Közvetlenül Orbán Viktornak lehet befolyása az adóhivatalra a jövőben, miután a hozzá lojális „elszánt harcost” és „hűséges bajtársat”, Tállai Andrást nevezték ki a NAV élére. A Nemzetgazdasági Minisztérium fideszes politikai államtitkára felel majd kormánybiztosként azért, hogy december 31-éig megtörténjen a NAV szervezeti átalakítása és az ahhoz szükséges jogszabályok előkészítése. Az bizonyos, hogy az átalakításoknak köszönthetően a kormány közvetlenebbül férhet hozzá az adózók adataihoz, így Tállai irányítása alatt még tovább nőhet az adóhatóság feletti politikai ellenőrzés.
Mindeközben Vida Ildikó távozása, s főként a volt elnök távozásának körülményei totális bizonytalanságot idézett elő az adóhatóságon belül. Erre rátett egy lapáttal az is, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter azt nyilatkozta: a NAV-nál dolgozó 23 ezer fő minden összevetésben jóval felette van a szükséges létszámnak. A Vám- és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezete teljes mértékben elutasította a NAV „buldózer típusú” átalakítását, mivel ennek következtében akár 2500 család megélhetése is veszélybe kerülhet.
NAV-átalakítások
Vida Ildikó távozása után Tállai András miniszterhelyettesként, a minisztériumon belül létrejövő önálló adóügyi államtitkárság vezetőjeként fogja a jövőben felügyelni az adóügyeket. Hogy miért kellett ehhez ilyen furfangosan átalakítani a NAV-ot, miért nem volt elég, hogy Tállai simán beleüljön a volt NAV-vezér, Vida Ildikó székébe?
A válasz az, hogy ha Tállai Vida korábbi helyét foglalta volna el, akkor új választást kellett volna kiírni a fideszes képviselő választókörzetében. A kétharmados parlamenti többségét a februári, veszprémi választáson elvesztő kormánypárt ezt nem akarta megkockáztatni.
Miért pont Tállai?
Tállai András kinevezésével kapcsolatban azt el kell mondani, hogy a fideszes képviselő legalább rendelkezik könyvelői múlttal, így otthonosabban mozog az adózási kérdésekben. Az új pozíciójához bizonyosan hozzájárulhatott az is, hogy Tállai teljes mértékben élvezi a miniszterelnök bizalmát. Orbán az adóhatóság új vezetőjét, korrekt, lojális, rendes embernek tartja. A miniszterelnök a tavalyi parlamenti választási kampány során Tállait „hűséges bajtársnak”, „elszánt harcosnak” nevezte.
Kép forrása: index.hu
Ezen kívül nagyon szereti a focit is: a mezőkövesdi focicsapata 2013-ban 400 milliós rendkívüli kormányzati támogatást kapott. A plusz juttatások révén a 17 ezer lelkes város ezer fős stadionját ötezerre bővítették. A helyi futballklubot vezető Tállai akkor azt állította, „szemernyit sem” lobbizott – írja a vs.hu
Az ígéretek szerint heteken belül a parlament elé kerül a törvény a NAV átalakításáról. Az egyik nagy változtatás az lehet, hogy az eddigi három szintű hatóság (megyei, regionális és központi), januártól már csak kétszintű lesz: csak a központ és a megyék maradnak. A központi állomány a minisztériumba kerül, egyúttal pedig egybevonják a vám- és adóigazgatóságot is. Az bizonyos, hogy a NAV-átalakítások a kormány számára direktebb szakmai befolyást tesznek lehetővé. A kérdés az, vajon mennyire fog látszódni a jövőben a NAV munkáján az erőteljes politikai befolyás?
Politikai nyomás
A Nemzeti Adóhatóság (leánykori nevén az APEH) vezetése minden kormányzat idején kiemelt jelentőségű, bizalmi pozíció. Az adóbevételek behajtása kulcsfontosságú az állam számára, de a kormány vezetői megválogatják azt is, hogy a kényes adóügyekre ki láthasson rá. A mostani átalakítások következtében (azaz leginkább Simicska volt embereinek a megszabadulása után) a jövőben közvetlenül Orbán Viktornak lehet befolyása az adóhivatalra.
