2014. augusztus 4-én nevezték meg közös főpolgármester-jelöltjüket a baloldali pártok Falus Ferenc személyében. A volt tisztifőorvos azonban még nem dőlhetett hátra: gyorsan kiderült, hogy az ügy még nincs lezárva, az MSZP-ben ugyanis nem mindenki volt elégedett a nagy nehezen összehozott megállapodással. Végül a szocialisták budapesti küldöttértekezlete rábólintott Falusra ..., illetve mégsem. Aztán mégis.
Bár némiképp leegyszerűsítettük a történteket, így is jól látszik, hogy még eddig eljutni sem volt egyszerű, és a kampány sem könnyen indul be. Ráadásul a Fidesz érzi a veszélyt, hogy Budapesten veszthet, így saját magára kedvező módon megváltoztatta ezt a választási törvényt is, nem is akárhogyan: egy-egy szavazat súlya között akár 600 százalékos eltérés is lehet, cserébe a narancsos Budapestért. Így a baloldali pártok csak azokra a kerületekre tudnak koncentrálni, ahol esélyt látnak a győzelemre.
Heteken át tartó tárgyalások után, gyakorlatilag az utolsó pillanatban dobta be az Együtt-PM Falus Ferenc nevét főpolgármester-jelöltként. Már akkor világos volt, hogy a történet nem róla, hanem a budapesti kerületek elosztásáról szól. Nem véletlen, hogy a bejelentés után még 10 napnak kellett eltelnie ahhoz, hogy Falus hivatalosan is az MSZP, a DK és az Együtt-PM közös főpolgármester-jelöltje legyen.
Se pénz, se paripa, se fegyver
A közös jelölt első “komolyabb” megmozdulása világosabbá tette, hogy támogatói nem fektettek elég energiát a kampányába. Az elhíresült felvételért - bár hivatalosan az Együtt jelöltje - egyik párt sem vállalta a felelősséget, Karácsony Gergely unortodoxnak, Szigetvári Viktor egyenesen hibának nevezve azt. A DK nem kommentálta a jeges vödrös videót, az MSZP elnöke pedig “szervezési okokra” hivatkozva sebtiben lemondta a közös sajtótájékoztatót Falussal. Ez már csak azért is érdekes, mert Tóbiás József korábban az Egyenes beszéd című műsorban elismerte, hogy még soha nem találkozott a közös főpolgármester-jelölttel, így azt sem tudta megmondani miért tartja jó választásnak.
A videót követő felháborodás talán mégis elindított valamit. Szigetvári Viktor bejelentette, hogy “az elmúlt 72 órában profi kampánygépezetet építettek Falus köré”, a három párt egyenlően osztozik a felmerülő költségekben, a programját pedig nemsokára bemutatják. Egyelőre annyit tudni, hogy a 3-as metró felújítása számára is kiemelt feladat, szabad és élhető Budapestet akar, de hogy mi lesz kampányában a fő üzenet, egyelőre nem publikus.
Nagy nehezen összejött a találkozó Tóbiás Józseffel is, igaz erről egyik fél sem értesítette a sajtót, nem véletlenül. A szocialisták nem erőltetik a közös szereplést Falussal, a párt igyekszik elkerülni, hogy a két megrázó vereség után harmadszorra is ráégjen a "vert sereg vezére" szerep.
Szorít az idő
Közben szépen telik az idő, bő egy héttel ezelőtt megkezdődött a jelöltállítás is. Márpedig a fentiekből világosan kitűnik, hogy erre fektetik a legtöbb erőforrást az ellenzéki erők. A tárgyalások során szinte ugyanaz volt a forgatókönyv, mint anno az országgyűlési választások előtt. Fontos különbség viszont, hogy azóta átrendeződtek az erőviszonyok a “szövetségesek” között, ráadásul a Fidesz aggódva az esetleges fővárosi vereség miatt tett arról, hogy megnehezítse a baloldali pártok helyzetét.
Ahol fél a Fidesz a baloldaltól...
Eddig ugyanis könnyen előfordulhatott volna, hogy a közgyűlésben az erős budapesti baloldali-liberális tábor akár még többségre is szert tehetne egy arányos választási rendszerben. Többek közt ezt akarják elkerülni a kormánypártok az új rendszerrel, ahol 24 ezer lakosú kerületet ugyanannyi ember képvisel majd a fővárosi közgyűlésben, mint egy 145 ezer lakosú kerületet - egy. A rendszer, azon túl, hogy egyáltalán nem teszi lehetővé, hogy a választópolgár preferenciái érvényesülhessenek a fővárosi közgyűlésben, 600 százalékos eltérést tesz lehetővé a szavazatok súlyozásával.
Ráadásul az immár jobboldali delegáltakkal feltöltött Alkotmánybíróság sem könnyítette meg az eligazodást a kérdésben, amikor döntésével tulajdonképpen szentesítette a nem csupán a mi véleményünk szerint alkotmányellenes állapotot.
A következmény
Mindennek következtében tehát újrakezdődött a baloldalon a körülményekhez való kényszerszerű alkalmazkodás. Az augusztus 15-én nagy nehezen megszületett kompromisszum eredményeként, a korábban tervezettnél kevesebb, a 23 budapesti kerületből 14-ben indul közös polgármester-jelölt, sok helyütt pedig egymás ellen is elindulnak. Ebből következően olyan egészen egyedi megoldásokkal is találkozhatunk, mint pl. Budán, a II. kerületben, ahol az MSZP a PM-el együtt, míg az Együtt külön indul el! Ráadásként mindhárman saját polgármester-jelöltet indítanak: az MSZP a főpolgármesteri-jelöltséget elbukó Horváth Csabát, az Együtt-PM (közösen) Hajdu Nórát, míg a DK a korábban főpolgármester-helyettes Schiffer Jánost. Ember legyen a talpán, aki kibogozza a szálakat...
Budán az I., a II. és a XII. kerületben, Budafokon, valamint Józsefvárosban, a XVI. kerületben és Soroksáron tehát nem lesz ellenzéki együttműködés, ugyanis a Fidesz által átrendezett választási szabályok miatt ez kellett ahhoz, hogy mindhárom baloldali párt külön listát állíthasson.
Mindez természetesen a kormánypártok malmára hajtja a vizet. A Fidesz tehát ezúttal is "remekül" felismerte, hogy hol kell belenyúlni a rendszerbe, és saját képére formálta a budapesti választási szisztémát is. Önmagában azonban ez nem lenne elegendő. Kíváncsian várjuk, hogy az ellenzéki erők mire lesznek képesek. Ellenszél fúj, és nem csak a Fidesz fújja.