A kormányzati ciklus végére eljött az az idő, hogy mindenki learassa, amit vetett. Az unortodoxia pápájának is van mit aratnia, mi pedig itt a Ténytárnál úgy ujjongunk, mint a játékos kis tigrisek, hiszen Matolcsy Györgyről írni mindig hálás feladat. Bár a miniszterelnök jobbkeze már a jól megérdemelt MNB-elnöki pozíciójában kamatoztatja tudását, ahol újabb lövészárokból védi az idegen érdekektől a magyar gazdaságot, mi azért visszatekintünk arra az időre is, amikor még nemzetgazdasági miniszterként fejtette ki áldásos tevékenységét.
Matolcsy új pozíciójával hátrább szorult a közéletből, de gazdaságpolitikájának nyomait még hosszú évekig magán fogja viselni az ország. A mostani blogban a teljesség igénye nélkül szemezgetünk a már MNB elnök kijelentése közül.
Megmutatjuk azt is, miért nem értünk egyet támadtak kételyeink az általa tündérmesének nevezett úttal kapcsolatban. Miért látjuk úgy, hogy gazdasági bravúr helyett kudarc volt az általa sikertörténetnek tartott gazdaságpolitika. Szó esik majd a mindössze Matolcsy fejében létező "egykulcsos gyerekekről" is, akiknek (sajnálatos) hiánya folytán 2013 sem hozta meg a születések számának emelkedését. Sőt, tavaly kevesebb gyerek született 2012-höz képest.
A tervezhetőség jegyében ideje korán elfogadott 2013-as költségvetést is többször is módosítani kellett, többek között a taktikai atomfegyvernek elkeresztelt tranzakciós adóval. (Amit most nagylelkűen a választások jegyében 150 ezer forintig feloldott a kormány.)
forrás: vastagbor.blog.hu
Matolcsy és a példátlan gazdasági sikerek
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterként sosem riadt vissza attól, ha saját maga és az ország vélt óriási gazdasági teljesítményét kellett méltatnia. Sokszor úgy tűnt, mintha egy párhuzamos valóságban élne a miniszterelnök jobbkeze. Az pedig, hogy visszaesés és megszorítások nélkül sikerült visszaállítani az ország gazdasági egyensúlyát, egyenesen hazugság.
„Példátlan gazdaságtörténeti sikernek tekintem, hogy az elmúlt másfél évben a nemzetközi gyakorlatoktól eltérően, megszorítások és gazdasági visszaesés nélkül állította helyre az Orbán-kormány Magyarország pénzügyi egyensúlyát. Ezt nem látni közgazdasági vakság, nem elismerni több, mint udvariatlanság"- áll Matolcsy György akkori nemzetgazdasági miniszter 2012. január 17-i közleményében.
Ráadásul ne feledkezzünk meg a 3 ezer milliárdos manyup-vagyon behúzásáról sem. A megszorítások és az unortodox gazdasági politika 2012-ben recesszióba küldte vissza a válság után éppen magára találó gazdaságot. Láthatjuk, hogy szó sincs gazdaságtörténeti bravúrról, inkább annak ellenkezőjéről.
Matolcsy és az „egykulcsos gyerekek"
Talán túl korai kijelentés volt ez a minisztertől. Utána többen is figyelmeztették, hogy egy terhesség 9 hónapból áll, így képtelenség az egykulcsos adó bevezetéséhez kötni a valamelyest megugró születésszámot. Matolcsy azonban ismét csodás magyarázatot adott, szerinte már maga a bejelentés is megmozgatta a párok fantáziáját.
„Az egykulcsos, családi adókedvezménnyel kiegészített adórendszer növelte a születések számát" - mondta Matolcsy György 2012. január 26-án parlamenti bizottsági meghallgatásán.
Az idézet azért érdekes, mert a kormánypártok folyamatosan kiemelik családbarát politikájuk fontosságát (és a baloldal családellenes intézkedéseit). Egyelőre azonban elmarad a várt demográfiai fordulat, a születések száma csökkent 2013-ban az előző évekhez képest. Itt tesszük hozzá, hogy a családbarát, a születésszámot ösztönző politika jelenléte mindenképpen fontos egy olyan országban, ahol egyre kevesebben vagyunk.
