Az egy hónappal későbbre tolt Fidesz-kongresszuson semmi meglepő nem történt, a kötelező néhány ellenszavazat mellett ismét Orbán Viktort választották meg a párt elnökének.
Nem csak a kongresszus nem hozott átütő fejleményt, de Orbán Viktor beszéde sem: a miniszterelnök retorikája nem tért el az elmúlt hónapok beszédeitől, ostorozta az Európai Uniót, a magyar politikát és a gazdaságot sikeresnek találta. Támadta a liberalizmust, és természetesen ismét a menekültkérdés került a középpontba.
Sok igazságtartama ezúttal sem volt beszédének, de már régóta tudjuk, hogy ez nem is lényeg: a miniszterelnök mindenképpen fenn akarja tartani a háborús retorikát, és olyan nacionalista államférfi szerepét játssza, aki megvédi a magyarokat a veszélyektől, legyen az külső, vagy belső ellenség.
Orbán Viktor nem először csapja ki a hantamétert az elmúlt 1 hónapban. Alig pár héttel ezelőtt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában adott egy nagyon emlékezetes interjút. A kormányfő retorikája azóta sem változott, és a Fidesz-kongresszuson tartott beszéde is tartalmazott jó pár hazugságot és csúsztatást, miközben az olyan fontos témákat, mint például az oktatás vagy egészségügy rendbetétele, kerülte.
Lássuk, ezúttal milyen emlékezetes hantái voltak a miniszterelnöknek:
Azóta öt év telt el, és Európa egyik legbiztosabb pontja lett Magyarország.
Ezen felül a kormányfő az alábbi megállapításokat tette az elmúlt évek gazdasági sikereivel kapcsolatban:
– 2010-ben szörnyű állapotban vették át a gazdaságot, szerinte mindenki úgy gondolta, hogy megyünk a lecsóba a görögökkel együtt.
– Elüldözték az IMF-et. A szervezetet markológépnek titulálta.
– Ma már nem ingoványon egyensúlyozunk.
Sokszor megírtuk már, hogy egyáltalán nem volt szörnyű a helyzetben a magyar gazdaság, és ezt maga Orbán Viktor is elismerte még 2010-ben. A miniszterelnök akkor úgy fogalmazott, hogy Magyarország világbajnoki teljesítményt tud felmutatni a fiskális konszolidáció területén, ezzel nyilvánvalóan a Bajnai-kormány teljesítményét dicsérte. Ezt követően egy olyan szabadságharcba kezdett, amelynek sok jó eredménye nem lett. 2010-ben valóban elhajtották az IMF-et, majd rá egy évre az Orbán-kormánynak kellett kilincselnie az IMF-nél, mivel 2011 novemberében súlyos finanszírozási problémák léptek fel az országban. (Egy nem nyilvános rendezvényen állítólag maga Orbán Viktor is elismerte, hogy 2011 őszén csődközeli helyzetben volt az ország, a nyilvános anyag azonban sosem látott napvilágot erről a beszédről.)
Magyarország amúgy annyira Európa legbiztosabb pontja lett, hogy továbbra is az uniós források tartják egyben a gazdaságot, és valójában brutális lemaradásban vagyunk. A miniszterelnök tehát úgy ostorozza az Uniót, hogy valójában ő is jól tudja, hogy a brüsszeli támogatásokon múlik Magyarország jövője. Kérdés, hogy ilyen körülmények között valóban irigykednek-e ránk Nyugaton? Véleményünk szerint nem.
Ha kell ütközünk, ha kell visszavonulunk, ha kell megállapodunk. De a cél mindig ugyanaz: a mi politikánk mindig magyarbarát politika. A Fideszben a mindennapi patriotizmus élettörvény.
A miniszterelnök szerint a Fidesz magyarbarát politikát folytat, s meghallgatja az embereket. Furcsa ezt hallani, egy olyan kormányfőtől, akinek a pártja az elmúlt 5 évben egyáltalán nem törekedett a konszolidációra és buldózer módjára vették át a hatalmat minden fontos területen: Alkotmánybíróság, média, gazdasághoz köthető intézmények, kulturális intézmények, és még hosszasan lehetne sorolni. Eközben folyamatosan vonták ki a pénzt az oktatásból, és a magyar egészségügy helyzete sem javul. Ha az eközben mindent elárasztó, rendszerszintűvé vált korrupciót is beemeljük a képletbe, akkor egy biztos: magyarbarát politikáról aligha beszélhetünk.
A visszavonulás és megállapodás sem tartozik a kormánypárt erősségei közé: az elmúlt 5 évből talán egyetlen egy olyan eseményt tudunk felidézni, ahol a Fidesz valóban meghátrált, és még csak trükközni sem trükközött: ez az internetadó volt. Ezt leszámítva hiába tüntettek vagy éppen érveltek civilek, szakmai szervezetek a Fidesz különböző aljas lépései ellen, meghallgatni sosem hallgatták meg őket. A népszavazás lehetőségét ellehetetlenítették (legalább is az ellenzék számára), és még olyan kezdeményezések útjába is akadályokat állítanak, mint a vasárnapi boltbezárásról szóló népszavazás lehetősége.
Ezzel szemben az elmúlt években volt jó pár nemzeti konzultáció, ami annyira nem érdekelte az embereket, hogy a választópolgárok közel 80 százaléka vissza sem küldte a kérdőíveket, és a visszaküldött kérdőívekből sem derült ki semmilyen pontos eredmény. Ennek ellenére a Fidesz mindig sikertörténetnek könyvelte el a nemzeti konzultációt. Felesleges kérdőívek kiküldözgetése több milliárd forintért sok mindennek nevezhető, csak éppen rendes konzultációnak és az emberek meghallgatásának nem.
