A három egymás után zsinórban megnyert választás ide vagy oda, valami mégis most megbicsaklott a Nemzeti Együttműködés Rendszerében (NER). A közelmúltban sok kisebb botrány tépázta meg a Fidesz népszerűségét, amelyek hatása összességében mégis óriási: 12 százalékot zuhant a támogatottságu a teljes népesség körében, azaz csaknem egymillió szimpatizánst vesztett a Fidesz a közvélemény kutatók szerint egyetlen hónap leforgása alatt.
Az internetadó és az állami korrupciót kézzelfoghatóvá tevő kitiltási botrány indította lavinát, amelyet aztán sok, eredetileg csak gumicsontnak gondolt ügy (a vasárnapi zárva tartástól az M0-ás fizetőssé tételéig) hizlalt tovább. Közben pedig sorra kerültek elő a fideszes politikusok urizálását bizonyító ügyek, Lázár drága karórájától Szijjártó luxusvillájáig, Habony táskamutogatásától egészen Kósa új-zélandi kiruccanásáig, minden.
A NER azonban nem csak kívülről repedezik: immár a fideszes politikusok nyíltan is ekézik egymást, a belső körnek is megrendült a hite a vezetésben. A közvélemény előtti marakodás ezidáig csupán a baloldalon volt ismert problémakezelési módszer (?). A belső harcok (az Orbán-Simicska háborúval az élen), és ezzel párhuzamosan a lassan mindennaposság váló utcai megmozdulások, már szabad szemmel is jól látható léket ütöttek az eddig megingathatatlannak tűnő NER-en. A központi erőtér zsugorodásából azonban nem következik az ellenzék erősödése. Arról nem is beszélve, hogy az jelenleg távolról sem látszódik az ellenzéki térfélen kormányzóképes alternatíva.
A népszerűségvesztés háttere
Már lassan felsorolni is nehéz, mennyi kínos ügy került terítékre az önkormányzati választások óta. Ellenzéki aktivitás híján a Fidesz belső ellenzéke adott nevet a közelmúltban egyre gyakoribb jelenségnek, a kormányzó párt politikusainak feltűnően fényűző életmódjára. Az „urizálás” tág fogalomkör, a drága karórától a luxus táskán át a százmilliós ingatlanig, sok minden belefér.
Ezeknek az ügyeknek azonban közös elemük, hogy tökéletesen alkalmasak a „plebejus” Fidesz hitelességének a lerombolásához. Eddig sem a mértéktartásról volt híres a jelenleg hatalmon lévő társulat, azonban amióta az RTL Klub magasabb sebességfokozatra kapcsolt, valamint a Simicska tv Hír TV és a Magyar Nemzet már nem is annyira barátiak a kormányhoz az Orbán-Simicska háború miatt, sokkal nagyobbat csattannak a Fidesz népszerűségén ezek az „urizáló” életmódból fakadó botrányok.
A további népszerűségvesztés okai lehetnek azok a fideszes korrupciós botrányok, amelyeknek érdekes módon soha semmilyen következménye sincsen. Sajnos a legtöbb olyan gyanús ügyben, amely a Fideszhez köthető, valamiért nem indult semmilyen „számonkérés”, avagy „elszámoltatás”, hiába jelentette ki Pokorni azt anno, hogy aki hozzányúl a pénztárhoz, annak levágják a kezét: Rogán Antalnál a NAV mindent rendben talált, Szijjártó Péter aputól kapta a pénzt a villájára, Orbán Viktor vagyonosodásával is minden a legnagyobb rendben. Legújabban már azzal sincsen semmi baj, hogyha Lázár János, egy családi összefogás segítségével vásárol a tíz éves fiának egy 60 milliós budai luxusvillát.
Ráadásul mostanában a nép rezdüléseit sem érti már a kormánypárt: azok az ügyek, amelyek a legnagyobb pofont viszik be a NER-be, azokhoz a kísérletekhez fűződnek, amelyeknek a céljai, hogy eltereljék a figyelmet a kitiltási botránnyal összefüggő korrupciós vádakról. Lassan követhetetlenné vált, hogy mi minek is a „gumicsontja”. Először a fideszes agytröszt az internetadó ötletét dobta be, pontosan akkor, amikor a kitiltási botrány tetőzött.
Amikor nyilvánosságra került, hogy a Fidesz hatalmas népszerűségvesztésen van túl, akkor Kocsis Máté rukkolt elő a kötelező (és úgy egyébként kivitelezhetetlen) drogteszt ötletével. Ámde, ami a legrosszabb, hogy több olyan dolog is valósággá vált időközben, amelyre korábban csak durva viccként gondolhattunk: a boltok jövőre vasárnaponként zárva fognak tartani, az M0-ás és sok más elkerülőút pedig fizetőssé vált. Nem is csoda mindezek után, hogy október óta mintegy egymillió szimpatizáns hagyta ott a Fideszt a közvélemény-kutatások szerint.
Belső hatalmi harcok
A különböző kellemetlen ügyek, a rendkívül kínos és értelmetlen intézkedések azonban csak kívülről rombolták a NER-t. Sokkal komorabb jövőt vetít a Fideszre, hogy a párton belül a politikusok immáron a nyilvánosság előtt is egymásnak ugrottak:
Lázár János szavai szerint a Fidesz számára jelenleg a legnagyobb veszélyt Pokorni Zoltán jelenti. Emlékezetes, hogy Pokorni nem is olyan rég a Fideszesek urizálását kifogásolta. Minden jel arra mutat, hogy a miniszterelnök engedélyével indult el a „belső megrendszabályozás”. Ebbe a konfliktusba a párt másik aggastyánja, Kövér László is beleállt, aki a belső törésvonalról is beszélt a Hír TV-nek:
„Eleddig, ha valaki ezt megkérdezte volna, vagy meg is kérdezte négyszemközt tőlem, a legteljesebb, őszinte meggyőződéssel tagadtam, hogy ilyen törésvonal, vagy pláne rivalizálás létezik. Most már közelebb jutottunk ahhoz, hogy létezzen. Ami egyszer kimondatott, az a valóság dimenziójába lépett” - mondta Kövér László a Hír TV-nek
Ugyanide, a belső hatalmi harcokhoz tartozik az Orbán-Simicska háború is, amely konfliktus nemcsak a két névadóról szól, hanem a mögöttük lévő különböző gazdasági körök egymás elleni harcáról is. Ennek a háborúnak sem lehet még látni a kimenetelét, (csupán Simicska veszprémi indulása látszik egyre valószínűtlenebbnek) de az biztos, hogy sok áldozatot fog még hozni az ország talán két legbefolyásosabb embere közti háború.
Forrás: Index
Közben pedig egyre látványosabb az egyet nem értés a kormányzaton belül is. Legutóbb például Hende Csaba honvédelmi miniszter kritizálta nyíltan a kormányt, amelynek maga is tagja, a fizetőssé váló elkerülőutak miatt:
„Elfogadhatatlan nemcsak az intézkedés módja, hanem annak körülményei is.”
...„Semmilyen észérv nincs, tiltakozom ezen döntés ellen, éppen ezért egyeztető tárgyalást kezdeményeztem a döntést hozó Seszták Miklós fejlesztési miniszterrel és szükség esetén a kormány elé viszem az ügyet” - nyilatkozta Hende Csaba, honvédelmi miniszter a vaol.hu-nak.
Persze Hende nem a teljes átalakításról mondott elítélő véleményt, csupán a szombathelyi elkerülőút ingyenességéért aggódik (ugyanis innen kapott országgyűlési képviselői mandátumot).
Mi van a háttérben?
Az vitathatatlan, hogy a NER jövőbeli koporsójába legalább egy szöget az USA vert bele, azonban kár összeesküvés-elméleteket gyártani, ugyanis a kitiltási botrány nyilvánosságra kerülése a Fidesz közeli Napi Gazdaságnak volt köszönthető, nem pedig az Egyesült Államoknak. A téma kezelésének félresiklását tanítani lehetne, óriási baklövés volt a Fidesz részéről, amely egyben jelentősen hozzájárult a párt földcsuszamlásszerű népszerűségvesztéséhez.
A belebegtetett internetadóval és a a kötelező drogteszt ötletével éppen a kitiltási botrányról akarta elterelni a figyelmet a kormánypárt, de a figyelemelterelés nem jött be, csak tetézte a felháborodást és elbizonytalanította a saját tábort is. Ámde, ami talán még rosszabb, hogy sok gumicsontnak gondolt dologból valóság lett, például a vasárnapi zárva tartástól az M0-ás fizetőssé tételéig.
A NER hatékony működését a külső problémákon kívül már a belső hatalmi harcok is erősen gátolják. Az Orbán-Simicska háború és a Fideszen belüli urizálók és puritánok közti konfliktus mind-mind olyan a belső hatalmi harcok, amelyek csak elszívják a Fidesz belső energiát. Ebből fakadóan a kormánypárt éppen csak azzal nem foglalkozik, amivel kéne: az ország valós belső problémáival.
A legsúlyosabb ügyek megoldása törvényszerűen népszerűségvesztéssel járnak, azonban a lavina már most elindult, jóval azelőtt, hogy a valóban húsbavágó dolgokhoz hozzányúlt volna a Fidesz, mint például a MÁV teljes átalakítása, az egészségügy rendbetétele, vagy a nyugdíjreform. Kérdés, hogy Orbán személyes varázsa elegendő lesz-e a NER megmentéséhez talán azért is, mert lányának tandíjügyével ő is az urizálók között keresendő és az ő népszerűsége is zuhanórepülésbe kezdett.