Miközben javában tart a háború a TV2 birtoklásáért, a miniszterelnök egy másik fronton kíván kiszúrni a volt barátjával. Még az első Orbán-kormány alatt születtek azok a kedvezőtlen földhaszonbérleti szerződések, amelyekkel Simicska anno rendkívül jól járt. Most azonban a kormánypárt „meglepő módon” felülvizsgálná ezeket. Sőt, miután első próbálkozásuk megbukott, újabb javaslattal próbálják gáncsolni a Fidesz egykori pártpénztárnokának földbérlését.
A cél az, hogy piaci áron rögzítsék a bérleti díjakat, azaz a Simicska érdekeltségekhez tartozó cégeknek dupla annyit kelljen fizetniük, és így elveszítsék komoly versenyelőnyüket. Az erről szóló törvény módosításához azonban nem volt meg a kormánynak a kétharmados többsége. Orbán nem éri be ennyivel: már készül is a „Lex-Simicska 2”. Látszik, hogy a miniszterelnök mindent megpróbál annak érdekében, hogy a mostani földosztás során volt barátja helyett új oligarchiáit (például a Mészárosokat) hozza helyzetbe.
Egy háború kezdete
A 2014-es kormányalakítás nem pont úgy zajlott, ahogy azt egy hatalmon maradó, kétharmados erőtől várni lehetett: szokatlan személycserék, és még szokatlanabb kormányzati bénultság volt jellemző a kormányoldalon. A háttérben pedig egyre többen sugdosták, hogy megrendült a viszony a Fidesz gazdasági hátországát megalapozó Simicska és a politikai hatalom legfőbb hordozója, Orbán Viktor között.
Ami korábban csak pletykaszinten volt terítéken Magyarország egyik legsikeresebb vállalkozója és Orbán Viktor kapcsolatáról, az februárra valósággá vált. A tényleg megromlott kapcsolat odáig fajult, hogy a vállalkozó nyomdafestéket nem tűrő szavakkal illette a miniszterelnököt. Ráadásul márciusban még az ügynökvád is előkerült. A háború hamar eszkalálódott, és két fronton merevedett meg: a személyzeti politika (Orbán Viktor szépen elkezdte megtisztítani kormányát a Simicskához hű emberektől) és a gazdasági érdekek mentén. Orbán most az állami földosztás során kíván keresztbe tenni volt barátjának.
Így szúrnának ki most Simicskával
Simicska Lajos, Nyerges Zsolt és több más vállalkozó 2001-ben, az első Orbán-kormány idején nagy földterületek bérleti jogát szerezték meg ötven évre. A szerződésekben mélyen a piaci ár alatti bérleti díj lett kikötve. (Ekkor még a jó barát volt Simicska, ugye!?). Az MSZP-SZDSZ-kormány 2002-ben már megpróbálkozott azzal, hogy az első Orbán-kormány szerintük méltatlanul alacsonyan, például Simicskáékkal megkötött bérleti díjait felemeljék, ám a Legfelsőbb Bíróság (mai nevén Kúria) 2003-ban kimondta, hogy a földbérleti szerződéseket egyoldalúan nem lehet módosítani.
A kormány célja most az, hogy a hektáronként 24-25 ezres, kedvező bérleti díjak akár több mint a duplájára, 50-60 ezer forintra emelkedjenek, hiszen a piaci ár jelenleg nagyjából ennyi. Ezzel az érintett cégek, például Simicskához és Nyergeshez köthető Mezort-csoporthoz tartozó mosonmagyaróvári Lajta-Hanság Zrt., a Sárvári Mezőgazdasági Zrt. és a Szombathelyi Tangazdaság Zrt. elveszítenék komoly versenyelőnyüket. A fideszes törvénygyár azonban, ha átmenetileg is, de vereséget szenvedett.
Várható volt azonban, hogy a Fidesz egykori pénztárnokaként a pártot pénzügyileg kistafírozó, majd cserébe a közbeszerzésekből ormótlan vagyonokat felhalmozó, ám mostanra Orbánnal való konfliktusa miatt közellenséggé vált nagyvállalkozó ellen újra fel fognak lépni.