A teljes kép ezzel kapcsolatban úgy fest, hogy a nemrég bevezetett Gyed-extra egyik legtámogatottabb elemét, a Gyes és Gyed melletti munkavégzést még az MSZP-kormány vezette be 2006-ban. A Fidesz eltörölte 2011-ben, hogy aztán kibővítve a diplomás gyeddel, a második gyermek után járó gyeddel és a kismamákat foglalkoztatók adókedvezményével visszavezesse azt a választások előtti hónapokban.
Hungarian fairytale
A taktikai atomfegyver
Persze igazságtalanok lennénk, ha csak a hantákat rónánk fel a Matolcsy Györgynek. Voltak beváltott ígéretei is. Ilyen a pénzügyi tranzakciós adó bevezetése volt, amit közgazdasági taktikai atomfegyvernek nevezett a Heti Válasz oldalain. Az írásra azért is érdemes emlékezni, mert a szerző szerint 2025-2035 között elérjük az európai uniós átlagos fejlettségi szintet, amit az új fajta gazdaság politikának tulajdonít.
Az új fajta adónem aztán több szinten is kudarcot vallott. Egyrészt hiába próbálta az egész kormánypárti kommunikációs gépezet elhitetni, hogy a szolgáltatók majd nem fogják áthárítani az új terheket a fogyasztókra, másrészt pedig többször is emelni kellett az adó mértékét a következő bekezdésben kifejtett említett tervezhetőség jegyében.
Matolcsy és biztos lábakon álló 2013-as költségvetés
Bár már 2012 nyarán megírtuk, hogy több sebből vérzik a költségvetés, de legvadabb álmainkban sem fordult elő, hogy az év végi parlamenti hajrá három (!) Matolcsy-csomagot is hoz. Pedig a kormányzati szereplők nyáron igencsak büszkélkedtek a megalapozott és tervezhető büdzsével.
„A jövő évi költségvetés beruházási fordulatra épít, és ahhoz megfelelő forrásokat is biztosít" – mondta Matolcsy György, akkori nemzetgazdasági miniszter 2012. június 27-én a parlamentben a 2013-as költségvetésről szóló törvényjavaslat általános vitáját megnyitó expozéjában.
Orbán Viktor maga is arról beszélt, hogy a költségvetés minden korábbinál előbb történő elfogadására azért van szükség, hogy tervezhető és kiszámítható legyen a következő év. A nagy kapkodásnak persze nyögés lett a vége. A költségvetést többször módosítani kellett.
Adónemek csökkentése
A ciklus elején arra is kaptunk ígéretet, hogy drasztikusan csökken az adónemek száma. Nem sikerült egyharmaddal csökkenti az adónemek számát. Jelenleg 55 adófajta van Magyarországon, 2010-ben 52-féle volt. Következtetésképp, történtek ugyan eltörlések, de azokat más adónemekkel helyettesítették. Hozzávetőlegesen 40 közteher mértékét pedig növelték. Matolcsy György még nemzetgazdasági miniszterként ezzel szemben megígérte az adónemek számának drasztikus csökkentését.
"Júliustól elindul egy hároméves adócsökkentési program Magyarországon. (...) Mi egyharmaddal csökkenteni szeretnénk az adónemek számát (jelenleg 52) Magyarországon. Július elsejétől indul ez a folyamat. Nagyjából 12-15-16 adónem eltörléséről van szó" – mondta 2010. május 7-én Matolcsy György a TV2 Mokka című műsorában.
A Nemzeti Bank élén
A miniszterelnök hűséges fegyverhordozójaként, abban a jutalomban részesült, hogy kinevezték 2013 márciusában az MNB elnökének, ahol azóta a folyamatosan vágja az alapkamatot és a Növekedési Hitelprogram keretében önti a pénzt az általa lenullázott gazdaságba a jegybank devizatartalékaiból. Ez azt is jelentette, hogy hátrább szorult a reflektorfényből és kevesebbet szerepel, áldásos tevékenységét azonban még sokáig élvezhetjük, hiszen megbízatása jegybankelnökként 6 évre szól.
Az utolsó 100 komment: