A magánnyugdíj-pénztári einstand óta követjük figyelemmel az azt követő kormányzati ígéretcunamit. Csak emlékeztetőül: az eredeti terv ugyebár az volt, hogy még 2011-ben elindulnak az egyéni számlák az állami rendszerben, mégpedig úgy, hogy a tisztes polgárok manyup-megtakarításait oda szépen át is vezetik. Sőt, még örökölhetővé is teszik.
Ezt a tervet ígérte meg 2010 októberében Selmeczi Gabriella ex-nyugdíjvédelmi megbízott, 2010 novemberében Matolcsy György és Orbán Viktor. Sőt. Erre vállalt garanciát 2010 decemberében az országgyűlés, és emiatt fogadott el határozatot a kormány is.
Most éppen ott tartunk a meglehetősen szövevényes történetben, hogy Varga és Rogán egymásnak ellentmondva nyilatkozgat arról, hogy mi lesz a régi összegekkel, illetve milyen formában veszik majd figyelembe a számlán szereplő befizetéseket. Pedig ez utóbbi itt a lényeg, és egyben az ok, amiért ebben a ciklusban biztosan nem lesz ott senkinek egy garasa sem. Még a 2013-as befizetések sem.
Ha ugyanis ezeket most jóváírnák a számlákon, akkor az azonnali államadósság-növekedést jelentene. Ennek csökkentése pedig presztízskérdés a kormány számára. Hiszen egyből nem lehetne kommunikálni „sikerként", hogy mennyivel csökkent az államadósság. Ezért nem lesz valódi nyugdíjszámlád - legalábbis ebben a ciklusban!
Egyéni számla = adósság
Ha az állam az egyéni számlán szereplő összegeket a számlatulajdonos tulajdonának tekinti, amely akár örökíthető, illetve a számlatulajdonost illeti meg - nos, akkor az az összeg bizony követelés az állammal szemben. Követelés, amelyet a számlatulajdonos nyugdíjba vonulásakor lehív, esetleg örökösei igényelnek. Követelés, amely az állam oldaláról nézve tartozás. Más néven adósság.
Ez pedig azt jelenti, hogy ha a régi befizetéseket most jóváírnák a számlákon, akkor az azonnali államadósság-növekedést jelentene. Mi több, lényegében visszaállítana az államosítás előtti állapotot. Hiszen ha a magánszemélyeknek követelése van az állammal szemben, akkor megtakarításuk is van. A valódi különbség, hogy míg a magánnyugdíj-pénztárakban a pénz nagyon is valóságosan létezett, addig az államtól ez csak egy ígérvény. Esetünkben azonban a lényeg: így is-úgy is adósságnövelő.
95 százalékos államadósság a GDP arányában?
Ha az államnak ma jóvá kellene írnia az összeget, akkor ez nagyjából 2945 milliárd forint lenyúlt vagyon, valamint 30 hónapnyi lenyúlt járulék (2010 októberétől havi nagyjából 30 milliárd), mintegy 900 milliárd forint és a kettő kamatainak mintegy 350 milliárd forintnak a jóváírását jelentené. Körülbelül 4 ezer 200 milliárd forintot, azaz a GDP mintegy 15 százalékát. Ez azonnal ennyivel növelné az államadósságot, ami így azonnal a GDP 95 százalékának környékére ugrana.
Mi több, ez az adat egy az egyben összehasonlítható lenne a korábbi kormányok adatával, és a szocialisták 82 százalékos adósságszint mellett átadott kormányzása máris más színben tűnne fel.
Biztonság és garancia?
Így aztán az egyéni számlák jóváírásával az Orbán-kormány gyakorlatilag elismerné, hogy képtelen harcolni az államadósság, a „főmumus” ellen. (Bár az is igaz, hogy ezt a harcot már elbuktuk.)
Be kellene ismerniük, hogy a valóságban évi 4 százalékkal növelték az államadósságot, amit csupán az ellopott magánnyugdíj-pénznek köszönhetően tudtak elfedni. Azt is kénytelenek lennének elismerni, hogy Orbán a választók szemébe hazudott 2 perc 28 másodpercen keresztül, amikor az államosítás mellett érvelt, hiszen minden érve elbukna az új adatok láttán.
Annak idején, mikor Orbán arcával és hangjával a választók szemébe mondva megígérte, (a videóban 1:40-nél), hogy lesz egyéni számla és a befizetéseket ebben nyomon követik, valamint ez biztonságot és garanciát jelent. Biztonságot és garanciát a magánnyugdíj-pénztárakkal szemben. A helyzet ezzel szemben, hogy aki maradt a magánnyugdíj-pénztárakban, az bizony nagyon is elégedett lehet, míg aki visszalépett, az lesheti a megtakarításait.
22-es csapdája
Ne legyenek hiú ábrándjaink, nem a kizsarolt manyup-pénzek, sem a 2010 októbere óta eltérített járulékok, sem a 2013 januárja utáni befizetések sem lesznek jóváírva - legalábbis most, ezen kormány által valószínűleg nem. Ezzel ugyanis újra évi 1,5 százalékkal növekedne az államadósság, mint ahogy az „elmúlt 8 év” minden évében is növekedett ennyivel a manyupok miatt. Azaz, ha ezt ma bevezetné a kormány, azzal megpecsételne az államadósság elleni harc sorsát. Legalábbis amíg ők vannak kormányon. Ha később írják jóval, akkor már más kormánya „fog csatát veszteni az államadósság ellen" - persze totálisan a II. Orbán-kormány hibájából.
Összefoglalóan: ha nulla forinttal indítják a számlákat, akkor beismerik a lopást, ha jóváírják az összeget, akkor pedig beismerik, hogy hazudtak és nem értenek a kormányzáshoz. Vesztes-vesztes szituációba lavírozták magukat Orbánék, amelyből nincs kiút. Nem csoda, hogy két éve húzzák és próbálják a szőnyeg alá söpörni, mert ezt már saját választóik sem nyelik le.