Míg korábban a TV2-t kereskedelmi médiumként aposztrofálhattuk, ma már inkább „a kormány szócsöve” kategóriába illik. A csatorna az akkori közúti balesetekről, gyilkosságokról és édes pandamacikról szóló riportok mellett, a korábbi tendenciához képest egyre nagyobb arányban tudósít politikai hírekről, sőt úgy tűnik áttért a karaktergyilkosságok és hírhamisítások dimenziójába.
Az Andy Vajna tulajdonában lévő, állami hitelből vásárolt, egyre csak növekvő TV2-csoport lejárató-hitelrontó riportjaival inkább megszegi a médiaetika szabályait annak érdekében, hogy a kormány malmára hajtsa a vizet. Vona Gábor lejáratási kísérlete után többen is feljelentették a csatornát, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság vizsgálatot indított az ügyben.
Kegyvesztettből kereszttűzbe
Spéder Zoltán, a kormány által támogatott milliárdosból vált egy csapásra kegyvesztett célponttá. Spéder internetes hírportálja, az Index írt arról, hogy a sportsérülése után spirituális útra tért Orbán fiút a terrorelhárítás hozta haza Ugandából. Későbbi kommunikáció szerint ez meg sem történt, mivel a miniszterelnök családjában ez milyen példát mutatna, de ez a cikk pont elég volt arra, hogy összeboruljon az addig gondosan építgetett kártyavár. Bankja, az FHB folyamatosan pénzszűkében volt, korábban a kormány törvényt is írt kifejezetten azért, hogy neki kedvezzen, így a piaci torzítást kárként megélők is rendre ellene fordultak. Lázár János barátsága sem volt elég, hiszen össztűz alá vonta Spédert a habonyizált Lokál és a Vajna-féle TV2.
Nemcsak paparazzo-fotókkal és magánjellegű információkkal próbálták kellemetlen helyzetbe hozni, hanem szándékosan manipulált felvételeket közvetítettek. Így lett a kolléganőnek köszönésképpen adott pusziból csókjelenet, a 35 milliós luxusverda valójában 10 milliót ér, a sorscsapásként tálalt súlyos operáció egy sima vakbélműtét volt. Ebben a riportban Spédert „félmillió ember megtakarítására” pályázó pénz- és hatalommániás embernek ábrázolták, családos kolléganőjét pedig a szeretőjének állították be. Spéder ezt nem is hagyta jogi lépések nélkül: összesen 5,7 millió forint sérelemdíjat ítélt meg neki a bíróság a Tények című műsor róla készített riportja miatt.
A Fővárosi Törvényszék pénteken kihirdetett ítéletében ugyanis kimondta, hogy a műsorban valótlan állításokat híreszteltek az üzletemberről, és ezzel megsértették jó hírnevét, magánélethez és a magántitok védelméhez fűződő jogait.
Ezt a „rejtőzködő milliárdosokra” vadászó riportot egyébként ugyanaz a Kunfalvi Nóra készítette, aki korábban Pukli Istvánt, vagy Juhász Pétert, az Együtt politikusát próbálta lejáratni riportjában. Még Spéder Zoltán előtt a csatorna Juhász zsebében turkált egy riportjában. Ebben azt firtatták, hogy hogyan tud fenntartani egy 130 négyzetméteres, panorámás lakást 350 ezer forintos fizetésből. A riport végkövetkeztetése az lett, hogy „a korábban drogügyeiről is elhíresült politikust barátai segítik”. Juhász is bejelentette, további személyiségi jogi pereket indít, amennyiben valótlanságokat híresztelnek róla.
Vona sem hagyja szó nélkül...