Az igazi veszélyt az adófizetők számára az jelentheti, hogy ha az adóhivatal központi irányító egysége beolvad az NGM államtitkárságába, akkor az adózói adatbázisok sokkal közelebb kerülnek a minisztériumi vezetőkhöz – jóformán csak önmérséklet kérdése lesz, hogy elkezdik-e azokat böngészni – írja a hvg.hu. Magyarul, a kormánynak közvetlen rálátása lesz a konkrét adóügyekre, így Tállai irányítása alatt még tovább nőhet az adóhatóság feletti politikai ellenőrzés, ezzel pedig a politikai indíttatású karaktergyilkosságoknak és ellehetetlenítéseknek még egy eszköztára lesz.
2500 család megélhetése veszélybe kerülhet?
Egy ilyen nagy átalakítás mindig azzal szokott járni, hogy mindenki hónapokig keresi a helyét, az ügyek állnak, vagy lassan haladnak előre, nem tudni, kinek, mi lesz a felelőssége, ki írhat alá, és ki dönthet nagy horderejű ügyekben. Ez azonban csak a kisebb probléma lehet: Varga Mihály a Népszabadságnak adott interjújában elmondta, hogy a NAV, egy hasonló ország adóhivatalához képest ma jóval nagyobb létszámmal működik. Ez a 23 ezer fő minden összevetésben jóval felette van a szükséges létszámnak.
Varga szavaiból egyértelműen kiolvasható, hogy jelentős elbocsátásokra lehet számítani: nem is csoda, hogy a Vám- és Pénzügyi Dolgozók Szakszervezete is megszólalt az ügyben. Holecz Gábor, az érdekvédelmi szervezet elnöke azt mondta, elutasítja a NAV „buldózer típusú” átalakítását. A tömörülés szerint át kell gondolni a megyei igazgatóságok összevonását, illetve a középfokú szervek teljes megszüntetését, és sérelmezik, hogy mind a beosztotti, mind pedig a vezetői állomány a sajtóból értesül a különböző átszervezési koncepciókról.
Holecz hozzátette: elfogadhatatlannak tartják, hogy 2500 magyar család megélhetése kerülhet veszélybe a szervezeti átalakítások miatt. „Annál a szervezetnél, amely a költségvetés bevételi oldalának biztosításában, így az ország működése szempontjából a leginkább érintett, csak sebészi pontossággal, kellő szakértelemmel lehet bármilyen változtatást eszközölni”.
Sokan nem is várták meg, hogy mi lesz a NAV-nál. A hivatásos állományból például többen is felmondtak az átszervezés miatt óriási bizonytalanságra hivatkozva. Átlagosan minden hónapban mintegy százan adják be a felmondásukat. Igaz, a döntésükhöz az is hozzájátszhatott, hogy Európán belül majdnem Magyarországon a legalacsonyabbak az adóhatósági bérek, nálunk csak a bolgároknál fizetnek kevesebbet.
Miért van szükség az átalakításokra?
Az átszervezést a hivatalos nyilatkozatokban azzal magyarázzák, hogy egy ügyfélbarát, kevésbé bürokratikus szervezet fog majd létrejönni. A kérdés költői, de azért feltesszük: vajon mi akadályozta meg a kormányt abban, hogy még a Vida Ildikó által vezetett NAV-ot alakítsák át úgy, hogy a kiemelt adózóktól is beszedjék a tartozásaikat az ügyfélbarát legyen, miért kellett az, hogy közvetlenül a kormány alá rendeljék a NAV-ot?
Az átszervezést és a NAV-on belüli hatalomátvételt próbálja majd legitimálni a kormány azzal, hogy jövőre részlegesen, 2017-ben pedig már a magánszemély adózók zöme számára az adóhivatal fogja megcsinálni a személyijövedelemadó-bevallást. A hvg.hu egyik forrása szerint technikailag már most is fel van készülve erre a NAV, vagyis igazából biztosra mennek Orbánék. Most éppen csak az átszervezésekkel a gombhoz kívánják varrni a kabátot.