Lex-Simicska 1.0
A fideszes Győrffy Balázs nyújtotta be a földtörvényt módosító javaslatot, amelynek lényege, hogy egy földterület bérbeadója a szerződés megkötése után két évvel emelhette volna a bérleti díjat. A módosítás alapján meg lehetett volna emelni a 2013 decembere előtt kötött szerződések esetében is a bérleti díjakat, és így jól ki lehetett volna szúrni Simicskával.
A törvény a nemrég kezdődött földárverések miatt lett fontos. Több olyan földterületet is eladna most az állam, amelyet korábban évtizedekre bérbe adott, igen kedvező feltételekkel. Így például kalapács alá kerülnek a Simicska Lajos érdekeltségében lévő földek is. Az oligarcha érdekeltségi körében lévő, a Mezort-csoportba tartozó három cég összesen több mint 18 ezer hektár állami földet bérel haszonbérleti szerződések alapján, 2051-ig. Ennek közel 80 százaléka, mintegy 14,4 ezer hektár is része annak a körülbelül 380 ezer hektár állami földnek, amelyet most árvereznének el.
A miniszterelnök terve azonban nem sikerült, pont azért, mert az előző Orbán-kabinet alapos munkát végzett: a 2013 decemberétől hatályos földforgalmi törvény nem engedi meg a korábban megkötött földbérleti szerződések utólagos módosítását. Ezzel éppen a politikai kedvezményezetteket védték volna Orbánék, most azonban visszafelé sült el a fegyver: bár Simicskáék időközben kegyvesztettek lettek, bérleti szerződéseikhez azonban nem lehet hozzányúlni. Egyelőre úgy tűnik, hogy nem lehet szó visszamenőleges földbérleti-díj-emelésről, a parlament ugyanis nem szavazta meg az erre vonatkozó fideszes javaslatot.
Lex-Simicska 2.0
A miniszterelnök azonban a „harcot” nem kívánja föladni. Miután a Lex-Simicska megbukott a parlamentben, a kormány újabb javaslattal próbálja gáncsolni a nagyvállalkozó földbérlését: lehetővé tennék a földtulajdonosoknak, hogy piaci árra emeljék a földbérlők – így akár Simicska – által fizetett díjakat – írja az Agrárszektor.hu.
Lázár bejelentése szerint minden új földtulajdonos számára lehetővé kívánják tenni, hogy felülvizsgálhassa a megvásárolt területekre érvényes bérleti díjakat. A kormány a tervezett új módosítással azt akarja elérni, hogy az új tulajdonosok az ilyen területeken piaci díjakat kérhessenek akkor is, ha a bérlők érvényes szerződéseiket jóval korábban – akár évtizedekkel ezelőtt – kötötték meg az állammal.
Ha a törvénykezéssel nem is, időközben máshogy sikerült már borsot törni Simicska orra alá: összesen 167 millió forintot fizetett egy külföldi állampolgár egy 88 hektáros földért a győri földárverésen. A területet éppen a Simicskához köthető Lajta-Hanság Zrt. bérelte az államtól. Minderre válaszul Simicskáék már ügyvédi felszólítást küldtek a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) elnökének, amelyben a hozzájuk köthető agrárvállalkozások földterületeit érintő árverések azonnali leállítását követelik.
Felkészül: Mészáros Lőrinc
A Fidesz mostani földosztása során az egyedüli cél természetesen nem csak az, hogy tönkretegyék Simicskát. Azáltal, hogy a kormány az összes termőterület 5-7 százalékát adja ki az állam kezéből, több száz milliárd forint bevételre számítanak. Ezen kívül arról is érdemes szót ejteni, hogy a kormány mostani lépéseinek köszönthetően Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester végleg megszerezheti azokat az állami földeket, amelyeket eddig csak haszonbérbe kapott meg.
A földvásárlással Mészárosék igazi földesurak lehetnek, nem kell aggódniuk többé, hogy egy kormányváltás esetén felülvizsgálják azokat a sokat bírált földpályázatokat, amelynek során a helyi gazdák elől nyerték el a földeket. És azon sem kel hogy fájjon a fejük, mi lesz, ha más kapja legközelebb a bérleti jogot. Többek között ezekkel a lépésekkel válthatja majd fel Mészáros Simicskát, ha minden jól megy jövőben.