Egyre inkább fokozódik az elnökválasztási verseny a tengerentúlon. A legfrissebb hírek szerint, most már hivatalosan is kétszereplőssé vált a küzdelem. 2012. május 14-én Ron Paul bejelentette, felhagy az aktív kampányolással a republikánus jelöltségért. Ez jó hír Mitt Romneynak, aki mellől ezzel a lépéssel az utolsó vetélytárs is kihullott. (Rick Santorum 2012. május 25-én jelentette be a kampányának felfüggesztését, Newt Gingrich május 3-án dobta be a törülközőt.)
Emellett egy jelentős fordulat is történt. 2012. május 8-án Barack Obama bejelentette, hogy támogatja az egyneműek házasságát. Ő az első amerikai elnök, aki állást foglalt a melegházasságok engedélyezése mellett. Bár az elnökválasztási kampány minden bizonnyal továbbra is a gazdasági kérdések körül fog forogni, a melegházasság ügye fontos szimbolikus kérdés, amely tovább növeli a különbséget Obama és Romney között. Az ugyan nem valószínű, hogy ez lesz a döntő novemberben, de az borítékolható, hogy lesznek még ütközetek ezen a fronton is. A homoszexualitás kérdése ugyanis mélyen megosztja Amerikát.
Megosztottak az államok és a közvélemény is
Minden második amerikai mellette
Az amerikai Gallup friss kutatása szerint, minden második amerikai támogatja az azonos nemű párok egybekelését.
A kutatás szerint, az elfogadást és elutasítást tekintve, jellemző a különbség az eltérő pártszimpátiájúak között. A demokrata szavazók 65, a republikánusok 22 százalékos arányban támogatják a melegek házasságkötését, míg a független voksolók 57 százalékos arányban értenek egyet. Hasonló módon, a vallás és a felekezeti elkötelezettség is meghatározza az attitűdöt. A protestánsok 38, a katolikusok 51, a vallási felekezethez nem tartozók 88 százaléka válaszolt megengedően. Emellett azok, akik alig vagy soha nem járnak templomba, támogatják a legnagyobb arányban a melegek házasságkötését, míg azok, akik heti rendszerességgel teszik ezt, a legkevésbé.
Változó álláspontok
Az elnök korábban még úgy nyilatkozott, hogy ellenzi a melegházasságot. Véleménye szerint a bejegyzett élettársi kapcsolat elegendő. Álláspontja azonban folyamatosan „fejlődött” a homoszexuális barátaival és másokkal való beszélgetések során. (A meleg és leszbikus-szervezetek egyébként a demokrata Obama hagyományos támogatói, és az elnök nekik kedvező politikát folytatott eddig is. Eltörölte például a „Ne kérdezd, ne mondd el” szabályt a hadseregben, azaz lehetővé tette, hogy homoszexuális nők és férfiak nyíltan szolgáljanak.)
Az elnök így fogalmazott:
„Egy bizonyos ponton egyszerűen arra a következtetésre jutottam, hogy számomra személyesen fontos, hogy kiálljak, és megerősítsem azt, az azonos neműeknek is meg kell adni a jogot a házasodásra.”
A hirtelen „coming out" azonban korántsem volt olyan hirtelen. Azt megelőzően, Joe Biden alelnök, majd egy nappal később Arne Duncan oktatásügyi miniszter is bejelentette, hogy támogatja az ügyet. Előkészítették a terepet az elnöknek, akitől ezek után mindenki azt várta, hogy nyilatkozzon.
Amikor megkérdezték tőle, hogy Biden bejelentésének volt-e köze ahhoz, hogy most szólalt meg, nevetve közölte, „már egy ideje beszélgetnek a témáról a tanácsadóival.”
Mit szól ehhez a republikánus jelölt?
Mitt Romney, Obama republikánus kihívója, ellenzi az azonos neműek házasságát. Többször kijelentette, hogy támogat egy olyan alkotmánymódosítást, amely megtiltaná azt. Sőt, ha a házassággal megegyező jogokat biztosít, akkor a bejegyzett élettársi kapcsolatot is. (Ugyanakkor bizonyos jogokat megadna a homoszexuális pároknak, például a kórházi látogatás jogát.)
A demokraták persze nem felejtik el megjegyezni, hogy egy 1994-es levélben még a republikánus elnökjelölt „teljes egyenlőséget” követelt a meleg és leszbikus pároknak. Ekkor még azt hangoztatta, hogy elkötelezettebben támogatja az azonos nemű párok egybekelését, mint az akkor hivatalban lévő Edward Kennedy demokrata szenátor.
A republikánus szavazók konzervatív szárnya által az elnökjelöltségig repített, a versenyből csak áprilisban kiszállt Rick Santorum egykori pennsylvaniai szenátor egyenesen börtönbüntetéssel sújtotta volna a melegeket és leszbikusokat. Úgy fogalmazott: a homoszexuálisokkal semmi baj, csak azzal, amit csinálnak, ezért törvényben tiltaná a szodómiát, házasságtörést, poligámiát és minden más cselekedetet, amely káros a társadalomra.
A verseny tovább folytatódik
Bár az elnökválasztási kampány minden bizonnyal változatlanul a gazdasági kérdések körül fog forogni, a melegházasság ügye fontos, szimbolikus kérdés, amely tovább növeli a különbséget Obama és Romney között. Az ugyan nem valószínű, hogy ez lesz a döntő novemberben, de az borítékolható, hogy lesznek még ütközetek ezen a fronton is.