Lassan letelik Barack Obama első négy éves ciklusa. Január elsejével az ádáz verseny újra elkezdődött az Amerikai Egyesült Államok elnöki székéért. Augusztusig azonban semmi nem dől el. Ekkor tudjuk meg ugyanis, hogy a republikánus konvenció ki mellett teszi le a voksát, azaz ki lesz a „szabad világ" első színes bőrű elnökének kihívója novemberben.
A gyakorlatilag 11 hónapig tartó, meglehetősen bonyolult szabályok szerint folyó verseny a héten fontos eseményhez érkezett. A „szuperkedd" hivatott arra, hogy az előválasztásokon tíz tagállamban megmérettesse a még talpon maradt republikánus jelölteket, és szelektálja is őket.
Azonban ez most nem így történt. Egyik jelölt sem szerezett egyértelmű előnyt, és egyikük sem kívánt visszalépni a versenytől. A republikánus szavazatok így továbbra is megoszlanak Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó, Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor, Ron Paul texasi képviselő és Newt Gingrich volt képviselőházi elnök között.
A felmérések szerint, emellett országos szinten még mindig Obama vezet hét-nyolc ponttal, így a következő hónapokban még inkább szükség lesz arra, hogy a republikánusok a győzelem érdekében egyesítsék erőiket.
Az amerikai elnökválasztási kampány eddigi legizgalmasabb fordulójára került sor 2012. március 6-án. A hagyományosan „szuperkeddnek" nevezett napon egyszerre tíz államban küzdöttek meg egymással azok a republikánus politikusok, akik Obama elnök kihívói szeretnének lenni novemberben.
Azok számára, akik mindössze a laikus érdeklődésével tekintenek az eseményekre, nem lehet egyszerű eligazodni a bonyolult, több lépcsőből álló folyamaton, amely végül oda vezet, hogy valaki egyáltalán választhatóvá váljon. Foglaljuk hát össze:
Előválasztás, kaukusz, konvenció
Már az előválasztások (primary) szabályai is államonként változnak. A zárt primary-k során a szavazófülkében voksolhatnak a párt mellett elkötelezett, regisztrált szavazók, a nyílt primary-ken a csapos is közbeszólhat, azaz a párton kívüli, sőt az ellentáborhoz tartozó polgár is voksolhat. A most lezajlott szuperkedden az ellenzéki párt támogatói egyszerre tíz államban - Alaszkában, Georgiában, Észak-Dakotában, Idahóban, Massachusettsben, Ohióban, Oklahomában, Tennessee-ben, Vermontban és Virginiában - voksoltak arról, hogy a pártjuk nevében ki szálljon harcba a Fehér Házért.
Az előválasztások mellett jelölt-állítói helyi gyűlést is tartottak (kaukusz), ahol összesen 419 olyan küldött sorsa dőlt el, aki a Republikánus Párt augusztus végi konvencióján szavazni fog arról, ki legyen a párt hivatalos elnökjelöltje. (A tíz államból – az automatikusan delegátusnak minősített pártvezetőkkel együtt – összesen 437-en utaznak majd a nagy floridai összejövetelre.)
A jelöltség elnyeréséhez összesen 1144 szavazatra lesz szüksége a befutónak.
Akik még versenyben vannak
A Republikánus Pártnak jelenleg négy talpon maradt elnökjelöltje van.
Mitt Romney 2008-ban is próbálkozott már a republikánus elnökjelöltség megszerzésével, de akkor alulmaradt John McCainnel szemben. A gazdag családból származó, sikeres üzletemberként saját vagyont is teremtő Romney már a kilencvenes években is belekóstolt a politikába, de csak 2002-ben sikerült komolyabb közhivatalt elnyernie, amikor Massachusetts állam kormányzójává választották.
Rick Santorum 1990-től 16 éven át tagja volt a washingtoni kongresszusnak (előbb képviselőként, majd szenátorként), 2006-ban azonban elbukott szenátusi újraválasztási kísérlete. Azóta csak mellékszereplője volt az amerikai politikának. Január elején azonban - nagy meglepetésre - megnyerte az előválasztási küzdelem első, iowai fordulóját, ezzel pedig Romney első számú riválisává lépett elő.
