2012. február 9-én kormányunk - illetve az általa hozott törvények - ismételten közmeghallgatáson vett részt Brüsszelben. Az Európai Parlament – annak is állampolgári jogi szakbizottságának -„vendége” ezúttal Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes volt. A napirenden szereplő téma sem volt ismeretlen a brüsszeli hallgatóság előtt: a médiatörvény és a magyar demokrácia kérdésköre került ismét a kérdések kereszttüzébe, közel öt órán keresztül.
Navracsics Tibor az új „orbáni konszolidációs politika” jegyében, valamint a miniszterelnök januári strasbourgi látogatásához hasonlóan, rendkívüli kompromisszumkészségről tett tanúbizonyságot. Igyekezett megnyugtatni mindenkit, hogy a kifogásolt kérdésekben mindenki számára megfelelő megoldás születik majd. Az, hogy közben maga Neelie Kroes (akivel nem ez volt az első csörtéje) szembesítette azzal, hogy nem mond igazat, minden bizonnyal nem élete „legelegánsabb” pillanatai közé kerül majd be.
A médiatörvény körüli vizsgálat csak egy, az Európa Tanács által jelenleg is elemzés alatt álló jogszabályok közül. Hazánk fölött egyre gyűlnek az uniós fellegek. Mostanra elmondhatjuk, hogy hétről-hétre a magyar ügyekkel foglalkozik a Bizottság, a Tanács és a Parlament is. Nem ez a legjobb ajánlólevél az újabb IMF hitel megszerzéséért folytatott harcban.
Valaki hazudik
Az Európa Tanács ajánlásainak megfelelően fogja a kormány átdolgozni a magyar médiatörvényt – jelentette be a miniszterelnök-helyettes Brüsszelben, a magyarországi helyzetről rendezett európai parlamenti meghallgatáson. Világos szavak, leszámítva, hogy ez csak akkor áll fenn, ha a kért módosítás nem ütközik a 2012. január 1. óta hatályos Alaptörvénnyel, mert:
„az Európa Tanács nem is tehet számunkra olyan kényszer-kötelezettséget, ami a magyar alkotmánnyal ellentétes”
Ez a bizonyos kitétel már csak azért is érdekes, mert a médiaügyi biztos szerint, négyszemközt Navracsics még semmiféle feltételt nem támasztott az ET kéréseinek teljesítésében:
„Miniszter Úr, ez nem az, amit néhány órája az irodámban ígért!”
Messze még a vége
Az EU-biztos emlékeztetett arra is, hogy az Alkotmánybíróság tavaly decemberben a médiatörvény több pontját alkotmányellenesnek nyilvánította, indoklásként pedig megállapította, hogy ezek a rendelkezések alkalmasak lehetnek arra, hogy a sajtószabadságot korlátozzák. (Mi is így gondoljuk.)
Egyértelművé tette, hogy az EB azt várja a kormánytól, hogy nyilvánosan is elkötelezi magát a törvénymódosítások mellett:
„...a Bizottság addig nem lesz elégedett, amíg az összes aggályt nem kezeli Magyarország, méghozzá rendesen és teljes körűen”, mert „a hatalom és a szankciók alkalmazásának koncentrálásával, és az új médiafelügyeletek felállításával a magyar médiatörvény messze túlmutat az európai gyakorlatokon és normákon”
Tovább az „orbáni konszolidáció” sajátos útján
Navracsics Tibor azt ígérte, hogy megnyugtató megoldás születhet a médiaszabályozás kapcsán Magyarország és a Bizottság között. Erre példaként Orbán Viktor strasbourgi beszédét, valamint saját jelenlétét hozta fel.
Emellett óva intette attól a képviselőket, hogy előítéletek és politikai becsvágyuk alapján ítéljék meg a magyar sarkalatos törvényeket. Ehelyett arra biztatta a jelenlévőket, hogy több információt szerezzenek be.
Kicsit olyan ez az ígéret, mint az orbáni konszolidáció lényege: ha nekünk is megfelel, akkor változtatunk, egyébként meg elég „az okoskodó aggodalmaskodásból”, ami mögött még valós tudás sincs.
Csak a jéghegy csúcsa
Jelenleg nyolc magyar jogszabály (információ szabadsága, alkotmánybíróság jogállása, ügyészség függetlensége, nemzetiségek és családvédelem) jogi elemzését végzi az Európa Tanács. Ebből három jogszabály (a bíróság függetlenségével, a vallásszabadsággal és a választásokkal kapcsolatban) vizsgálatára maga a magyar kormány kérte a strasbourgi szervezetet. Emellett elindult három (plusz egy?) kötelezettségszegési eljárás is.
Február folyamán két tényfeltáró misszió is érkezik majd Budapestre. Az egyik feladata az általános helyzet felmérésére, a másik a jogszabályokról gyűjt majd információkat a Velencei Bizottság számára.
Ha ez még nem lenne elég, jövő szerdai plenáris ülésén az Európai Parlament állásfoglalást fogad el Magyarországról. A baloldali képviselőcsoportok a jövő hét elején kezdenek tárgyalni egy közös tervezet összeállításáról, de a Néppárt és a konzervatívok is külön javaslattal készülnek.
A fentiekből is jól látszik, hogy bár igen nagy port kavar, a médiatörvény körüli vizsgálat csak egy, az Európa Tanács által jelenleg is elemzés alatt álló jogszabályok közül. Hazánk fölött egyre gyűlnek az uniós fellegek. Mostanra elmondhatjuk, hogy hétről-hétre a magyar ügyekkel foglalkozik a Bizottság, a Tanács és a Parlament is. Nem ez a legjobb ajánlólevél az újabb IMF hitel megszerzéséért folytatott harcban.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!