Kishantos nem csupán egy a sok-sok kisemmizett helyi gazdaságból, ennél jóval többről van szó: a Magyarországon egyedülálló projekt annak idején egy német-magyar kormányközi program keretében indult, dán közreműködéssel.
A biovetőmag-előállítás mellett népfőiskolát is üzemeltetnek, ahol több százan tanulták meg többek között a biotermesztés alapjait. Most mégis többek közt egy Fidesz-közeli nagy gazdaságnak juttatta a biogazdaság földjeit a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA). Nem véletlen, hogy az ügyben megszólalt a dán nagykövetség, illetve az ombudsman, de zászlajára tűzte az ügyet a Greenpeace is.
Az új bérlők nem teketóriáztak sokat. Hiába volt folyamatban a birtokvédelmi per, egyszerűen kitárcsázták az elvetett növényeket, amellyel 139 millió forintnyi kárt okoztak. A jogállamiság lábbal tiprását ráadásul a Nemzeti Földalapkezelő Alap nemhogy elítélte volna, éppen ellenkezőleg. Levélben kérte fel a jogtalan földfoglalókat (értsd: új bérlők) a birtokba vételre. A tárca (Vidékfejlesztési Minisztérium) pedig egyszerűen a jogsértők oldalára állt, sőt, tegnaptól (nem jogerős) bírósági ítélet bizonyítja, hogy a minisztérium több esetben hazudott, amellyel megsértette a ökogazdaság jó hírnevét.
Forrás: 444.hu
Hol barbárság van, ott barbárság van
A kishantosi biogazdaság és népfőiskola 21 éve bérelte Fejér megyében azokat a földeket, amelyeket most az NFA a botrányos állami földosztások keretében más bérlőknek juttatott. A biogazdaság hiába pályázott az 452 hektáros területre, ahol 20 éve vegyszermentesen termelnek, így bio minősítést kiérdemelve a terményeikre. A döntően szubjektív szempontok alapján kialakított pályázati rendszerben egyetlenegy hektár földet sem nyertek. A helyi gazdák helyett a nyertes többek közt a 9000 hektár területen gazdálkodó Zászlós Tibor érdekeltsége (az Agrárkamara botrányos körülmények között megválasztott alelnöke, aki egyébként a Fideszhez közel álló mezőgazdasági lobbi egyik feje) a Mezőfalvai Mezőgazdasági és Szolgáltató Zrt.
A biogazdaság nem adta fel a harcot, jogi úton próbálta megtámadni az NFA döntését, illetve közben lezárult egy birtokvédelmi per is, a tárgyalás az ügyben április 25-én volt, tehát mindössze pár napot kellett volna várniuk az új bérlőknek.
Mégsem ez történt, az NFA ugyanis április 11-én levélben felkérte (!!!) az új bérlőt, hogy kezdje meg a föld hasznosítását, illetve szintén az NFA bérelte fel azt a biztonsági céget, amely nem engedte be a tiltakozó aktivistákat a területre, ahol a Mezőfalvai Zrt. traktorokkal kitárcsázta az elvetett növényeket, ezzel 139 millió forintos kárt okozva a kishantosi biogazdaságnak.
Forrás: vastagbor.blog.hu
Az ügyben aztán április 25-én a három birtokvédelmi perben kettőnél Kishantos javára döntött a bíróság (Székesfehérvári Törvényszék), a harmadiknál pedig halasztják az ítéletet. A bíróság kimondta, hogy az új nyerteseknek semmiféle joguk nincs bármit tenni a területen, hiszen a jogviszony kizárólag az NFA és a régi bérlő között áll fenn. Ezzel bebizonyosodott, hogy a növények elpusztítása önbíráskodás volt. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az önbíráskodásra az NFA levélben kérte fel az új bérlőt, teljesen szürreális történet bontakozik ki.
Ráadásul az ítélet nem volt elég: május 9-én újra traktorok lepték el Kishantos földjeit, lábbal tiporva a jogállamiságot, majd a helyszínen tartózkodó tiltakozók egyikét megütötték, másokat életveszélyesen megfenyegettek a földbérleti pályázat nyertesei, akiknek jelenleg semmiféle jogalapjuk nincs a mintagazdaság földjeinek beszántására, birtokháborításra, ahogy az önbíráskodásra sem. Magyarországon jelenleg azonban úgy tűnik, ez nem akadály.
