A miniszterelnök 2013. március 4-én a parlamentben arról beszélt, hogy "nincs még egy olyan ország Európában, amely annyit tett volna a bajba jutott devizahitelesekért, mint Magyarország és annak kormánya." Ezt a véleményt erősítette meg Selmeczi Gabriella is pár nappal későbbi közleményében.
Ezzel szemben mi úgy látjuk, hogy a devizaadósok mentésére tett intézkedések eddig nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Bár a Nemzeti Eszközkezelő (NET) vagyonkezelésébe átvett ingatlanok számát (a vonatkozó tavalyi kormányrendelet) 2012-re 8000, 2013-ra 15 ezer és 2014-re 25 ezer lakásban határozta meg, tavaly mindössze 600 ingatlant vásároltak meg. Hiába ajánlottak fel az elmúlt év végéig 1970 ingatlant a bankok a NET-nek, ezekből 600 lakást tudott december végéig megvásárolni a szervezet.
A kormányzati sikerpropaganda ellenére a leginkább kiszolgáltatott helyzetben lévők eddig nem kaptak megfelelő segítséget. A végtörlesztés gyakorlatilag csak arra volt jó, hogy olyanokat mentett meg, akiknek arra nem is volt szükségük. Az ócsai "adóstelep" projekt kapcsán pedig könnyen elképzelhető, hogy az eddig felépült nyolcvan ház lesz az összes, amely felépül az eredetileg ötszáz helyett.
A legújabb hírek szerint most újabb devizaadós mentőakcióval készül a kabinet: a legalább 90 napja nem törlesztett hitelek forintra váltását és annak egy részének elengedésével könnyítenék. Az akcióba az MNB is beszállna a devizatartalékkal, ahogy azt a végtörlesztés esetén is tette.
forrás: ingatlan.net
Adósmentés Fidesz-módra
A végtörlesztés megkezdése előtt közel egy millió devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezett a lakosság Magyarországon. A PSZÁF adatai alapján mintegy 160 ezer hitelszerződéstől szabadultak meg a háztartások, ez nagyjából 16 százalék.
A GKI számításai alapján 7-800 ezer hiteles nem tudott élni a végtörlesztés lehetőségével. A leginkább kifogásolható a végtörlesztéssel szemben, hogy sikerült "megmenteni" sok olyan adóst, akit tulajdonképpen nem is kellett volna. A "jó adósok" megmentése pedig rontotta a bankok hitelportfóliójának minőségét.
Árfolyamgát
A PSZÁF adatai szerint 2013. január 30-ig 115 ezer 130 gyűjtőszámlát nyitottak meg. A lehetséges igénybe vevők teljes köre körülbelül 456 ezer volt, így az érintettek majdnem 30 százaléka lépett be a konstrukcióba, amelyet szintén kudarcnak lehet tartani.
A rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsönök teljes állománya január végén 1034 Mrd Ft volt, amely a lehetséges teljes devizahitelállomány 33,8 százaléka. Az árfolyamgát konstrukcióban résztvevő gyűjtőszámlahitelesek január végéig összesen már 6 miliárd 9 millió forint kamat megfizetése alól mentesültek.
Az árfolyamgátat március végéig lehet igényelni. A PSZÁF azonban azt javasolja a kormánynak, hogy korlátlan ideig tolja ki az igénybevétel idejét, valamint minden hitelesnek 5 évig járjon a védelem és ismét beléphetne az árfolyamgátba, ha a gyűjtőhitelt sikerült törlesztenie.
Nemzeti Eszközkezelő
A NET működése igen nagy késéssel és akadozva indult. Annak ellenére, hogy már 2010 nyarán kormányzati döntés született az eszközkezelő elindításáról, folyamatos csúszás és halogatás jellemezte a szervezet működését. A vonatkozó tavalyi kormányrendelet 2012-re 8000, 2013-ra 15 ezer és 2014-re 25 ezer lakásban határozta meg a NET által kezelésbe vett ingatlanok számát.
Ehhez képest tavaly 600 ingatlant vásároltak meg, idén pedig 10 ezret terveznek. Az elmúlt év végéig összesen 1970 ingatlant ajánlottak fel a bankok a NET-nek, ezekből 600 lakást tudott december végéig megvásárolni a szervezet.
Emiatt tovább bővíti a kormány a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. programjának jogosulti körét. A 2013. évi költségvetési törvényben az Eszközkezelő ingatlanvásárlásaira 33 milliárd forint áll rendelkezésre. A törvényi szintű módosításokról a tavaszi ülésszak első felében dönthet az országgyűlés.
Ócsai lakópark
Az Ócsán megálmodott eredetileg 500 házas lakótelepből egyelőre 80 ház van kész és várhatóan csupán ennyi is marad. Az építkezés leállítása a hétvégén lezárult pályázatra tekintettel logikusnak tűnik, mivel mindössze 588-an pályáztak, sőt közülük sokan eleve nem feleltek meg a feltételeknek. Több olyan pályázó van, aki nemhogy a lakáshitelét nem képes törleszteni, de még csak nem is devizában adósodott el. Sokan pedig annak a feltételnek nem felelnek meg, hogy az Ócsára költözésük ne szakítsa ki őket eredeti közösségükből.
A javasolt bérlők listáját március 20-ra állítják össze. Közülük választja ki a lakóparkba beköltöző nyolcvan családot a Nemzeti Eszközkezelő Zrt., az ócsai önkormányzat és a szeretetszolgálat delegáltjaiból álló bizottság március 25-re. Az építkezés leállításával pedig gyakorlatilag elismerik, hogy a lakópark építése kudarcba fulladt.
Kilakoltatási moratórium
A téli kilakoltatási moratórium meghosszabbítására az NGM szerint nincs mód és nem is jelentené a probléma hosszú távú megoldását. Az idén 300 körüli végrehajtásra lehet számítani.
A kormány (a kudarcokat látva) megpróbálja a devizahiteles problémát az önkormányzatok nyakába varrni. Arra ösztönzi az önkormányzatokat, hogy önkormányzati lakások szociális alapú bérlésének lehetőségével segítsék a probléma megoldását.
Újabb kormányzati akció a devizahiteleseknek?
A legújabb hírek szerint most újabb devizaadós-mentő akcióval készül a kabinet: a legalább 90 napja nem törlesztett hitelek forintra váltását, és annak egy részének elengedésével könnyítenék. Az akcióba az MNB is beszállna a devizatartalékkal, ahogy azt a végtörlesztés esetén is tette. A forintosítás azonban egyszer már megbukott, mert szintén kevesen éltek vele.
Összefoglalóan: a végtörlesztés és az árfolyamgát nem a legnehezebb helyzetben lévőknek jelentett segítséget. Ezzel szemben a NET és az ócsai bukta éppen a legkiszolgáltatottabb adósokat érintette (volna). Az ócsai projekt megbukott, a NET egyelőre nagyon rosszul teljesít. Ezidáig nem sikerült a legnehezebb helyzetben lévőknek segítő kezet nyújtani.