Bár kicsit sokáig tartott és voltak döccenők az ide vezető úton, a hétvégén mégis elindult az egyeztetés a Magyar Szocialista Párt és az Együtt 2014 - PM (bármi is legyen végül a nevük) között. Mivel legutóbb Bajnai Gordon látogatott el a Jókai utcába, ezúttal a szocialistákat képviselő Mesterházy Attila, Botka László, Harangozó Tamás, Tóbiás József, Lukács Zoltán, Gúr Nándor és Molnár Zsolt ment el a nemrégiben alakult választási szövetség székhelyére.
Az eredeti terveknek megfelelően most (és a következő pár hétben) csak a programok egyeztetése folyik, ezután kerülhet sor a közös jelöltek, a lista, a stratégia, no és persze a miniszterelnök-jelölt személyének kiválasztására.
Meglepődnénk, ha a programok összehangolása során komoly döccenők lennének - bár kétségtelen, hogy vannak eltérések -, az viszont korántsem biztos, hogy a többi kérdésben is egyszerű lesz a megállapodás. A lényeg tehát még hátravan. A megállapodást még nem befolyásolja, hogy a hétvégi balatonszárszói találkozón a megfigyelők többsége szerint Mesterházy meggyőzőbb teljesítményt nyújtott.
Forrás: rosszkifogas.tumblr.com
Ha némiképp döcögősen is, de a hétvégén elindult végre az egyeztetés az MSZP és az Együtt 2014-PM között. Az első megbeszélésen hat-hat tagú delegáció képviselte az érintett feleket, akik a következő hetek menetrendjéről meg is állapodtak. Eszerint elsőként programegyeztetéseket folytatnak, csak ezután következik a közös jelöltekről, a listáról, a stratégiáról és a miniszterelnök-jelölt személyéről szóló tárgyalások.
Az már biztos (tudtuk eddig is), hogy minden körzetben állítanak majd közös jelöltet. „Ez a minimumprogram.” A többi viszont még kérdéses. Pedig elsősorban a fent felsoroltak esetében várható komolyabb vita.
Ki csatlakozhat?
Kezdjük rögtön azzal, hogy ki csatlakozhat a későbbi ellenzéki szövetséghez. Ez már csak azért is érdekes, mert a Népszabadság értesülései szerint mindkét oldal egyetértett abban, hogy nincs érdemi akadálya a Demokratikus Koalíció szövetségbe hívásának. Itt következik az a bizonyos de: csak akkor, ha a DK egyértelművé teszi, hogy Gyurcsány Ferenc semmilyen módon nem indul el a következő választásokon. A Népszabadság forrásai szerint mindkét oldalon az volt az álláspont, hogy – függetlenül Gyurcsány igaztalan vagy jogos megítélésétől – a volt miniszterelnök személye egyelőre tehertételt jelent egy korszakváltó szövetség megépítésében.
Ez viszont gyakorlatilag azt jelenti, hogy a DK ki is esett a lehetséges csatlakozók köréből. Molnár Csaba és Vadai Ágnes ugyanis a héten teljes bizonyossággal mondták az ATV riporterének, hogy Gyurcsány háttérbe tolásáról szó nincs, ha rajtuk múlik a volt miniszterelnök képviselő marad 2014-ben is. Az tehát már biztosnak látszik, hogy az LMP mellett a DK sem lesz a „rezsimváltó” szövetség tagja.
Minimális vagy maximális együttműködés?
A „ki" után szintén bonyolult kérdés a „hogyan" is? Erre két forgatókönyv létezik: a koordinált indulás (vagyis, hogy nem közös logó alatt indulnak a jelöltek, hanem megállapodnak abban, hogy melyik körzetben, mely párt politikusa lesz az egyetlen induló), vagy pedig a közös lista, közös miniszterelnök-jelölttel és közös egyéni jelöltekkel. Azt már most tudni lehet, hogy a szocialisták jelenleg ez utóbbit támogatják.
Mi egyébként tavaly októberben az első verziót javasoltuk a későbbi ellenzéki szövetség számára. Úgy gondoltuk, hogy a szavazatok maximalizálása szempontjából az a legracionálisabb lépés, ha egyik, a választási szövetségben résztvevő párt sem állít minden körzetben jelöltet, csupán néhányban, míg más körzetekben csak a másik. Hasonlóan a „hagyományos” két forduló közötti visszalépésekhez, azzal a (jelentős) különbséggel, hogy ezt most előre kell eldönteni. Ez nem jelent közös listát. Az egyik körzetben például MSZP-s jelölt indul ellenzéki jelöltként, míg a másikban csak egy LMP-s vagy egy DK-s .
Egy pártnak így jóval kevesebb körzetre kell fókuszálnia, több, egy jelöltre jutó pénzből gazdálkodhat, és ami a legfontosabb: sokkal komolyabb esélyekkel indulhat a győzelemért. A töredékszavazatok sem vesznek el: ha például egy párt csak a körzetek harmadában-negyedében indul el, számíthat arra, hogy akár háromszor-négyszer több szavazatot kapnak jelöltjei, hiszen övék az egyedüli ellenzéki jelölt az adott körzetben. Így vagy mandátumhoz jutnak,amire esélyük sem lett volna másként, vagy ugyanannyi töredékszavazathoz, mintha minden körzetben indultak volna. Ezzel nem csorbulnak a párt eredményei, sőt csak jobbakat érhet el ahhoz képest, mintha mindenhol indult volna.
No persze ez csak egy gondolat kísérlet volt a részünkről. Már akkor is jeleztük: a politika az esetek többségében nem tisztán racionalitás. Sőt.
Kinek a vezetésével?
Végezetül nagyon fontos kérdés a miniszterelnök-jelölt személye. A mostani találkozón ugyan Mesterházy és Bajnai is elmondta, hogy elképzelhetőnek tartja, hogy a másik párt vezetője álljon az ellenzéki szövetség közös listájának élén. Ez nyilván fontos és megnyugtató üzenet azoknak, akik bíznak az együttműködésben.
Ugyanakkor az elmúlt hetek eseményei alapján elég egyértelmű, hogy ebben a kérdésben még komoly vitákra számíthatnak a résztvevők. Jó látható, hogy sem Mesterházy, sem Bajnai nem mond le szívesen a jelöltségről.
Ha sikerül követniük a saját maguk által kijelölt menetrendet, akkor mindezen kérdésre választ kapunk szeptemberig. Meglátjuk menni fog-e.