Mikor éppen nem az a cél, hogy hangzatos ígéretekkel kábítsák a választókat, vagy ostoba ötletekkel (kötelező drogteszt) eltereljék az emberek figyelmét elhibázott döntésekről, mutyikról vagy éppen az országot beláthatatlan függőségi helyzetbe hozó, oroszokkal kötött paksi paktumról, akár komolyan vehető anyagok is születhetnek. Ilyen például a most kiszivárgott drogügyi koncepció tervezete is. Május 20-án, kormányülésen döntenek majd erről az új drogstratégiáról, amely az eddigieknél jóval konstruktívabb elképzelésekkel kecsegtet.
A drogkérdéshez való kormányzati hozzáállásra ugyanis az elmúlt években a tudatlanság, az álszentség és az elavult módszerek erőltetése volt a jellemző. A kábítószerügyre fordított költségvetési források folyamatosan csökkentek, 2010 után drasztikusan megvágták a költségvetésből erre a célra fordított összeget. A 2013-as „Tiszta tudat, józanság, küzdelem a kábítószer-bűnözés ellen” című stratégiában pedig egyszerűen azt ígérték, hogy 2020-ra eltűnnek a drogok Magyarországról. Csiribí-csiribá, volt nincs.
Mielőtt még azt gondolhattuk volna, hogy a 2013-as stratégia szerzője valamilyen kábítószer befolyása alatt írta a képtelen koncepciót, Kocsis Máté még rátett egy lapáttal. Tavaly év végén teljesen elszállt, és bedobta az iskolákban és bizonyos szakmák dolgozói körében alkalmazandó kötelező vizeletteszt észbontó ötletét. A dolog persze valószínűleg csak porhintés volt, a felvetést előbb finomították és önkéntességről kezdtek beszélni, végül pedig gyorsan le is lett rágva a gumicsont.
A tűcsere kálváriája
A legtöbb kárt persze nem a kötelező drogteszttel való bohóckodás okozta, hanem a józsefvárosi tűcsereprogram kinyiffantása, amely az ombudsman véleménye szerint is jogsértő helyzetet idézett elő. Kocsis Máté, kerületi polgármesterként kezdte támadni a tűcsere programot működtető Kék Pontot, amely 2014-re be is fejezte működését.
Forrás: drogriporter.blog.hu
Szinte csodaszámba megy, hogy az új stratégiában a tények végre kendőzetlenül megjelennek. Eszerint a csökkenő források és bizonyos kerületi döntések miatt szűkült a hozzáférhetőség a tűcsereprogramokhoz, ami a HIV-vírus vagy a hepatitis-C terjedését eredményezte. A tervezet nemzetközi példákat is felhoz arra, hogy ezek a betegségek ott terjednek, ahol nincsenek ártalomcsökkentő szolgáltatások (mint amilyen a Kocsis Máté vezényletével elkaszált tűcsereprogram is volt). Sőt mi több, a stratégia az ilyen szolgáltatásokra való pályázati pénzeket is szorgalmaz.
A drogmegelőzésre fordított költségvetési források felére csökkentése és a fontos megelőző programok bezárásának eredményeképpen mára megduplázódott a Hepatitis-C-vel fertőzöttek száma a budapesti drogfogyasztók körében. A valóság szöges ellentéte a józsefvárosi önkormányzat korábbi kijelentésének, mely szerint a tűcserék felelősek azért, hogy a Hepatitis-C vírus 2011 és 2014 között közel kétszeresére nőtt a drogfogyasztók körében.
Forrás: ataszjelenti.blog.hu (2011: a kormány megkezdi a Kék Pont munkájának ellehetetlenítését)
Valójában ugyanis 2011 után egyre kevesebb pénz és egyre több politikai támadás jutott a szakembereknek, akik elbocsátásokkal (a Kék Pont például 2012-ben egy tucat munkatársat volt kénytelen elbocsájtani, forráshiány miatt), a nyitvatartási órák, a kiadható tűk és fecskendők számának korlátozásával tudtak csak életben maradni.
„Abban az időszakban, amikor az önkormányzat szerint “felelőtlen tűosztogatás” folyt a kerületben, valójában drámaian csökkent a kiosztott steril tűk aránya. Jóval kevesebb tűt adtak ki, mint 2011-ben, és jóval kevesebbet, mint amennyit az ENSZ ajánlásai megkövetelnek a hatékony járványmegelőzés érdekében. Az ENSZ ajánlása szerint 200 steril tű/kliens/év a HIV-járvány megelőzéséhez szükséges arány. Magyarországon azonban még 2011-ben is csupán évi 144/kliens/tűt osztottak ki, 2014-ben pedig kevesebb, mint a felét” – írta Sárosi Péter, szakértő a TASZ blogján.
