A brazíliai világbajnokságra és a szokásos nyári uborkaszezonra való tekintettel egy könnyedebb összefoglalóval készültünk. A teljesség igénye nélkül felidézünk pár momentumot a magyar labdarúgó-válogatott háza tájáról az elmúlt bő negyed évszázadból.
Magyarország az 1986-os mexikói világbajnokság óta nem kvalifikálta magát nemzetközi tornára. Némi fényt jelenthet az alagút végén, hogy a 2016-tól a kontinensviadalok 16-ról 24 csapatosra bővülnek, így a selejtezőben elért harmadik hely is pótselejtezőt ér. Valamint ne feledkezzünk meg arról, hogy a tao-val és a stadionfejlesztésekkel mennyi pénz áramlik a fociba. Többet nem jelenthet majd kifogást az, hogy milyen környezetben kényszerülnek játszani a meccseiket a focistáink.
A kérdés már csak az, hogy a magyar futball felébred-e valaha csipkerózsa álmából. Amíg kupacsapatainknak továbbra is gondot jelentek olyan erőpróbák, mint fél amatőr máltai csapatok elleni elő-előselejtezők, addig nem érdemes túl nagy álmokat dédelgetni.
A keleti nyitás jegyében felkészülési meccsen a minap pedig az U19-esek szenvedtek vereséget Üzbegisztán ellen. De ne legyünk igazságtalanok: reméljük a hazai rendezésű Eb-n már jobban fog szerepelni a Mészöly-alakulat, mert a korábbi hat edzőmeccsét mind megnyerte. A Loki pedig edzőmérkőzésen visszavágott a Lyonnak 4-2-es győzelmével a BL-ben elszenvedett vereségekért.
A magyar foci Mohácsa: 1986, Mexikó, Irapuato
28 éve szerepelt utoljára a magyar válogatott nemzetközi tornán. Azóta nem termett babér a nemzeti tizenegynek a selejtezők során. A '86-os vb-selejtezőket magabiztosan az első helyen hozta le a magyar válogatott és 1986 márciusában Budapesten felkészülési meccsen 3-0-ra sikerült legyőzni Brazíliát, így a közvélemény bizakodó volt a vb-szerepléssel kapcsolatban.
Az első meccsen a szovjetek megsemmisítő 6-0-ás vereséget mértek a magyar válogatottra Irapuatoban, amelynek okairól azóta is vita folyik. A második meccsen Kanadát 2-0-ra sikerült legyőzni, de a harmadik meccsen a franciáktól elszenvedett 3-0-ás vereség azt jelentette, hogy a válogatott számára befejeződik a mexikói világbajnokság.
Így hiába sikerült Kanadát 2-0-ra legyőzni, nem sikerült csoport harmadikként továbblépni a rossz gólarány miatt (az akkori lebonyolítás szerint a 6 csoport harmadikból a legjobb 4 továbbjutott a nyolcaddöntőbe).
Atlanta, 1996
Az 1996-os atlantai olimpián résztvevő U21-es csapat a magyar labdarúgás Mexikó óta eltelt időszak egyik legnagyobb sikere, még akkor is ha végül pont nélkül esett ki a csapat. Ennek ellenére sem vallottak szégyent hiszen olyan bivalyerős csoportba kerültek, ahol Brazíliával és Nigériával kellett farkasszemet nézniük. Ezekben a csapatokban már ott játszottak olyan korszakos zsenik, mint a braziloknál Roberto Carlos, Ronaldo és Bebeto vagy a nigériaiaknál Okocha, Babayaro és Kanu. Hiányérzetünk csak a Japán ellen az utolsó pillanatokban elvesztegetett győzelem kapcsán lehet.
Pótselejtező a szerbek ellen
A sors kiszámíthatatlanságának következtében a Mexikó óta eltelt időszak legeredményesebb selejtezőbeli szereplése egyben az egyik legnagyobb pofont is jelentette. Persze ha a selejtező eredményeit szemügyre vesszük - ahol csak Azerbajdzsánt sikerült oda-vissza legyőzni, illetve a finneket itthon - akkor a pótselejtezős eredmény nem olyan meglepő. Az említett eredményeken kívül a svájciak és a norvégok elleni hazai döntetlen után egy finn idegenbeli döntetlen a második pótselejtezős helyett jelentette.
A pótselejtezőt a legendás finn öngólnak köszönhetjük:
A sorsoláson végül Jugoszláviával kényszerültünk pót selejtezni, aminek megalázó kimenetele lett. A Csank János vezette nemzeti tizenegy Budapesten 7-1-re, Belgrádban 5-0-ra kapott ki. A két csapat közötti különbséget jól jelzi, hogy az első meccs 10.percében már hárommal mentek a jugoszlávok.
A máltai vereség
A magyar foci újabb fekete napja 2006. október 11-én jött el, amikor Európa-bajnoki selejtezőn a máltaiak 2:1-es arányban múlták felül a magyar csapatot. Jellemző, hogy a fél amatőr máltai csapat ezután úgy ünnepelt, mintha legalább Eb-re jutottak volna ki. A csoportban végül csak Máltát sikerült megelőzni, ezzel pedig az ötödik helyen végzett a magyar csapat. Még Moldova és Bosznia-Hercegovina is előttünk végzett.
Győzelmek barátságos meccseken
De persze voltak sikerek is. Csak barátságos meccseken. Ki ne emlékezne Torghelle Sándor Oliver Kahn-nak lőtt két góljára a németek ellen.
És persze a sörmeccsre készülő világbajnok olaszok legyőzése:
Meddig alussza Csipkerózsika-álmát a magyar futball?
A fényt az alagút végén az U20-as válogatott világbajnoki bronza jelentette, amitől a sikerekre kiéhezett közönség nagy várakozással tekintett a jövőbe. A csapat tagjai azonban nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket és a felnőtt válogatottban sem sikerült maradandót alkotniuk.
Mindenesetre a 2014-es Eb-től az eddigi 16 csapatos tornát 24-esre bővítik, így a selejtezőben a bronzérmes hely is pótselejtezőt érhet. Pénzből mindenesetre a tao-val a stadionfejlesztésekkel jelentős mennyiségű áramlik a sportba, kérdés mennyi eredménye lesz a sportág közpénzzel való kitömésének.