Egy igazi NeverEnding sztorivá vált az elmúlt évek alatt a tanárok fizetésének konszolidációja. Mi a Ténytárnál a kezdetektől figyelemmel követtük a szappanopera hosszúságúra nyúló történet részleteit. Ha valamire, akkor erre biztosan rá lehet mondani, hogy elhúzták a mézesmadzagot a tanári kar előtt.
Mint tudjuk, a Fidesz-kormány nagy rendszerátalakító kísérlete a közoktatást sem kímélte. Az iskolák irányításának centralizációja és a működés állami kézbe vétele mellett a kormányzat beígérte a pedagóguséletpálya-modell bevezetését, ami a tanári fizetések jelentős mértékű emelésével járt volna.
Azonban ez a kormány kudarcos gazdaságpolitikája miatt nem tudott megvalósulni. A folytonos megszorításoknak már az első körben többször is a tanárok fizetésének emelése esett áldozatul. Ennek ellenére Hoffmann Rózsa sosem volt rest újabb és újabb ígéretekkel vakítani a pedagógusokat.
Legutóbb pedig Balog Zoltán ígérte meg, hogy idén szeptembertől bevezetik az életpályamodellt. Persze, aki eddig folyamatosan követte a híreket, az nem fogadott volna nagy összegben arra, hogy az ismertetett módon fog sorra kerülni. Alig két hétre rá pedig ismét csalódást keltő hírek érkeztek arról, hogy csak 2017-re lesz teljes az emelés.
Vissza a kezdetekhez
Hoffmann Rózsa először 2010 júliusában egy kisebb gesztusértékű emelésről beszélt a következő évre, utána pedig egy látványosabb emelés jött volna. Ezt azonban az év végén az államtitkár asszony letagadta a költségvetés helyzetére hivatkozva, de szerencsére az internet nem felejt.
Az életpályamodell bevezetésére a tervek szerint körülbelül 300 milliárd forintra, de nem egyszerre és nem a jövő évben lett volna szükség. 2011 végére azonban már világossá vált, hogy sem 2012 szeptemberétől, de a 2013/14-es tanévtől sem lesz bérrendezés a közoktatásban. Maga Orbán Viktor is beismerte, hogy nincs gazdasági alapja a köznevelési törvény teljes bevezetésének.
A kormányzás kiemelt területe a pedagóguspolitika (!!!)
Ezután 2012 májusában Hoffmann ismét előhozakodott azzal, hogy nem fognak várni 2014-ig az életpályamodell bevezetésével, illetve elsütötte azt a mondatot is, hogy a „kormányzás kiemelt területe a pedagóguspolitika".
Ahogyan az várható volt, nem valósult meg a bérrendezés. Az újabb csúszás (ha a több évet lehet még így nevezni) a legújabb Matolcsy-csomagnak esett áldozatul. A 2013-ra az erre fordítható 73 milliárd forintot a kormány inkább a költségvetésen tátongó lyuk betömésére használta fel.
Hoffmann szokás szerint cáfolta az elhalasztást - bár az is előfordulhat, hogy most is ő értesült erről utolsóként -, de a nemzetgazdasági miniszter bejelentése után kénytelen volt beismerni: ezúttal sem tudta megvédeni a pedagógusok érdekeit.
Ha ez még nem lett volna elég, Giró-Szász András nem túl elegánsan az MTV Az este című műsorában a pedagógus-szakszervezetek sztrájkot kilátásba helyező nyilatkozatára így reagált:„amikor nagy vihar van a tengeren, azt is értékelni kell, ha valaki kikötőbe vezet bennünket, nem biztos, hogy konyakot kell rendelni."
Bérrendezés 2013-ban
Az idei év megint egy ígérettel kezdődött, majd februárban és végül egy tanévzárón is elcsíptünk egyet-egyet. Végül Balog Zoltán bejelentette, hogy lesz pedagógus béremelés szeptember 1-jétől az életpályamodell bevezetésével együtt. Az eredeti tervek szerint 2013. szeptember 1-jétől a béremelés 50 százalékát kapták volna meg a pedagógusok, a másik felét pedig a következő évben.
Végül mégsem úgy valósul meg a régóta halogatott béremelés, mint ahogy Balog miniszter (alig egy héttel ezelőtt) megígérte. Azóta kiderültek a részletek: a pedagógusok alapilletménye 2013. szeptember 1-jétől átlagosan 34 százalékkal nő, s ezt követően további négy éven keresztül évenként minimum 5 százalékos, de a minősítés és a szolgálatban eltöltött évek arányában akár évi 10 százalékos béremeléssel is számolhatnak a pedagógusok, azaz 2017-ig minden szeptemberben lesz béremelés.
Mi lesz ebből?
A mostani verzió mindenképp csalódást okoz a korábbiakhoz képest. Igaz, ez is valami. Mindenesetre meglepő volna, ha a jelenlegi változat lenne a végleges.