A legújabb egészségügyi „salátatörvény” módosítói közé (a kormánytöbbséggel rendelkező) egészségügyi bizottság becsempészett néhány fontos, a nyugdíjrendszert érintő módosítást is. Ezek egyikéből azt már biztosan tudjuk, hogy bár az egyéni számlák jókora késéssel 2013. január 1-től elindulnak ugyan, de a nulláról.
Azaz a mintegy háromezer milliárd forintnyi einstandolt MANYUP-pénz nem lesz rájuk átvezetve. Emiatt a magánnyugdíj-pénztári törvényből is kiveszik azt a kifejezést, amely szerint a megtakarítás „a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben létrejövő egyéni számláján történő jóváírásra” kerül. Ehelyett csak az marad, hogy ezt nyilván kell tartani a nyugdíjrendszerben.
Azt tehát tudjuk, hogy valószínűleg lesznek egyéni számlák. Azt viszont nem, hogy az lenyúlt nyugdíjvagyon mikor kerül jóváírásra. Ezzel kapcsolatban, az egyébként 24 órával korábban teljesen más álláspontot megfogalmazó nemzetgazdasági minisztert cáfolva azt mondta Rogán Antal, hogy „a második lépés keretében legkésőbb ez év végéig az egyéni folyószámlavezetési rendszeren belül a korábbi magánnyugdíjpénztári befizetéseket jóvá fogja írni a kormányzat.”
A kérdés csak az, hogy mégis miből?
Miután Matolcsy György egy jól irányzott „zsarolás-blöff kombóval” lenyúlt mintegy háromezer milliárd forintnyi magánnyugdíj-pénztári vagyont, elindult a kormányzati ígéretcunami. A téma ezúttal az ún. egyéni számlák bevezetése volt az állami nyugdíjrendszerben. Mégpedig olyan számláké, amelyekre a MANYUP-októl einstandolt megtakarításokat is átvezették volna. Sőt olyanoké, amelyeket örökölhetővé is tettek volna.
Ezt a tervet ígérte meg 2010 októberében Selmeczi Gabriella ex-nyugdíjvédelmi megbízott, 2010 novemberében Matolcsy György, 2010 novemberében pedig Orbán Viktor. Sőt. Erre vállalt garanciát 2010 decemberében az Országgyűlés és emiatt fogadott el határozatot a kormány is.
Gyanú
Ezután mély csend övezte az egyéni számlák kérdését. Gyanakodni akkor kezdett el a témában jártas szakértő, amikor Balog Zoltán 2012 májusában (frissen kinevezett EMMI miniszterként) bevallotta, hogy:
„Az egyéni nyilvántartás és az egyéni számlavezetés kérdésében – ami valóban egy nagyon fontos dolog az átláthatóság ügyében –, ott folyik a feldolgozása az adatoknak, ez egy hatalmas munka, és úgy gondolom, hogy ebben a ciklusban nem is fogunk a végére érni ennek. A következő ciklusra marad a teljes lezárása ennek az ügynek, mert nagyon fontos az, hogy mindenki lássa, hogy pontosan hol áll az ő nyugdíja a befizetéseknek és a várható juttatásoknak az arányában.”
Nem zörög...
Mint oly sokszor, ezúttal is beigazolódott, hogy a gyanú nem alaptalan. Idén januárban a portfolio.hu kérdésére az EMMI (azon belül a Szociális, Család- és Ifjúságügyért Felelős Államtitkárság) azt válaszolta, hogy az állami nyugdíjrendszerbe történő „visszalépéssel, a tagsági jogviszony megszűnésével, a tag követelése is megszűnt a számlán nyilvántartott összeggel szemben".
Ezt az álláspontot erősítette meg Varga Mihály április 7-én az ATV Szabad szemmel című műsorában. A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy „nem indokolt a korábbi, magánnyugdíj-pénztári rendszerben szerzett jogosultságok átvezetése."
Váratlan fordulat
Ezek után némiképp meglepődtünk, amikor Rogán Antal rögtönzött sajtótájékoztatót hívott össze a parlamenti szavazások szünetében, ahol azt mondta:
„Első lépésben a 2013. január 1-től keletkezett befizetések alapján működni fog az egyéni folyószámla vezetési rendszer az állami nyugdíjbiztosítási rendszeren belül. A második lépést egy adategyeztetés fogja megelőzni, mely során a 2013 előtt keletkezett adatokat egyeztetik a biztosítottakkal. A második lépés keretében legkésőbb ez év végéig az egyéni folyószámlavezetési rendszeren belül a korábbi magánnyugdíjpénztári befizetéseket jóvá fogja írni a kormányzat."
A Fidesz frakcióvezetője tehát egy az egyben más álláspontot fogalmazott meg, mint alig egy nappal korábban Varga Mihály. Ezt pedig jogosan furcsálljuk, különös tekintettel a Fideszre jellemző centralizáltságra. Lehetséges, hogy a frissen kinevezett nemzetgazdasági minisztert valamiért kihagyták a döntéshozatalból?
A slusszpoén...
...sem marad el. Kormányunk ugyebár az államadósság csökkentés magasztos céljával indokolta anno a lenyúlást. A legszebb az egészben, hogy mostanra világossá vált: ezt a nemes harcot bizony csúnyán elbuktuk. Gyakorlatilag elnyelt 3 ezer milliárd forintot a NER feneketlen bendője.
Így aztán jogos kérdésként merülhet fel az is, hogy mégis miből kívánják jóváírni a 2013. január 1. előtti megtakarításokat? Mi arra gyanakszunk, hogy a rendszert valamilyen virtuális felosztó-kirovó formában akarják majd működtetni. Ez azt jelenti, hogy csak „odaírják", hogy mennyi pénz lesz ott és effektíve csak annak fogják „odatenni", akinek ki kell fizetni. Vagy valamilyen későbbi időpontban, lépcsősen fogják kifizetni - egy másik kormány nyakába varrva az ezzel járó egyáltalán nem kicsi nyűgöt.
Az mindenesetre biztos, hogy az egyéni nyugdíjszámla bevezetése a legtöbb esetben valószínűleg nyugdíjcsökkentéssel fog járni. Erre mindenképpen figyelnünk kell a közeljövőben.
Nem csodálkoznánk, ha újabb fordulat következne be, az immáron 2 és fél éve húzódó ügyben. Mi (ahogy eddig is) követni fogjuk a fejleményeket.