A Fidesznek újabb 600 millió forintnyi közpénzt sikerült elvernie propaganda-plakátokra, amelyek segítségével részigazságokat, csúsztatásokat, vagy éppenséggel hazugságot próbálnak beleverni az emberek fejébe. Nem beszélve arról, hogy tovább folytatódik a menekültek meghurcolása is.
Nem ez az első, hogy a kormánypárt súlyos százmilliókat költ öncélú propagandakampányára, gondoljunk csak a korábbi plakátokra, vagy éppen a nemzeti konzultációkra. Két közös tulajdonsága volt ezeknek az eszközöknek: elterelni a figyelmet súlyos problémákról és megpróbálni alátámasztani a kormány igazát, bár a pontos eredményeket sosem sikerült megismernünk arról, hogyan is működött a nemzeti konzultáció, és annak feldolgozása.
Összességében már több milliárd forintot vert el a Fidesz ezekre a kérdőívekre és plakátokra, miközben számos területen fel lehetett volna használni okosan a közpénzeket.
Forrás: szarvas.tumblr
Illegális bevándorlók?
Állítás: Nem akarunk illegális bevándorlókat! - Csúsztatás
A Habony-művek nagy dobása volt tavasszal az illegális bevándorlással kapcsolatos téma bedobása, mivel a kormány népszerűsége nagyot zuhant 2014 októbere óta. Ezzel egyrészt sikerült elterelnie olyan fontos kérdésekről a közbeszédet, mint például a fiatalok kivándorlása, a növekvő szegénység, vagy éppen a korrupció. Másfelől viszont egy olyan nehezen emészthető témát dobtak be a mindennapokba, amely az átlagemberek számára nehezen értelmezhető. A Fidesz ugyanis előszeretettel mossa össze a gazdasági bevándorlókat a konfliktusok miatt kényszerűségből otthonukat otthagyó valódi menekültekkel.
Európa jelenleg súlyos problémával néz szembe, mivel a Közel-Keleten (Szíria, Irak, Jemen), és Afrikában (elsősorban Líbia, Nigéria) is súlyos polgárháborúk, valamint terrorizmus tombol, emiatt pedig milliók kényszerülnek elhagyni otthonukat, egy részük pedig Európában keres menedéket. Természetesen vannak olyanok is, akik pusztán a jobb élet reményében (fideszül értsd: gazdasági bevándorlóként) próbálnak Európában munkát találni.
A menekültek jó része azonban még mindig azok közül kerül ki, akik a konfliktuszónákból érkeztek. Az, hogy Magyarországra is egyre több menekült érkezett az elmúlt időszakban az egyenes összefüggésben van a Közel-Keleten tomboló konfliktus eszkalálódásával: Magyarország egy tranzitország azoknak, akik Nyugat-Európába próbálnak eljutni a háború sújtotta országokból. Többségük nem illegális bevándorló, hanem menekült, akiken - európai segítséggel - legalább ideiglenesen segíteni kellene, azonban a Fidesz a népszerűségnövelés érdekében úgy állítja be ezeknek az embereknek a helyzetét, mintha ők azért érkeztek volna Magyarországra, hogy elvegyék a magyar emberek munkáját. Ennek a realitása nulla.
Rezsicsökkentés, az örök téma
Állítás: Sokat spóroltam a rezsicsökkentéssel! - Részben igaz
A rezsicsökkentéssel valóban több ezer forintot spóroltak a háztartások, kérdés, hogy ez mennyire számít soknak. Ha már a kormánypárt ennyire fitogtatja, hogy mennyit spóroltak az emberek a rezsicsökkentéssel, talán érdemes arról is emlékezni, hogy mennyit buktak 2010 és 2013 között a megszorítások során.
Közvetve és közvetlenül is rengeteg pénzt buktak a háztartások az adóemelések és kiadáscsökkentések által. Az adórendszert pedig úgy sikerült átalakítani, hogy a legalsó decilisekbe jutó háztartások megélhetési szintje visszaesett. Nekik pedig még a rezsicsökkentés is sokkal kevesebb többletet jelentett (gondoljunk csak a fával fűtőkre). A kormányzati gazdaságpolitika, és rezsicsökkentések valódi nyertesei a leggazdagabb háztartások voltak, hiszen arányaiban messze ők nyerték a legtöbbet az intézkedéseknek köszönhetően (de hogy alternatívát is írjunk, például a jövedelemhez kötött rezsicsökkentés sokkal ésszerűbb lett volna, mivel a jövedelemtranszfer miatt nőtt a rés az alsó és felső decilisek között).
