A helyzet mutyi-téren változatlan, illetve igenis változik: sajnos rossz irányba. Továbbra is elmondható, hogy a korrupciót állami szinten űző kormányzat intézkedéseinek köszönhetően az Unió egyik legkorruptabb országának mondhatjuk magunkat. S nemcsak a Transpareny International gondolja így. A szervezet egyik konferenciáján maga Colleen Bell amerikai nagykövet beszélt arról, hogy bár az USA és Magyarország kereskedelmi kapcsolata egészséges, az amerikai üzleti körök szerint létezik a korrupció érzete, illetve a korrupció gazdaságra és társadalomra gyakorolt hatása olyan, mint „a rák, amely megtámadja a szervezetet, majd idővel meg is semmisíti azt” .
A legutóbbi mutyilista óta nem telt el sok idő, mégis azóta úgy tűnik, sikerült a földprivatizációkon a 210 ezer hektár 40 százalékát fideszes kötődésű személyekhez passzolni. Mészárosék, Lázárék, Tiborczék és sokan mások több száz hektár állami földet kanyarítottak maguknak - közpénzből finanszírozott hitelből felvásárolva az állami földeket. A lopás már annyira magától értetődő, hogy a helyi fideszesek egymás között már teljesen természetes dologként magyarázzák egymásnak a közbeszerzések túlárazását. Időközben lezárult a TV2-mutyi is, amelynek nyertese az új stróman, Andy Vajna lett, a vesztes pedig Smicska Lajos, régi nevén nemzeti nagytőkés, új megnevezésén rendszerellenes oligarcha.
Forrás: Marabu
Földprivatizáció, avagy a földmutyi 2.
Legyen a föld a Fideszé! – hangozhatna a jelszó a Fidesz „földet a gazdáknak” programjában. Hiába a gazdák tüntetése, az Alkotmánybíróság ítélete, az ellenzék állandó harca, minden ellenállás maximum zavaró tényező. Ebben az országban, hála a fékek és az ellensúlyok kiiktatásának, egyszerűen csak az van, amit a Fidesz akar. A Fidesz pedig éppen földet akar, az ország földjét. Mert a földben óriási haszon van. Ha ehhez még egy-egy Patyomkin-gazdát is lehet mutogatni, akiknek tényleg segít a program, annál jobb, lesz mit nézni a kormánymédiában.
A vidéknek ma kétség kívül az állami földek árverése a legnagyobb csapás. A földek megvételével elsősorban a nagygazdák, illetve a földárak emelkedésére spekuláló befektetők járhattak jól, és persze az ígéretekkel ellentétben külföldiek is vásárolhatják a magyar földeket. Az eladott földek immár örökre kikerülnének az állam fennhatósága alól, így esélye sem lesz a vidék elnéptelenedésének földpolitikával való megakadályozására.
Ezt persze nem érzik problémának az ország új földesurai, a Lázárok, a Mészárosok és többiek, hiszen az állam nem csak jó áron juttatta őket termőföldhöz, de azt a kedvezményes, közpénzből finanszírozott hitelen keresztül még ki is fizeti nekik, nehogy túlzottan megterhelje az elköltött pár száz millió a családi kasszát.
Ezek pedig csak azok a nevek, akik a nevükön, vagy nagyon közeli hozzátartozójuk nevén nyertek a földliciteken. Jóval nagyobb arányban lehetnek azok a fideszes képviselők, vagy Fidesz-közeli vállalkozók, akik strómanjaik segítségével jutottak, vagy fognak állami földhöz jutni a tavaszi időszakban. Az LMP-s Sallai Róbert Benedek átvizsgálta a privatizált 130 ezer hektár új tulajdonosainak nevét, és állítása szerint ebből 40 ezer hektár került fideszes politikusok, vagy strómanjaik kezébe.
A Fidesz mindenesetre jól bebiztosította magát, hisz éppen januártól él a vagyonosodási vizsgálatokat korlátozó módosítás, amely szerint csak akkor lehet vagyonosodási eljárást indítani magánszemély ellen, ha azt ő maga kezdeményezi, vagy ha a rendőrség már nyomoz az ügyében.
A jól hangzó programcím, a „földet a gazdáknak” program ugyan nevében a gazdákat kívánja földhöz juttatni, ám a valóságban sokak kaptak vajmi keveset, és kiváltságos kevesek kaptak mérhetetlenül sokat.
