolcsyzmus alapja. Mi sem bizonyítja jobban tévedésüket, minthogy jövőre csupán 0,2%-os fogyasztásbővüléssel számolnak. Ezzel hivatalosan is megbukott a matolcsysta paradigma.
Átlagember rosszul jár
Az origo.hu számításai szerint 100 ezer forintos bruttó fizetés alatt mintegy 10-15%-al csökken majd a nettó jövedelem. A szuperbruttó és adójóváírás együttes megszüntetése bár valóban egyszerűsít, ami jó, de tovább fokozza a társadalmi feszültségeket, hiszen az alacsonyabb jövedelműek még alacsonyabbra kerülnek. Folytatódik tehát az, ami már idén elkezdődött. Mi ezt nem tudjuk úgy értelmezni, hogy nem az emberekkel fizettetik meg tévedéseik árát.
Nyugdíjasok is vesztesek
A nyugdíjak megadóztatásnak legegyszerűbb módja az áfa emelés, hiszen a nyugdíjasok minden vásárlásukban megfizetik az áfát. 4%-al emelik a nyugdíjakat, melyből 1,6%-ot azonnal vissza is vesznek, így ők mindenképpen vesztesei a Fidesz első két évének, mivel az SZJA csökkentésből nem részesülnek, de az adóemelésekből igen.
A hatékonyság csak javul, csak javul
A 300 milliárdos kiadáscsökkentés "legvaskosabb" része un. hatékonyságjavításból ered, legalábbis a nemzetgazdasági miniszter értelmezése szerint. A kérdés csak az, ha ilyen hatékonyságjavulás elérhető lenne, akkor idén miért nem történt meg? A válasz egyszerű: mert nem érhető el.
Ha elérhető lenne, akkor idén ennyivel károsították meg a költségvetést, ha nem elérhető, akkor egyszerűen hazudnak nem mondanak igazat. Ez a tétel sajnos egy vágyálom, melyet majd ismét korrigálni kell, amiért ismét mi fizethetünk majd. Attól tartunk ugyanis, hogy már tavasszal jönnek az újabb zárolások, csakúgy, mint idén, amikor már látszott elszámolták magukat.
Összefoglalva a jövő évi költségvetés egy nagy, mintegy 750 milliárdosnak látszó, és rossz szerkezetű kiigazítás, melyre a kormány saját hibái miatt kényszerül. Rossz szerkezetű, mert adóemelésekkel próbálja ellensúlyozni az adócsökkentést (abszurd, nem?), mely adóemelések biztosan nem gyorsítják a gazdasági növekedést, miközben a kiadási oldal csökkentése homályos marad.
Félő ez a megszorítás sem lesz elegendő, (szerintünk nem, mintegy 400 milliárd ft hiányzik, de mások szerint sem) melyet újabb és újabb csomagok követhetnek majd. Ismerős, ugye? Ezzel az Orbán kormány biztosan lépdel a gyurcsányi úton.
Emlékezzük: az eléggé döcögős volt.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!