A nagy nehezen összehozott Együtt-MSZP megállapodás óta nem foglalkoztunk részletesen azzal, mi történik az ellenzéki pártok háza táján. Most viszont bőven van miről beszámolni: elkészült az MSZP országos listája, lehet, hogy egyesül az Együtt és a PM, valamint kongresszust tartott a DK. A mindannyiunk számára szomorú tanulságokat jelentő bajai időközi választás után pedig közös ünneplésre készülnek a kormányváltás jegyében október 23-án.
MSZP
A szocialista párt országos választmánya jóváhagyta a párt jövő évi választási programját, valamint a párt országos elnöksége által előterjesztett európai parlamenti és országgyűlési választási listát. Bár korábban arról lehetett olvasni, hogy a „mamutok” előkelő helyen szerepelnek majd, erről szó nincsen. Az első 30 helyen többnyire olyan fiatal jelöltekkel találkozhatunk, mint például Harangozó Tamás, Kunhalmi Ágnes, Legény Zsolt vagy Heringes Anita.
Ezzel szemben, a kormánypártok által is sokat támadott „régi arcok”, mint például Puch László vagy Baja Ferenc, még az első 30-ba sem fértek be, a sokat emlegetett Szekeres Imre pedig csak az 51. Ez a döntés egészen biztosan szimbolikus jelentőségű: nem csak szavakkal, tettekkel is igazolja a szocialista párt, hogy ez bizony már nem ugyanaz az MSZP, mint ami 2010-ben volt. Kérdés, hogy mindez a támogatottságban is megmutatkozik-e majd. Eddig ugyanis nehezen tudták eljuttatni a változást jelentő üzeneteiket a szocialisták a választó(i)khoz.
Együtt-PM (?)
Bár Bajnai Gordon elmondása szerint „fel sem vetődött” az Együtt 2014 és a PM egyesülése, a napokban mégis arról lehetett olvasni, hogy felhatalmazást adott a Párbeszéd Magyarországért elnökségének a párt legutóbbi taggyűlése arra, hogy szükség esetén akár közös szervezetként induljanak a jövő évi választásokon az Együtt pártjával.
Nagy meglepetés nincs ebben, mi is több alkalommal írtunk arról, hogy kockázatos vállalás lehet (a rendre valahol a 10 százalék környékén található) párt részéről a külön indulás. A PM-szárny bedarálása esetén - mert gyakorlatilag itt erről van szó - viszont könnyedén vehetik a csak 5 százalékos akadályt. Ezzel bebiztosítják helyüket az új országgyűlésben, miközben arról is gondoskodnak, hogy az értékes ellenzéki szavazatok ne vesszenek el.
DK
Mesterházy ugyan megpróbálta bedarálni, Gyurcsány Ferenc azonban egyelőre nem adja fel. A hétvégén kongresszust tartott a DK, ahol a volt miniszterelnök (egyedüli indulóként) a szavazatok csaknem 100 százalékát megszerezve lett ismét a párt elnöke.
A DK ugyan végül kimaradt az ellenzéki megállapodásból (leginkább saját, teljesíthetetlen feltételeiknek köszönhetően), de sok víz folyik még le a Dunán a 2014-es választásokig. Az eddig finoman szólva is elutasító Együtt-PM egyik társelnöke, Szigetvári Viktor pl. ezt nyilatkozta a hvg-nek:
„Van rá esély (mármint az összefogásnak a DK-val), és az ellenzéki oldalnak a széles összefogás az érdeke. Az Együtt-PM-en nem fog múlni.”
Érdekes fordulat ez, mivel nyáron az Együtt egy laza mozdulattal az MSZP nyakába tolta a tárgyalást, többször is világossá téve: köszönik szépen, ők nem kérnek Gyurcsányékból. Oldják meg a dolgot a szocialisták. No persze némiképp új helyzetet teremt, hogy a Bajnai-féle csapat láthatóan nem képes növelni támogatottságát, a DK pedig mintha felfelé jönne (bár mi azért még várnánk néhány kutatási eredményt, mire ezt utóbbit ki mernénk jelenteni).
LMP
Az LMP gyakorlatilag az egyetlen számottevő ellenzéki erő, ahol nem történt semmi érdemleges az elmúlt időszakban. Külön utas politikájához továbbra is ragaszkodik a zöld párt, így pl. Baján sikerült nulla szavazatot begyűjteniük. Esélyük a következő parlamentbe jutásra nem nőtt, bár az biztos, hogy pár százaléknyi szavazatot sikeresen szipkáznak majd el. Kár, hogy ezek mind mennek majd a levesbe.
Nagy kérdés velük kapcsolatban, hogy inkább az ellenzéki oldal és Orbán leváltására összekovácsolódó koalíció mellé fognak-e állni, vagy inkább a Fidesszel szövetkeznek-e majd. A Fidesz mindenesetre megkezdte az udvarlást, és az LMP kapott frakciót - arról pedig csak sejtéseink lehetek, hogy mi zajlik a háttérben.
Bajai bukta
A kampánycsendsértéssel és választási csalással tűzdelt bajai időközi választásról mi is beszámoltunk részletesen. Az ugyan igaz, hogy végül a Fidesz nyert, de az is tény, hogy ehhez a (minimális) eredményhez a kormánypártnak be kellett vetnie sok mindent. Ez pedig nem biztos, hogy pozitív képet fest a Fideszről választói szemében.
A bajai események nem csak az ellenzéki pártok számára, de nekünk, választóknak sem ígérnek sok jót. Ezek után kétségünk sem lehet afelől, hogy milyen hónapok elé nézhetünk.
Közös ünnep
A következő fontos lépés a közös (természetesen az LMP nélkül) ünneplés/tüntetés lesz október 23-án. Ezen az Együtt, az MSZP és a DK is részt vesz. Ha jól sikerül, ez akár jelentkezhet az ellenzék támogatottságában is. Ehhez persze a kínos performanszok elkerülésére, jó beszédekre, no és persze egymás „cseszegetésének” kihagyására feltétlenül szükség van.