Miután Terry Black és Zuschlag János is azzal vádolta Vona Gábort, hogy homoszexuális orgiákban vett részt a kétezres években, a TV2 rögtön rákapott a hírre, ám már nem csak személyeskedve tálalta az információkat - a Tények azt a látszatot keltette, mintha Vona Gábor elismerte volna, hogy meleg bulikba járt. A hírműsornak ugyanis sikerült Vona mondatának pont azt a részét kivágnia az adásból, amellyel kiderült volna, hogy valójában Orbán polgári köréről beszélt. Így csak azt tálalták egy ügyes vágással, hogy valóban járt értelmiségi körökbe, mintha ezzel Vona beismerte volna a meleg orgiákat. Ráadásul Novák Előd volt alelnök szavait is meghamisították: facebook-bejegyzése szerint ugyanis nem Vonán gúnyolódva tette ki a riportban bemutatott képet, hanem épp ellenkezőleg.
A Jobbik médiahatósági panaszbeadvánnyal fog élni a „fideszes médiabirodalom” ellen, és polgári pert indít a csatornával szemben, a „nyilvánvaló hazugsággyárat” pedig a pártjuk lejáratásának, ellehetetlenítésének tulajdonítják a letelepedési kötvény-biznisszel kapcsolatos javaslatuk miatt. Miután többen is feljelentették a csatornát lejárató műsoruk miatt, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság vizsgálatot indított az ügyben.
A hvg.hu munkatársának is nekimentek
Gergely Zsófia ugyanis írt egy cikket, amely szerint Várhegyi Attila, a Fidesz egykori pártigazgatója infarktust kapott. A TV2 egy két és fél perces összeállításban támadta az újságírót, aki szerintük médiaetikát és személyiségjogokat is sértett, hiszen úgy írt valakinek az egészségügyi állapotáról, hogy ahhoz sem az érintett, sem a családja nem járult hozzá, ezért pedig akár perre is vihetik az ügyet. Ám a próbálkozás elég balul sült el, hiszen a TV2-nek sikerült egy olyan hölgyet bevágni a riport alá, akit habár ugyanígy hívnak, semmi köze az újságíráshoz, hanem a Négy Mancs nevű állatvédő szervezet projektvezetője volt. Ezért később elnézést kértek, ám másnapra javították a hibát, immár az igazi Gergely Zsófiát tüntették fel a riportban. A riport ugyanaz maradt, ám a cím „rejtőzködő moráldívára” módosult. Ebben azt állítják, hogy „nem adja az arcát a cikkeihez”, holott a TV2 felejti el mostanában feltüntetni a készítők nevét a riportok végén. A műsor szerint Gergely Zsófia akár két év börtönbüntetést is kaphat a cikkéért.
Mióta milliárdos állami támogatással Andy Vajnához került csatorna, azóta áll a bál a TV2-nél: lecserélődött csaknem az egész szakmai gárda, kiverte a biztosítékot Kökény-Szalai Vivien bulvárszerkesztőből hírigazgatóvá való kinevezése, azóta egymást érik a botrányok a TV2 háza táján. Az állami hirdetésekkel felpumpált csatorna médiatörténeti fordulóponthoz érkezett. Egyre jellemzőbb, hogy ráküldenek valakit politikusokra, aki az érintett tudta nélkül felvételeket készít róla, majd összeállítanak egy személyeskedő információkkal gondosan teletűzdelt riportot, amely politikai-gazdasági lépésekkel lehet összefüggésben. Itt már a tudatos karaktergyilkolás a cél: a másik személy szándékos lejáratása pletykákkal, befeketítéssel, sőt, már hírhamisítással.
A szakmaiatlan túlkapások, aktuális kormányérdekekkel megegyező riportok politikai fegyverként működnek Andy Vajna tulajdonlása óta gondosan az ellenzéki vagy a kegyvesztett politikusok ellen irányulnak a riportok, és a kormány érdekeit tartják szem előtt. Habár az érintetteket utólagosan megvédik a személyiségjogokat védő törvények, ki emlékszik később arra, hogy a perek milyen eredménnyel zárultak, hiszen mindig nagyobb a botrány szele, mint az igazságé. A fő probléma azonban az lehet, ha az emberek a mesterségesen manipulált médiának esnek áldozatul, akkor válhatnak igazi fegyverré a kormány kezében saját médiumai.