Továbbra sincs kritika és verseny a Fideszben | Forrás: 444
Ma a migránsügy kapcsán nyugaton egy irányított médiavilág tárul fel a szemünk előtt, és (...) a gondolat-, szólás- és sajtószabadság Magyarországon színesebb, szélesebb és mélyebb, mint tőlünk nyugatra.
Orbán Viktor kijelentése a magyar sajtószabadsággal kapcsolatban csak egy rossz viccként értelmezhető, az ugyanis talán a rendszerváltás óta sosem volt ennyire rossz helyzetben. Ahogy a médiapiaccal kapcsolatos elemzésünkben is rámutattunk, a Fidesz (illetve a hozzá köthető gazdasági szereplők) az elmúlt 5 évben a hazai médiumok jelentős hányadára rátette a kezét, amelyre pedig nem, azt elárasztotta az MTI propagandizált hírszolgáltatásával.
A közszolgálati médiával szinte már foglalkozni sem érdekes, a 80 milliárd forintnyi közpénzből kitömött állami médiabirodalom annyira egy oldalúvá vált, hogy akár a Fidesz székházból is sugározhatnának. A Fidesz azonban nem érte be a közmédia uralmával, és szép lassan a kereskedelmi csatornák irányába is kacsingatni kezdett. Talán ez a hatalomközpontosítás és a médiaadó vezetett oda, hogy Orbán Viktor és Simicska Lajos baráti kapcsolata finom szóval élve elhidegült. A kormánypárt a 2014-es választási győzelmek óta azon van, hogy függetlenítse magát Simicska médiabirodalmától, és ennek központi eleme most a TV2-üzlet.
Ahogy elemzésünkben is írtuk, a közéleti kérdésekkel foglalkozó média közvetlenül, vagy közvetve mára csaknem teljes egészében a kormánypártokhoz, gazdasági hátországukhoz köthető tulajdonosok kezében van. Ezzel párhuzamosan kiépült a közszolgálati médiából fércelt állami médiabirodalom, amely soha nem látott cinikussággal önti magából a kormányzati propagandát, a kormánypárti vezetés alatt álló MTI pedig a teljes magyar médiarendszer tartalomszolgáltatását „áramvonalasította” a kormánypártok szájízének megfelelően. A független újságírás megmaradt szigeteivel szemben pedig a kormánypártok teljes offenzíváját láthatjuk, beszéljünk akár a fősodrú médiáról, a nonprofit világról, a csupán online elérhető lapokról vagy a pártos sajtóról.
A harc fegyvertára is változatos: a politikai nyomásgyakorlástól a tulajdonosi szerkezet kierőszakolt átalakításán, a gazdasági kivéreztetésen keresztül a hatósági, az állami és a jogi eszközök használatáig, szinte mindenre akadt példa. A kereskedelmi médiapiacon eközben felvásárlásokkal, a baráti média hirdetésekkel való kitömésével és jogszabályi változtatásokkal érik el az állami propaganda legszélesebb körben való terjesztését, így korlátozzák mind teljesebb mértékben az állampolgárok jogát a sajtószabadsághoz.
Biztonságosan, gyorsan és jogszerűen akarják betelepíteni a bevándorlókat Európába a brüsszeli elit tagjai, és velük tart hazánk egy híres és hírhedt fia.
Orbán Viktor ismét felhozta azt a témát, amely szerint a nyugat irányítja hazánkba és Európába a bevándorlókat. A híres és egyben hírhedt férfi alatt pedig azt a Soros Györgyöt értette, aki a 90-es évek elején még jelentős pénzekkel támogatta a Fideszt, és talán nélküle sosem kapaszkodhattak volna fel a párt meghatározó alakjai oda, ahol tartanak.
A kormányfő kijelentésének ráadásul semmilyen alapja nincsen, és még egyetlen egy bizonyítékot sem mutatott teóriája alátámasztására. Finom szóval élve, ez az agymenés körülbelül azon a szinten mozog, mint amikor szélsőséges véleményformálók békaemberekről beszélnek.
No persze jól tudjuk, hogy a Fidesz és az Orbán-kormány számára háborús retorikára és ellenségekre folyamatosan szükség van (államadósság, IMF, rezsi, drogosok), úgy tűnik most éppen hajdani támogatójuk van soron. Most éppen a menekültválságot akarja Orbán Viktor és a teljes Fidesz-vezérkar az amerikai tőzsdeguru nyakába varrni. Soros bűne, hogy egy cikkben amellett érvelt, hogy Európának sokkal többet kellene tennie a menekültekért és a bevándorlókért. Egységes tervre van szükség, amit hat pontban foglalt össze, erről itt írtunk.
Az a kínos apróság persze már senkit nem érdekel a kormánypártban, hogy valójában sokkal inkább régi-új barátaink, az oroszok érintettek a kérdésben, hiszen szinte biztosan ők állnak a menekültek balkáni utaztatása mögött.
Igen ám, csakhogy eközben Martin Stropnický azt mondta, hogy a Balkánról Nyugat-Európába tartó, menekülteket szállító autóbuszokat Oroszország finanszírozhatja. A cseh védelmi miniszter hozzátette:
A magyar védelmi minisztertől kaptam ezt a hírt, amelyet nem tudok száz százalékig megerősíteni, de nincs okom, hogy ne bízzak meg kollégám szavaiban.
Felidézte, hogy a Balkán területén, nem kis létszámban, autóbuszok jelentek meg, és senki nem tudja, hogy ezek az autóbuszok honnan kerültek oda, de elég valószínű, hogy Oroszország pénzelhette a projektet. A hatalmas emberáradatot ilyen módon szállították a schengeni határhoz.