A kormány továbbra is erőteljes bevándorlásellenes politikát folytat, ennek ellenére titokban egy ideje már azon munkálkodik, hogy Ukrajnából bevándorlókat csábítson ide. A dolog persze elég egyértelmű, a közgazdások már rég rámutattak: gazdasági növekedésünk egyik legnagyobb hátráltató tényezője, hogy nincs elég munkavállaló az országban, szép lassan krónikus munkaerőhiány alakult ki.
Ukrán munkás Donyeckben - kép:nytimes.com
A hanyatló Nyugat árnyékában
Mint azt valószínűleg minden olvasónk tudja, a kormány elhivatott a Magyarországra nehezedő migránsáradat megállításában, hiszen megvédjük a kultúránkat, és egyébként sem veheti el holmi jött-ment migráns a magyarok munkáját. A bökkenő ott van, hogy igazából már nincs milyen munkát elvennie a migránsoknak, mivel jelenleg a gazdaság lassan összes szektora munkaerőhiánnyal küszködik.
Munkaerőhiány van az építőiparban, az egészségügyben, kevés a szakmunkás, nincs elég mérnök, informatikus, és a listát még hosszan folytathatnánk. A probléma egyébként pofon egyszerű, minden évben 60-80 ezerrel többen mennek nyugdíjba, mint ahány fiatal kikerül a munkaerőpiacra. A folyamat már régen elkezdődött, ám 2008 után, a gazdasági válság idején a vállalatok inkább leépítettek, így nem vált láthatóvá a baj. Azonban most a cégek többsége bővülne, ám a növekedésnek gátat szab, hogy nincs elég humán tőke az országban.
Ráadásul a meglévő munkaerővel is vannak problémák, amelyeket az oktatási rendszerünk nem képes megfelelően kezelni, és akkor még nem beszéltünk arról, hogy a magyarok közül meglehetősen sokan vették Nyugatnak az irányt az elmúlt 10 évben.
Tehát adott a fokozódó munkaerőhiány, amelyre a bevándorlás vagy a vendégmunkások részleges gyógyírt jelenthetnének, ám a kormány bevándorlásellenes direktívája (Rogánék letelepedési kötvényes bizniszét nem számítva) ezt lehetetlenné teszi. Valamit persze tenni kéne, ezt a kormány is nagyon jól tudja, úgyhogy teljes titokban elkezdtek a háború sújtotta Ukrajnából toborozni munkásokat.
Még az Ukránoknak sem kellünk
Csakhogy a kormány kissé későn kapcsolt, ugyanis az ukrán vendégmunkások importálására már jóval korábban ráálltak a környező országok, leginkább Lengyelország és Csehország. Lengyelországban például megközelítőleg 1 millió ukrán vendégmunkás dolgozhat, ez Magyarországra vetítve azt jelenti, hogy nálunk arányosan úgy 250 ezer vendégmunkásnak kellene lennie, ezt a számot persze mi meg sem közelítjük
Bár a kormány nemrég egyszerűsítette és lerövidítette a szerb, az ukrán és a fehérorosz vendégmunkások adminisztrációs terheit, a vendégmunkások csak nem akarnak tömegesen hozzánk jönni. Ennek több oka is van. Egyrészt, ha már valaki bejut az EU-ba nem feltétlenül áll meg Magyarországon, hanem tovább megy nyugatra, ahol jóval magasabbak a bérek. Másrészt, Lengyelország és Csehország kulturálisan is közelebb állnak Ukrajnához, így az onnan érkező vendégmunkások hamarabb beilleszkedhetnek, integrálódhatnak a társadalomba.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerint további gondot jelent, hogy hiányzik a vonzó országreklám, így az érintettek még aligha tudják, hogy itt tárt karokkal várják őket. Magyarország pedig aligha lesz vonzóbb ország a „Ha idejössz, nem veheted el a magyarok munkáját” jellegű kampányokkal.
Pedig az ukrán 50 ezres átlagfizetéshez képest az itteni 120 ezer forintos bér még jónak is mondható, persze mi már csak a közelségünkkel tudunk versenyezni az ukrán munkásokért a csehekkel, a lengyelekkel, hiszen ezek az országok bérben már rég lehagytak minket.
Vannak gyárak, ahol fejvadász cégeken keresztül egész sok ukránt sikerült ide csábítani, van ahol már a munkások fele ukrán. Így talán nem meglepő, hogy több magyar cég is azt szeretné elérni, hogy a háború elől ide menekülő, gyakran a helyi lakosságnál lényegesen képzettebb dolgozók le is telepednének, és az elöregedő vidéki településeken „megtalálnák a jövőjüket”.
Csakhogy, előbb-utóbb az Ukrajnából mobilizálható vendégmunkások is elfogynak, hogy ezután honnan szeretne a bevándorlásellenes magyar kormány munkásokat szerezni az újraiparosodó Magyarországra, az egyelőre rejtély.