Otthonteremtési támogatás?
Állítás: Akár 3 millió forint otthonteremtésre - Igaz
Július elsejétől valóban kedvezményhez juthatnak a családok otthonteremtésre. A program igazi nyertesei viszont a nagycsaládosok, mivel 4 gyerek szükséges ahhoz, hogy a 3 milliós kedvezményt igénybe lehessen venni.
Ha viszont az átlag magyar családot vesszük alapul (a statisztikák alapján), akkor egy fiatal párnak többnyire egy, maximum kettő gyereke van, az ő esetükben pedig a támogatás maximum összege 800 ezer, vagy 1,5 millió forint.
Növekvő minimálbér?
Állítás: Újra nő a minimálbér - Részben igaz
Az valóban igaz, hogy nő a minimálbér, csakhogy ez egy olyan kijelentés, mintha a Fidesz azt plakátolta volna ki, hogy a repülő repül, vagy a hajó meg úszik a vízen. Hiszen az elmúlt években ez mindig is így volt. Ráadásul a kormánypártnak sikerült öngólt rúgnia a plakátokkal, mivel az idősorokból kiderül, hogy az elmúlt tíz évben kizárólag a Fidesz-kormányzás alatt fordult elő az, hogy stagnált a nettó minimálbér. Tehát, ha a plakát mögöttes üzenete, hogy a Fidesznek köszönhető, hogy újra nő a minimálbér, akkor az egy szimpla hazugság, mivel a Fidesz adópolitikájának volt köszönhető, hogy 2 éven keresztül nem nőtt a nettó minimálbér.
Táblázat forrása: veol.hu
Ingyenes óvodai étkeztetés?
Állítás: A gyerekeimnek ingyenes lesz az óvodai étkeztetés - Részben igaz
Lázár János jelentette be, hogy szeptembertől ingyenes lesz az étkeztetése minden olyan gyereknek, akinek 3 éves kortól kötelező óvodába járnia. Később ez annyiban módosult, hogy jövedelem helyzettől teszik függővé és az ingyenes étkeztetést, tehát a legtehetősebb családok gyermekei nem részesülnek az ingyenes ellátásban - ez kivételesen jó döntésnek minősül.
Azt azonban hozzá kell tenni, hogy a kormány csupán egy meglévő rendszert fejlesztett tovább. Több lépcsőben, Medgyessy kormányzása alatt, 2002-ben indult el az ingyenes gyermekétkeztetés. Minden évben egy-egy újabb korosztályt vontak be a programba. 2010-ben annyi történt, hogy nem állították le a programot.
Tudni kell azt is, hogy az ingyenes étkeztetés nem oldja meg a növekvő gyermekszegénységet, ami az egyik legsúlyosabb probléma Magyarországon. Erről már inkább hallgat a kormány, és inkább más témák irányába próbálja terelni a közvélemény figyelmét.
Nagyobb növekedés, mint az EU-ban?
Állítás: Nálunk nagyobb a gazdasági növekedés, mint az EU-ban - Csúsztatás
Az állítás egy nagy csúsztatás, mert az egész arra hajaz, mintha Magyarországon valami bődületes nagy növekedés lenne, és jobbak vagyunk Nyugat-Európánál is. Csakhogy a tények valójában így néznek ki:
- Valóban volt néhány negyedév tavaly, amikor a magyar gazdasági növekedés magasabb volt, mint a legtöbb uniós tagországban, csakhogy ez annak tudható be, hogy a magyar gazdaság az egyik leggyengébb, és az elmúlt 5 év összteljesítménye is az egyik leggyengébb volt az Unióban.
- A régióban még rosszabb a helyzetünk, az elmúlt 10 évben jelentősen lemaradtunk, és a Fidesz-kormánynak sem sikerült javítania ezen.
- Ráadásul a konvergencia miatt az lenne a természetes, ha Magyarországon hosszú távon nagyobb ütemben nőne a GDP, mint az Unió egészében, tehát ez megint csak egy olyan kijelentés, amellyel normális esetben nem is kellene foglalkozni. Csakhogy a kétezres évek eleje óta a rossz gazdaságpolitikák miatt az a tapasztalat, hogy Magyarországnak egyáltalán nem sikerült felzárkóznia még kicsit sem az EU-átlaghoz, ráadásul ahogyan korábban is írtuk, a régióban is sikerült jócskán lemaradnunk. Összességében tehát közel sem olyan jó a gazdasági helyzet, mint ahogy azt a Fidesz felvázolja.