Az okokról
Ahogy láthatjuk, a reménybeli új bérlők nem maguktól kezdtek neki a pusztításnak. Az erőteljes kormányzati támogatás hatására azonban akár a bírósági ítélettel is szembemennek. De mi érdeke van a magyar államnak abból, ha egy példátlan, 20 éve működő biogazdaság és népfőiskola megsemmisül, miért érdeke a pusztítás?
Az ügy mögött szinte biztosan a bosszú áll, ugyanis a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ az egykori Vidékfejlesztési államtitkár, Ángyán József bázisa, aki miután megírta a Fidesznek a Vidékstratégiát, államtitkára lett a II. Orbán-kormánynak. Azonban ahogy megismerte az őt körülvevő rendszert, messzemenően kiábrándult pártjából, majd miután párton belül nem sikerült változást elérnie, kitálalt a Fideszt rabul ejtő oligarchákról. Ezek után már esélytelennek látta pártjában a változás lehetőségét, ezért lemondott államtitkári posztjáról, majd kilépett a Fideszből. Azóta kívülről támadja egykori pártját, és személyesen Orbán Viktort, amiért „spekuláns oligarcháknak” juttatja a magyar földeket.
2012-ben saját szavaival így beszélt erről: „Az évtizedek alatt kialakult, ellenérdekelt maffiahálózat mindent vinni akar, a földtől, az erőforrásoktól, a támogatáson át a piacig… a zsákmányszerzés útjában álltam… maffiacsaládok, spekuláns oligarchák lehetetlenítették el a munkámat… elérte ezen érdekcsoport, hogy elfogyott körülöttem a levegő.”
Mivel az új bérlőt az NFA kérte fel a pusztításra, egyértelmű az üzenet. Kishantost mielőbb el akarják tüntetni a föld színéről, mostanra pedig úgy tűnik, valóban nem marad semmi a 21 éve működő mintagazdaságból.
Szakmaiatlanság felsőfokon
Az pedig már csak hab a tortán, hogy az NFA eljárása a kishantosi területet illetően felveti a hűtlen kezelés gyanúját, hiszen az agrár-környezetgazdálkodási program szigorúbb feltételei vonatkoznak a földekre. Ennek részleteit azonban a pályázati anyagban az NFA nem fejtette ki, hogy a következő bérlő is betarthassa a szigorú feltételeket. Mára ugyanis a területről kikerülő gabona BioSuisse minősítésű, ami Európa legszigorúbb minősítése, ennek megtartása viszont szakértelmet és speciális, vegyszermentes termelési módot kíván.
Ennek következtében nagyságrendileg nagyobb áron lehet eladni a területről kikerülő terményt. Az új bérlők azonban erről nem kaptak tájékoztatást az NFA-tól, így nagy valószínűséggel a BioSuisse minősítésnek és a biogazdálkodásnak is befellegzett Kishantoson. A Greenpeace az ügyben feljelentette a Nemzeti Földalapkezelőt, mert az nem úgy hirdette meg a pályázatot, hogy a biogazdálkodás a jövőben is folytatható legyen.
Az állami szervek ráadásul nem csupán szakmaiatlanul, de a fenti politikai okok miatt rosszindulatúan is bántak a mintagazdasággal. A Vidékfejlesztési Minisztérium több félrevezető állítást tett, többek közt a gazdaság elmaradt díjfizetési kötelezettségéről és a beígért fejlesztések elmaradásáról. Ezekről a tegnapi napon a bíróság is kimondta: az állítások valótlanok, és alkalmasak voltak a jó hírnév megsértésére.
Végezetül álljon itt egy idézet a II. Orbán-kormány egykori államtitkárától, Ángyán Józseftől:
Kishantos ügye maga az az állatorvosi ló, amely - a súlyos kór minden jegyét magán viselve - brutálisan szembesít bennünket azzal a valósággal, pökhendi hatalmi arroganciával, amely végveszélybe sodorja ezt az országot, többre érdemes népét és közösségeit. Ha ez megtörténhet, akkor valóban nincs már többet miről beszélni. Ha szó nélkül eltűrjük, hogy a maffiacsaládok, a tőkeérdekek állami segédlettel brutálisan, barbár módon átgázoljanak közös értékeinken, akkor valóban megérdemeljük a sorsunkat.
Majd pedig egy kis ízelítő a Fidesz birtok politájának helyi haszonélvezőiről: