Ha valaki azt hitte, hogy a Simcsika Lajos elleni hadjárat az oligarchaháborúk utolsó fejezete lesz, tévedett. Barátság és évtizedes jó viszony sem számít, ha valaki veszélybe sodorhatja Orbán Viktor hatalmát és gazdasági érdekeit. A miniszterelnököt pedig joggal aggasztja Spéder Zoltán hatalmas vagyona és médiabirodalmának befolyása. A takarékszövetkezetek átalakításával megbízott pénzember pozícióját ráadásul az sem erősíti, hogy Lázár János jó barátjaként tekint rá. Nem csoda hát, hogy Simicska után a fideszes törvénygyár és médiabirodalom most ráfordult következő veszélyes célpontjára, Spéder Zoltánra. Úgy látszik, egy oligarcha sem maradhat, akinek Mészáros Lőrincnél több sütnivalója van.
Zavar...
Egy aprócska borsodi faluból indult útjára Spéder Zoltán, aki, hasonló szociális háttérnek is köszönhetően gyorsan megtalálta a közös hangot Orbán Viktorral. Az OTP bankot a ‘90-es évek elején megreformáló bankár a 2000-es évek elején már a gazdasági élet meghatározó szereplője volt, több milliárd forintos vagyont halmozott fel. 2007-re azonban erősen megromlott a kapcsolata Csányi Sándorral, így 12 év után eljött az OTP-ből, és saját birodalmát kezdte el felépíteni.
A politikai térben is ügyesen lavírozó üzletember jó kapcsolatokat ápolt Simor Andrással és Bajnai Gordonnal is, de közben arra is odafigyelt, hogy fideszes kapcsolatai is megmaradjanak. A 2010-es kormányváltást követően állítólag több alkalommal is összetűzésbe került a miniszterelnökkel médiabirodalmának zászlóshajója, az Index egyes cikkei miatt. 2012-ben Orbán Viktor mégis őt kérte fel a takarékszövetkezeti integráció levezénylésére. Most azonban valami zavar keletkezett: a parlament múlt héten olyan törvényt fogadott el, amely erősíti a takarékintegráció központi szerve, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezet (SZHISZ) feletti jegybanki felügyeletet, a TV2 pedig egy meglehetősen gusztustalan „portrét” közölt Spéderről a minap.
Hogy pontosan mi történt, nem tudni. A két legvalószínűbb , hogy túl sok ellenséget szerzett magának az évek során a Fideszen belül, de az is lehet, hogy így akarják rávenni arra, adja el az Indexet.
Nem egészséges
Az elmúlt napokban a Fidesz-közeli médiumok (a migránsokon túl) új ellenséget találtak maguknak. Ezúttal azonban nem egy ellenzéki politikus került a célkeresztjükbe, hanem egy nagyon is kormányközeli üzletember: Spéder Zoltán. A lavinát a Pesti Srácok indította el, amikor a 2016. május 5-i kormányinfón Spéder „kreatív üzletemberi tevékenységéről, gyanús és érdekes, állami pénzek kisajátításában is gazdag ügyleteiről” kérdezték Lázár Jánost. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezidáig Spéder legnagyobb támogatója volt a kormányban, most mégis hadat üzent a milliárdosnak:
Semmiképpen nem tartom egészségesnek, ha egy nagyvállalkozó nyíltan szembe megy Orbán Viktor miniszterelnök akaratával, mint ahogy az sem egészséges, ha egy magyar vállalkozó adóelkerülési szempontból külföldre menekül.
Innen aztán nem volt megállás: a Ripost, a Lokál és a közmédia is gyorsan beszállt a nem túl magas színvonalú lejárató kampányba, amelynek csúcspontját egyértelműen a TV2 ‘50-es éveket idéző „portréja” jelentette.
Többfrontos háború
A harcot Spéder ellen (akárcsak Simicska esetében tavaly) nem csak ezen az egy fronton vívják. A Fidesztől jól ismert módon a törvényhozást is az új ellenség kinyírásának szolgálatába állították. Így aztán mindössze két nap leforgása alatt fogadta el az országgyűlés azt a törvényjavaslatot, amelynek egyetlen célja Spéder takarékszövetkezetek feletti teljhatalmának megtörése volt.
2012-ben ugyanis Orbán Viktor Spédert bízta meg a takarékmutyi levezénylésével, és ehhez biztosított is számára minden szükséges eszközt. Az így hatalmasra duzzadt Spéder-birodalom, illetve Spéder egyre nagyobb hatalma a versenytársak figyelmét sem kerülte el. 2016 május végén Demján Sándor levelet küldött Orbán Viktornak, amelyben arra figyelmeztette a miniszterelnököt, hogy a „parazita” Spéder megvezeti a takarékintegráció pénzügyi helyzetével kapcsolatban. Néhány nappal később már arról lehetett olvasni, hogy a Bankszövetség elnöke, Patai Mihály is klaviatúrát ragadott, és a Takarékbank, a Takarékszövetkezetek, valamint az FHB különleges kedvezményeit sérelmezte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternél.
A miniszterelnök nem sokáig maradt adós a válasszal:
Elfogadom azt a véleményét, hogy a takarékszövetkezeti rendszer - a Bankszövetség véleményével egyezően - nem működhet megfelelő felügyelet nélkül. Azzal is egyetértek, hogy a felügyelet szempontjából a magyar bankszektornak verseny-semlegesnek kell lennie. Ezért a magyar kormány a mai napon törvényjavaslatot nyújtott be, amellyel a teljes takarékszövetkezeti rendszert a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli, és megadja a bankfelügyelet számára azokat a jogosítványokat, amelyek garantálják a takarékszövetkezetek biztonságos, jogszerű és átlátható működését.
Orbán levelének nyilvánosságra hozásával egy időben, 2016. június 6-án be is nyújtották a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, amely a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendeli a teljes takarékszövetkezeti rendszert. Így aztán éppen azoktól a jogosultságoktól fosztják meg Spéder Zoltánt, amelyeket négy évvel ezelőtt ők maguk adtak meg neki.
Időközben már a hatóságok is rászálltak a kormány új ellenségére: tegnap robban a hír, hogy adathordozókat foglaltak le és házkutatást tartottak a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai az FHB-csoportnál és Spéder egyes érdekeltségeinél. Kormánykörökből és a kormánypárti sajtóból is össztűz alá vett milliárdos bankcsoportjánál csalás nyomait keresik, pedig éppen ezen a napon mondta Lázár János miniszter, hogy a barátsága Spéderrel megingathatatlan, és szerinte a bankár győztesen kerül majd ki a cége ellene folyó vizsgálatokból.
A végén megint az adófizetők szívják meg
A Fidesztől megszokott, profi módon levezényelt merénylet hatásait azonban nem csak Spéder kénytelen elviselni. Az elmúlt hetek híreinek hatására meredeken zuhant az FHB részvényeinek árfolyama. Az értékvesztésen nem csak a tulajdonosok veszítenek, hanem az állami tulajdonú Magyar Nemzeti Vagyonkezelő, azaz a magyar adófizetők is.