Járványveszély: riogatás vagy valóság?
Íme egy szemléletes grafikon a tűcsereprogramok által kiosztott steril tűk számának és a Hepatitis-C-vel fertőzöttek számának változásáról:
Forrás: drogriporter.hu
2014-re tízből hat injekciós drogfogyasztó hordozza a krónikus májgyulladást okozó Hepatitis-C vírust. A betegek aránya az injekciós drogfogyasztók közt 3 év alatt a duplájára nőtt. Ez pedig nem indokolható mással, mint a Kék Pontok forráscsökkentésével, majd az országosan legnagyobb tűcsereprogramok bezárásával. Ezzel valóban felmerülhet a járványveszély Budapest belvárosában.
Az önkormányzat elzárkózott a Kék Pont szakmai beszámolójának elfogadásától, bérleti díjukat jócskán megemelte, holott a járvány elleni küzdelem mellett ez volt az a program, ahonnan a használók jó eséllyel jutottak be valamilyen elterelő programba is. A működéshez a szervezet évi 30 millió forintot kért az emberminisztériumtól, ahonnan még válasz sem érkezett.
A szakma le van ejtve
A szakmai szervezetek javaslataira a kormány egyáltalán nem volt nyitott, sőt, azokkal ellentétes lépéseket tett: a drogpolitikában a prevenció és az ártalomcsökkentés helyett a tiltás, a prevenció ellehetetlenítése, a forráscsökkentés, szakértői segítségnyújtás helyett pedig a bűnüldözési módszerek felé tolódás lett a jellemző.
A nagy tapasztalattal rendelkező szakmai szervezetek programjai, a kormányzati döntések nyomán kiszorultak az iskolákból, az iskolapszichológusok, az iskolai szociális munkások száma csökkent, ami maradt, azok a rendőrségi programok. Ezek szakmai ajánlások nélkül, a Belügyminisztérium vezérlésével, a nemzeti drogkoordinációtól függetlenül, szakmai befolyás nélkül bűnmegelőzési programként működnek, minden rendőrkapitányságon egy drogprevenciós tanácsadóval. Az már kevésbé érdekli a kormányt, hogy a szakértők és a nemzetközi szakirodalom szerint a rendőrség nem alkalmas arra, hogy etikus és hatékony drogprevenciót folytasson.
Mindeközben a Hepatitis-C-vel fertőzöttek számának növekedése mellett jelentősen nőtt a stimuláns dizájner drogok miatti halálos túladagolások száma is. A pszichiáterek pedig komoly pszichotikus epizódokról számolnak be tizenéves szintetikus fűfogyasztók körében.
Van remény?
Az új tervezet előnye, hogy legalább már nevén nevezi a dolgokat. Ebből a 444.hu állított össze egy kimerítő listát:
- az amfetaminok fogyasztása az elmúlt 4 évben 50 százalékkal nőtt,
- a szakiskolákban sokkal többet drogoznak, mint a gimnáziumokban,
- 2009 és 2013 között eltűnt a heroin, a helyére bejöttek a designer drogok, összesen 118 új anyag jelent meg az elmúlt években,
- a halálozási mutató 2011 után újra emelkedésnek indult, 2014-ben meghaladta a korábbi mértéket,
- jönnek a „Szcientológiai Egyház drogprevenciós programjai is, amelyek megtévesztő tartalommal és célokkal jelennek meg az iskolai színtéren”,
- terjed a hepatitis és a HIV.
A drogtémából demagóg politikai előnyszerzést kovácsoló kormányzati hozzáállás eddig csak a preventív, hatékony problémakezelést kínáló programok ellehetetlenítését, a drogok további terjedését és járványt eredményezett. Ha a józan, ártalomcsökkentést támogató anyag átmegy a Fidesz kam(u)pánygyárán, ez most talán változhat. De vajon érdemes ebben reménykedni akkor, amikor Orbán Viktor épp a halálbüntetés visszaállításával, a „keresztény”„demokraták” pedig a vasárnapi boltbezárással próbálnak maguknak politikai tőkét kovácsolni?