Az orvosi végzettségű Ron Paul a republikánus párt úgynevezett libertariánus szárnyához tartozik, amelynek legfőbb célkitűzése az állami szerepvállalás csökkentése a lehető legalacsonyabb szintre. Paul eleinte a Libertariánus Párt jelöltjeként próbálkozott meg az elnökválasztáson, később azonban csatlakozott a republikánusokhoz, és 2008-ban már ennek a pártnak a színeiben próbálta megszerezni a jelöltséget.
Newt Gingrich évtizedek óta meghatározó figura az amerikai politikában. Fénykorát a kilencvenes években élte, amikor az ő vezetésével vették át a képviselőházat a republikánusok, majd ő volt az élharcosa a Bill Clinton akkori elnök ellen szexbotránya miatt indult felelősségre vonási eljárásnak. Ironikus, de maga Gingrich is botrány közepette volt kénytelen távozni 1999 elején hivatalából. Egy képviselőházi eljárás ugyanis megállapította, hogy több etikai vétséget is elkövetett. Ezután sem tűnt el a közéletből, tanácsadóként, valamint könyvei és tévés szereplései révén, aktív részese maradt annak, egészen mostanáig.
Amin eddig túl vagyunk
A legkiélezettebb harcra Ohióban került sor - egyetlen republikánus sem lett elnök, aki itt nem tudott nyerni -, ugyanis Santorum és Romney támogatottsága ugyanakkora volt a felmérések alapján. A két politikus között szoros volt az állás Tennessee-ben is, ahol azonban felzárkózott melléjük Gingrich, és a hármuk közötti különbség a statisztikai hibahatáron belül volt.
Fontos tudni, hogy minél több államban képes egy induló győzni, annál több küldöttet tudhat maga mögött, és ha elég nagy fölényre tesz szert, már az előválasztási folyamat kezdetén bebiztosíthatja a pozícióját. A korábbi elnökválasztási kampányokra legalábbis általában az volt a jellemző, hogy mindig akadt egy-egy politikus, aki kiemelkedett a többiek közül, és az első néhány forduló után csak ő maradt állva. Így lényegében meg is szerezte a jelöltséget. Most azonban más a helyzet. Több mint két hónap telt el az előválasztások kezdete óta, és még mindig kiélezett a küzdelem.
Ebben most nem hozott változást a szuperkedd. Hiába szerepelt jól Mitt Romney, nem tudta megtörni a többiek lendületét. A tíz tagállamból mindössze hatot szerzett meg, így bár az estét megnyerte, de ez kevés a kizárólagosságához. (Rick Santorum hármat, Newt Gingrich pedig egyet tudott hozni.)
A négy, versenyben maradt jelölt közül egyedül a libertárius Ron Paul maradt győzelem nélkül, de Virginiában – Romney egyedüli ellenfeleként – 40 százalékot sikerült elérnie, s emellett második helyekkel is büszkélkedhetett. Ezen felül a novemberi, „éles” elnökválasztási államként ismert Ohioban Romney nyert. Amint azt már fentebb említettük, republikánus jelölt ezen állam nélkül még nem nyert meg elnökválasztást. Kérdés, hogy ebből tudunk-e valamire következtetni.
Nem ez a harc volt a végső
Az eddigiek alapján, egyik elnökaspiráns sem kíván visszalépni, így a csata augusztusig tovább folytatódik. A mostani eredményeket figyelembe véve (eddig 23 helyen tartottak előválasztást), Mitt Romney vezet, míg Santorum 156, Gingrich 85, Paul mindössze 40 küldött támogatásával számolhat. Obama viszont a felmérések szerint, országos szinten vezet minden republikánus jelölttel szemben. Így egyelőre nem látszik olyan trónkövetelő, aki kiüthetné Obamát az elnöki székből.
Obama előtt a republikánusoknak még önmagukat kell legyőzniük. Mi pedig jól tesszük, ha időnként rá-rápillantunk az eseményekre. Az ugyanis, hogy ki lesz végül a Fehér Ház lakója minket is érint majd.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!