Múlt hét csütörtökön robbant be a hír, amiről még maguk a kormánytagok sem tudtak: Magyarország ismét az IMF-hez fordul segítségért. A kezdeti kommunikációs zűrzavart követő hallgatást Matolcsy miniszter a Wekerle Sándor üzleti főiskolán tartott előadása törte meg. A meglehetősen érdekes ívű beszéd közben érintettük az 1500 évvel ezelőtti, világhírű magyar agysebészeket, megtudhattuk, hogy a turizmus jó, de azt is, hogy Kína nem csupán egyetlen országnak tűnik... az is. A mintegy félórás előadás legvégén került csak sor az IMF hitel magyarázatára: a ma még láthatatlan siker növelésében bekövetkező esetleges problémák kiküszöbölésére szolgálhat.
Mindezek után, számítani lehetett rá, hogy a gazdaságpolitikáért felelős miniszter kemény nap elé nézhet majd a Parlamentben, ahol a várakozásoknak megfelelően, napirend előtt az új hitelkérelem volt a fő téma. Matolcsy miniszter pedig hétfőn egy mindössze 4 perc 48 másodperces felszólalásával máris dobogós helyet szerzett a Pinokkió díjasok - egyre bővülő - nehézsúlyú bajnokai között. A Schiffer frakcióvezető szavaira adott válasz teljes egészében az abszurd kategóriába tartozik. Értsd: gyakorlatilag nincs olyan mondata, ami igaz állítást fogalmazna meg. Mi most összeszedtük a legdurvábbakat.
"Nem megszorító, nem sanyargató, nem sarcoló eszközök" - Mégis minek nevezné miniszter úr a MANYUP pénzek einstandolását, a jövedéki adóemeléseket, a válságadók bevezetését, az állami gyógyszerkassza megvágását, a korengedményes nyugdíjak eltörlését, a rokkantnyugdíjak felülvizsgálatát, az álláskeresési segély megszüntetését, az álláskeresési járadék három hónapra való csökkentését, a munkavállalói járulék növelését, a közszférában a bérek befagyasztását, a népegészségügyi termékadó bevezetését … és még sorolhatnánk; a lista messze nem teljes. No persze tudjuk: ezek nem megszorítások, csupán kiigazítások és újjászervezések.
"Helyreállítottuk az ország gazdasági mozgásterét" - Valóban lélegzetvételhez jutottunk. No de milyen áron? Mozgásterünk sajnos nem volt egy fikarcnyi sem. Gondoljunk csak a rendre kudarccal végződött kötvényaukciókra! Szintén a mozgástér hiányát támasztja alá a bejegyzés témája már önmagában is. Jelesül, hogy az elmúlt 18 hónap gazdasági szabadságharcát hirdető gazdaságpolitika ellenére, most mégis vissza kell mennünk a Valutaalaphoz – az újabb kölcsön reményében.
"Magyarország képes volt csökkenteni az államadósságát" - Éppen azon a napon írtunk erről a nyilvánvaló hazugságról, amikor az NGM kiadta az azóta elhíresült IMF közleményt. Miként beszámoltunk róla, az elmúlt negyedévben 76,7-ről 82 százalékra nőtt az államadósság. Ekkora volt tavaly márciusban is, csak épp azóta a kormány lenyúlt a GDP 10 százalékának megfelelő megtakarítást (vö. MANYUP pénzek). Azt is figyelembe véve, hogy a kormány legfontosabb célkitűzése az adósság csökkentése, ez a teljesítmény sikertelenség, ami ráadásul látható.
"Európai uniós sikerek közé kívánkozó példa" - Az országkockázatot mérő CDS mutató az egekben, a 2012-es gazdasági növekedési kilátásaink a közép-európai országok között a legrosszabbak, az államadósság szintje rekordokat döntöget, és a bóvlivá minősítés veszélye napokra, talán órákra volt. Eközben a velünk együtt az EU-hoz csatlakozott országok szépen, lassan mind lehagynak minket.
Mivel Görögország és Olaszország – a két eddigi leggyengébb láncszemnek tekintett ország – a gazdasági válságát politikai szinten próbálja meg kezelni (miniszterelnök- és kormánycsere) után most új jelentkező volt a leggyengébb láncszem pozíciójára. Igen, Magyarország volt az. Azonban az IMF felkérése a táncra egyelőre csökkentette ezt a veszélyt. Mi ilyesfajta sikereket maximum az ellenségeinknek kívánnánk.
Hazugságoktól hemzsegő felszólalását Matolcsy - a változatosság kedvéért - egy igazsággal zárta:
"Növekedésre, beruházásra és versenyképességre" van szüksége az országnak. A kérdés csak az, hogy mégis hogyan kívánja ezt elérni Orbán Viktor jobbkeze. Ehhez ugyanis elsősorban nem biztosítás kellene, hanem jó gazdaságpolitika. Ez viszont sajnos nem az.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy Orbán és Matolcsy szabadságharca csúnyán véget ért. Persze az is lehet, hogy nem. Nézzük meg közösen ezt a videót, és kérdezzük meg a Sötét Lovagtól!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Ténytár Facebook csoportjához!