Lezárult a TV2-mutyi
A dulakodás a tévé megszerzéséért Vajna és Simicska között tavaly kezdődött. Andy Vajna ősszel jelentette be, hogy megvette a TV2 csatornáját birtokló céget, aztán a következő nap Simicska Lajos üzlettársa leszólt, hogy az már két napja az övék. Az ő verziójuk szerint több mint egy éve létrejött egy olyan szerződéses konstrukció, amely alapján bármikor megtörténhet az adásvétel Simontól és Dedericktől, a TV2 két ügyvezetőjétől. Ezt ráadásul állításuk szerint úgy tehették, hogy ahhoz nem kellett a két ügyvezető későbbi hozzájárulása. Lajosék úgy tűnt, sikeresen tették rá a kezüket a csatornára a Megapolis Media Zrt.-n keresztül, a TV2 Media Group Holdings Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlásával.
Januárra azonban mégis kiszorultak. Vajna cége hivatalosan is lezárta a TV2-csoport megvásárlását, ráadásul mindehhez közpénzből kap majd hitelt. A tulajdonos tehát hivatalosan is Andy Vajna lett, a meccsből tehát Vajnáék jöttek ki győztesen. De ezen nincs mit csodálkozni, végül is mögötte ott van Orbán Viktor, ez pedig Magyarország.
A tanulság pedig, hogy bár a leosztás pár évvel ezelőtthöz képest csak annyiban változott, hogy jelenleg máshogy hívják a strómant, aki a hatalom önös érdekében használja ki az állami segítséggel létrejött mutyikon felhizlalt cégeit becsületesen megszerzett vagyonát arra, hogy rátegye a kezét egy piacra, most éppen a médiapiacra.
Közbeszerzési mutyik, korrupció mindenütt
A Transparency International legfrissebb korrupciós jelentésében Magyarország ismét rontott a pozícióján, mára az EU-ban csupán négy ország áll mögöttünk: Görögország, Románia, Olaszország és Bulgária. Ez azt jelenti, hogy a közszektor átláthatatlanul és elszámoltathatatlanul működik, és az állam egyre kevésbé képviseli a közérdeket más országokhoz képest.
A Fidesz válaszul a jelentésre persze elővette nagyszerű a mostanra eszméletlenül unalmassá váló kommunikációs rekeszt a polcról: Sorosozott egyet, majd egyszerű árukapcsolással bevonta a bevándorlást is, érdemi választ nem adva a korrupciós vádakra.
De hogyan is lehetne érdemben megcáfolni az állításokat, miközben éppen a napokban jött ki a felvétel arról, ahogy helyi fideszes politikusok arról diskurálnak, hogy miért kell túlárazni a közbeszerzéseket, s hogy ezekből miként lehet visszacsatornázni a pénzeket.
Hogyan is cáfolhatná érdemben a kormánypárt a vádakat, miközben a családi összefogásból harácsolt ingatlanok és a saját lábon álló Orbán-rokonok legújabb szerzeményeiről már szinte minden napra jut egy, a képviselők vagyonnyilatkozatai pedig egy fabatkát sem érnek?
Hogyan is cáfolhatnák, amikor már a korrupció elleni pénzeket is elcsalják Magyarországon? A HVG írta ugyanis, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálata alapján korrupciós gyanú merült fel, a magyar pénzosztó apparátus csúcsaira vezető szálakkal. E szerint még a Brüsszel által a közbeszerzések ellenőrzésére adott pénzeket is megcsapolták. Az uniós forrásokat menedzselő csúcsszervnek, az egykori Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek dolgozó tanácsadó konzorcium alvállalkozói körében az OLAF fiktív számlákra, készpénzes kifizetésekre bukkant.
Hogyan is cáfolhatnák, miközben decemberben egy salátatörvényben éppen a Fidesz legalizálta a családi mutyizást azzal, hogy mostantól bátran indulhat bármely állami vezető rokona a közbeszerzéseken, ha nem lakik egy fedél alatt a vezetővel. Ezt eddig törvény tiltotta, mostantól viszont szabad a gazda, ráadásul Tállai kinevezésével a NAV élére már a látszat is megszűnt, hogy a kormánypártok nem uralják a szervezetet. A szervezetet, amely mostantól vagyonosodási vizsgálatot sem indít, csak ha a vizsgálatot saját maga ellen kezdeményezi valaki, vagy folyamatban van a nyomozás az ügyben.
Hogyan is cáfolhatnák a korrupciót, miközben szisztematikusan szétlopják a maradékát annak, amit hajdanán Magyarországnak hívtak.